Facebook Pixel

Європа веде переговори щодо збереження транзиту газу через Україну – Bloomberg

Європа спробувала відмовитися від російського газу, але кілька східноєвропейських держав продовжують отримувати його трубопроводом, який перетинає Україну. Термін дії угоди, що охоплює цю транзитну домовленість, спливає наприкінці цього року. В умовах бурхливої війни більшість спостерігачів за ринком очікують, що постачання газу нарешті припиняться, пише Bloomberg. Але представники європейського уряду та низки компаній ведуть переговори з колегами в Україні про те, як забезпечити подачу газу наступного року, повідомляє агентство з посиланням на неназвані джерела. Один із варіантів, який обговорювався, полягає в тому, щоб європейські компанії купували та закачували газ з Азербайджану до російських трубопроводів, що ведуть до Європи. Така схема дозволить Європі уникнути труднощів, пов'язаних із купівлею російського газу в той час, коли вона намагається обмежити доходи Москви.

«Ідея набирає обертів, оскільки стає зрозумілим, що Україна буде за», – вважає Bloomberg. Доходи України від транзиту у 2021 році становили близько 1 мільярда доларів. Існують також побоювання, що трубопроводи, що не використовуються, можуть стати військовими цілями або стати непридатними.

«Є два фактори, про які ми завжди маємо пам'ятати, – сказав Bloomberg Олексій Чернишов, керівник «Нафтогазу України». – Один із них полягає в тому, що Україна має неймовірну інфраструктуру транзиту та зберігання газу, яку слід використати, і ми схильні використовувати цю інфраструктуру, бо вона приносить багато переваг».

При цьому Чернишов виключив будь-які плани, які передбачають співпрацю з російським «Газпромом», але постачання газу з Азербайджану «може мати якесь майбутнє».

Переговори перебувають на ранній стадії, і люди, знайомі з цим питанням, очікують на прийняття рішень лише до кінця цього року, коли закінчення крайнього терміну та початок європейської зими посилять тиск. Багато деталей ще доведеться узгодити, і неясно, чи буде угода укладена. Події на полі бою можуть бути вирішальним чинником.

За словами деяких джерел, в обговореннях брав участь газовий гігант Uniper SE, націоналізований Німеччиною.

Обсяг транзиту газу до Європи через Україну

Обсяг транзиту газу до Європи через Україну

Словаччина є однією з ключових країн, які могли б отримати зиск від такої угоди, і прем'єр-міністр Роберт Фіцо говорив про таку можливість у травні після поїздки до Азербайджану, не розкриваючи подробиць.

Росія, як і раніше, відправляє близько 15 млрд кубометрів газу до Європи на рік, головним чином у Словаччину та Австрію, де вона є домінуючим постачальником. В Австрії російський газ п'ять місяців поспіль покриває понад 80% споживання. Європа також імпортує російський ЗПГ морським транспортом, і, незважаючи на часті суперечки про те, чи це слід робити, вона ніколи не вводила санкції проти російського газу.

Європейська комісія вважає, що ЄС зможе витримати припинення російського транзиту через Україну без серйозного ризику для безпеки. Її план полягає в тому, щоб покладатися на альтернативних постачальників та реалізовувати свою амбітну кліматичну стратегію, включаючи більше відновлюваних джерел енергії та економію енергії.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉