Вже завтра, 25 січня, відбудеться перше в цьому році планове засідання Правління НБУ, на якому буде розглянуто питання облікової ставки. Оскільки наприкінці минулого року регулятором було прийнято цілий ряд монетарних рішень, можуть зберігатися очікування на продовження змін.
Чи знизиться облікова ставка?
Суттєвих передумов для зниження облікової ставки наразі немає, вірогідно, вона залишиться на рівні 15%, який було зафіксовано ще в грудні минулого року. Тоді зменшення ставки було очікуваним – інфляція сповільнилася з 26,6% у грудні 2022 до 5,1% за 11 місяців 2023 року, а крім того, Нацбанк запровадив контрольований курс гривні після введення низки пом’якшень на валютному ринку. Таким чином, зниження ставки до цього часу відбувалося поступово, не створюючи різких коливань. Навпаки, це позитивно відобразилося на стані ринку кредитування та пожвавленні бізнес активності.
Та зараз ситуація складається таким чином, що подальше зниження ставки може призвести до зменшення привабливості депозитів у гривні та створить додатковий тиск на обмінний курс, а тоді Нацбанку доведеться знову вносити коригування в монетарний дизайн.
Щодо впливу на подальше зростання кредитування, то зараз зниження ставки також не матиме швидкого позитивного впливу, одразу з декількох причин:
- по-перше, невідповідна сезонність;
- по-друге, державна програма «5-7-9%» все ще є найбільш привабливою для підприємців;
- по-третє, відсутнє страхування воєнних ризиків.
І загалом слід розуміти, що стратегія кредитування в Україні очікувано буде розроблена лише до кінця травня цього року. Цей документ потенційно може змінити динаміку банківського кредитування: у ній має бути оновлено концепції програм держпідтримки, підходи до відновлення платоспроможності боржників, фінансової реструктуризації, а ще представлена робоча модель страхування військово-політичних ризиків.
