Facebook Pixel

Чи будуть у цьому сезоні віялові відключення електроенергії

Олександр Паращій
керівник аналітичного департаменту Concorde Capital

Минулого опалювального сезону ситуація з електрозабезпеченням була критичною в січні — лютому, і, схоже, що все це через неадекватне планування споживання електроенергії. Просто ніхто не був «готовий» до кризи, а тому проблеми довелося розв'язувати в міру їхньої «появи». І хоча в цьому сезоні проблема є глибшою, добре те, що є розуміння тої глибини. А отже, є шанс розв'язати проблему.

Проблеми початку 2021 року — наслідок неадекватного планування (погодні умови?)

Причини того, що в січні — лютому 2021 року ми мали проблеми в енергетиці (низькі запаси вугілля), кореняться в тому, що вугільні ТЕС спалили в листопаді — грудні 2020 року більш як 1 млн тонн вугілля понад план. Цей мільйон тонн зайве спаленого вугілля дуже сильно підірвав спроможність ТЕС забезпечувати енергетичну стабільність у перші місяці цього року.

Як видно з першого графіка, головними причинами понадпланового спалення вугілля були не позапланові ремонти на АЕС наприкінці 2020 року, як багато хто говорить, а:

  • неправильне планування споживання електроенергії. Фактичне споживання в листопаді — грудні 2020 року було більшим за план на цілих 6,8%;
  • недовиробництво зеленої енергії («інші» на графіку).

Можливо, справа в «несприятливих погодних умовах», що зумовили занадто велике споживання електрики та зменшення виробництва відновлюваними джерелами. А, можливо, хтось переоцінив їхній «потенціал».

Загалом ці дві причини призвели до того, що за листопад 2020 – лютий 2021 рр. дефіцит електроенергії на ринку виявився на 4 млрд кВт⋅год більшим за план (див. третій графік).

Причини того, чому наші ТЕС із кінця минулого опалювального сезону не змогли поповнити свої запаси вугілля, — тема окремого дослідження. Звісно, найбільша провина лежить на операторах ТЕС. І через те ризик виникнення дефіциту електроенергії цього року є більшим, але шанси «пропетляти» в цьому сезоні не такі вже і примарні.

Як ми пройшли листопад

У листопаді 2021 року картина була радикально іншою, ніж рік тому: ТЕС і ТЕЦ значно зменшили виробництво задля економії викопного палива, і це зниження було компенсовано значним зростанням чистого імпорту й активнішою роботою АЕС. Робота «інших джерел» була в межах плану, а споживання електроенергії – трохи нижче за план (чи то віялові або якісь інші відключення споживачів тому причиною – то вже інше питання). Див. другий графік.

Листопадовий тренд зберігається й у грудні: у Міненерго очікують, що ТЕС цього місяця спалять лише 1,7 млн тонн вугілля, а це означає, що вони недовироблять десь 1 млрд кВт⋅год, як порівняти з планом (схоже, що й ТЕЦ теж підуть шляхом економії). Очевидно, компенсувати недовиробництво ТЕС/ТЕЦ доведеться активнішою роботою АЕС і зростанням чистого імпорту. Є сподівання, що погодні умови «відповідатимуть плану» і споживання електроенергії та робота зелених джерел цього разу не підведуть.

Як ми пройдемо далі

На третьому графіку видно, що планове споживання мінус виробництво з відновлюваних джерел (тобто той прорахунок, що минулого сезону спровокував кризу) наразі виглядає більш реалістично. Отже, у Міненерго розуміють глибину проблеми, що вже є великим досягненням. Залишилося знайти адекватні джерела електроенергії для виконання цього плану.

Якщо узагальнити, то ми зможемо пройти цей сезон без проблем за умови, що:

  • постачання вугілля на ТЕС ітиме за планом у грудні (63 тис. тонн на день) і збережеться хоча б на цьому рівні в січні — лютому. Поки що ми маємо меншу статистику (60 тис. тонн на день за 15 днів грудня), але є шанс надолужити, і нібито такі плани є;
  • наші АЕС витримають високий план із виробництва електроенергії без поломок;
  • погода не принесе серйозних сюрпризів;
  • чистий імпорт електроенергії залишиться принаймні на нинішньому рівні.
ris1.jpg

Текст опубліковано за згоди автора

Оригінал

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора