Facebook Pixel

Через борги уряду програми «5-7-9%» та «єОселя» потребують коригування – НБУ

Економічні умови залишаються сприятливими для роботи фінансових установ, банківська система стабільна, ліквідна та збільшує кредитування бізнесу та населення. Такий головний позитивний висновок зробили у грудневому звіті НБУ про фінансову стабільність. Негативних і обережно нейтральних висновків і спостережень там набагато більше. The Page вибрало зі звіту найважливіше.

Загальний стан фінансової системи

Індекс фінансового стресу (ІФС), якій постійно відстежує НБУ, у вересні знизився. Головні причини цього: зниження прибутковості єврооблігацій після реструктуризації зовнішнього держборгу та зниження ставок гривневих облігацій внутрішньої держпозики.

Динаміка ІФС

Динаміка ІФС

Війна залишається ключовим викликом, однак міжнародна допомога дозволяє Україні залишатися стійкою та згладжує існуючі макроекономічні дисбаланси.

Попри зниження процентних ставок, банки зберегли високу чисту процентну маржу завдяки зміні структури активів: вони наростили інвестиції та кредити. Також банки успішно перейшли на нову структуру капіталу, зберегли капітал для покриття ключових ризиків та нарощування кредитного портфеля.

Небанківський фінансовий сектор трансформується, унаслідок чого стійкість цих установ посилюється.

Стан економіки

Стійкий внутрішній та зовнішній попит сприятимуть зростанню ВВП у 2025 році.

Нинішнє прискорення інфляції буде нетривалим (зниження має розпочатись у другій половині 2025 року).

Доходи та рентабельність бізнесу продовжують поступово зростати. Бізнес зберігає фінансову стійкість та хороші показники боргового навантаження, близькі до рівнів 2020 року.

Теплова карта фінансового сектору

Теплова карта фінансового сектору

В опитуваннях про ділову активність підприємства вказують на очікуване зростання виробництва, проте інвестиційні настрої бізнесу песимістичні.

Попит на купівлю житла все ще нижчий, ніж до повномасштабного вторгнення, але він поступово пожвавлюється насамперед на вторинному ринку. Ціни на ньому повільно зростають, переважно пропорційно зі зміною обмінного курсу. Ризики безпеки утримують населення від покупок, а між попитом та пропозицією є значний розрив.

Стан кредитування

Чистий гривневий кредитний бізнес-портфель збільшився за рік на 20%. Він зростає для всіх груп і підприємств різного розміру. Банки особливо активно кредитують підприємства сільського господарства, торгівлі та промисловості, реагуючи на їхнє зростання.

Укладений банками влітку меморандум сприяв зростанню кредитування на пільгових умовах проєктів відновлення енергетики.

Структура та обсяг міжнародної допомоги Україні

Структура та обсяг міжнародної допомоги Україні

Враховуючи покращення умов комерційного кредитування, роль програми «Доступні кредити 5-7-9%» знижується. Квітневий перегляд її умов майже не скоротив витрати уряду на неї. З жовтня бюджет програми на 2024 рік вичерпано, борг уряду перед банками до кінця року зросте до 10 млрд грн.

Багато учасників програми могли б отримати та обслуговувати кредити і на ринкових умовах, тому необхідне фокусування програми на клієнтах, які дійсно потребують підтримки.

Роздрібний кредитний портфель нещодавно перевищив рівень лютого 2022 року, після чого темпи зростання стабілізувалися на рівні 38% на рік. Висока прибутковість приваблює банки нарощувати цей портфель, тому вони дедалі активніше конкурують у незабезпеченому роздрібному сегменті.

Простір нарощування кредитів є, оскільки закредитованість населення низька.

На іпотечне кредитування вплинуло уповільнення програми «єОселя» через зміну її дизайну та обмеженість ресурсів.

Частка дефолтів юридичних осіб та прострочених кредитів знаходиться на рівні 2021 року. Фінансовий стан корпоративних боржників хороший, 48% портфеля, що працює, належить підприємствам з відмінними фінансовими показниками.

Динаміка іпотечного кредитування

Динаміка іпотечного кредитування


Подякувати 🎉