Наприкінці 2024 року закінчується термін дії контракту на транзит газу з РФ до країн ЄС. Влада України категорично заявляє, що контракт у нинішньому вигляді не буде продовжено. Але українська газотранспортна система (ГТС) може транспортувати газ, який будь-яка європейська країна купуватиме у РФ на кордоні з Україною. На цьому тлі з'являються твердження, що українська ГТС не виживе без транзиту. Колишній керівник «Оператора ГТС України» Сергій Макогон назвав їх міфами та пояснив, чому.
Міф: Без російського газу українська ГТС не може працювати
Українська ГТС ще до 2020 року була підготовлена до роботи без російського транзиту. Було створено можливість транспортувати газ із заходу на схід (робота в реверсі), тому що росіяни хотіли зупинити транзит ще 2020 року після будівництва «Північного потоку — 2», але санкції США завадили їм це зробити.
Міф: Російський транзитний газ створює тиск у ГТС, без якого вона не зможе працювати.
«Оператор ГТС» має власні компресорні станції, які за необхідності створюють необхідний тиск.
Міф: Україна може імпортувати газ із ЄС лише віртуально за рахунок транзитного газу. Тобто без транзиту Україна не зможе імпортувати газ із ЄС.
Ще до 2022 року «Оператор ГТС» разом із сусідніми операторами створив можливості з фізичного постачання газу з ЄС обсягом 54 млн куб. м на добу, яка не залежить від наявності транзиту.
Міф: Платежі за транзит є дуже важливими для України і становлять 2% ВВП.
2023 року «Газпром» заплатив за транзит близько 800 млн доларів, а це лише 0,46% ВВП. Більше того, значна частина транзитного доходу витрачається самим «Оператором ГТС» для забезпечення транзиту (закупівля паливного газу, ТО та ремонт обладнання тощо), і лише незначна частина від доходу йде до державного бюджету у вигляді податків та дивідендів. Транзит газу зараз вигідніший Росії та її сателітам, ніж Україні. 2023 року «Газпром» міг заробити близько 6 млрд доларів на експорті 14,56 млрд куб. м газу через Україну.
Під своїм постом Макогон відповів на поставлені йому запитання. На його думку, немає сенсу утримувати українську ГТС у існуючих параметрах. Вона розрахована на транзит 142 млрд. куб. м на рік, а минулого року було лише 14,56 млрд. І ніколи вже 142 і навіть 100 не буде. З 74 діючих компресорних станцій нам без транзиту потрібно 10-14. Решта вже не потрібна, і не варто витрачати кошти на підтримку надлишкових потужностей.
Необхідно 10 ключових компресорних стронцій модернізувати. На двох станціях це почали робити ще до війни, роботи там продовжуються.
Не може йтися про ліквідацію ГТС. Її формують газопроводи високого тиску, а вони потрібні, бо ми маємо власний видобуток і споживачів по всій країні.