Супутниковий знімок від 15 червня 2024 року верфі Учан
Новий атомний ударний підводний човен Китаю затонув на верфі біля пірса десь між травнем та червнем цього року, повідомив 26 вересня високопоставлений представник Міноборони США. По це повідомило Reuters. Поки неясно, що спричинило затоплення судна і чи було на борту на той момент ядерне паливо. «Крім очевидних питань про стандарти навчання та якість обладнання, інцидент порушує глибші питання про внутрішню відповідальність армії Китаю та нагляд за оборонною промисловістю Китаю, яка вже давно страждає від корупції», – заявив представник.
«Не дивно, що ВМС НВАК спробували приховати факт затоплення, додав чиновник.
Виступаючи 27 вересня в Тайбеї, міністр оборони Тайваню Веллінгтон Ку заявив, що вони «мають уявлення про ситуацію за допомогою численних методів розвідки та спостереження», але не став вдаватися до подробиць.
Новина про китайський підводний човен вперше була опублікована в газеті Wall Street Journal. У ЗМІ стверджується, що затонув підводний човен класу Zhou, побудований компанією China State Shipbuilding Corp. на верфі Учан. Це було перше судно такого типу. Востаннє підводний човен бачили на річці Янцзи наприкінці травня. Згідно з супутниковими знімками, на початку червня до місця затоплення направили крани, щоб підняти субмарину з дна річки.
На серії супутникових знімків Planet Labs за червень видно крани на верфі Учан, де мав бути пришвартований підводний човен.
За даними Пентагона, станом на 2022 рік у Китаю було шість атомних підводних човнів з балістичними ракетами, шість атомних ударних підводних човнів та 48 дизельних підводних човнів. Очікується, що до 2025 року кількість підводних човнів зросте до 65, а до 2035 – до 80.
Цього тижня Китай вперше за чотири десятиліття провів випробування міжконтинентальної балістичної ракети за межами своєї території. Голова КНР Сі Цзіньпін поставив за мету створити до 2049 року збройні сили «світового класу».