Чи потребує бізнес регулювання

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Україна – країна крайнощів. З одного боку, тут намагаються надмірно зарегулювати бізнес – настільки, щоб неможливо було нормально дихати.

З іншого боку, там, де регулювання незначне, бізнес активно користується ситуацією, приймаючи часом найнеадекватні рішення, які тільки можна собі уявити.

Приклад перший – боротьба з контрабандою. За оцінками операторів ринку, за минулий рік частка контрабандної продукції зросла на ринку з 20% до 30%. Все, що трапилось, сталося через недостатній контроль за системою пересилання товарів. Всі активно критикували закон «про три посилки». І навіть якщо б він був прийнятий, то, швидше за все, це тільки посилило б корупцію на митниці – не більше за те.

Telegram Logo

В Україні виникла ціла галузь з отримання товарів без оплати усіляких зборів – через отримання посилок. Деякі отримували до тисячі посилок на місяць. І таким чином був створений канал легальної контрабанди, який впливав абсолютно на увесь ринок. Деякі компанії, на зразок Unitrade, заробили на таких посилках сотні мільйонів гривень.

Другий приклад – використання системи ФОП для зниження податкового навантаження. Зрозуміло, коли фізична особа-підприємець користується режимом ФОП для створення продукту або послуг за невеликого обсягу бізнесу. Але незрозуміло, коли ФОПи – це касири в магазинах. Коли вони використовуються бізнесами з оборотами в сотні мільйонів гривень. Досить зайти, наприклад, в «Епіцентр» і подивитися на чек – у більшості випадків він буде виданий від ФОПа.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Ще один приклад – виробництво ліків. В Україні немає жорсткого законодавства, такого, як у країнах Євросоюзу, яке передбачає, як маркувати ліки з різним вмістом активних речовин.

Наприклад, в нашій країні виробляються ліки скажімо Панкреатин з 1000 одиниць активної речовини у таблетці, які мають таку ж назву і той самий зовнішній вигляд як ті, що містять 6000 одиниць речовини. В європейських країнах такого уявити собі неможливо – ліки, які містять 1000 одиниць речовини, називалися б біологічно активною добавкою. Уманське підприємство «Вітамін» — живий приклад.

Всі ці приклади говорять про одне. Бізнес в Україні часто потребує певного регулювання. За його відсутності виникають умови, коли хтось має переваги, порівняно з іншими.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини