Facebook Pixel

Транзит газу до Європи через Україну після 2024 року: кому це потрібно

Наприкінці 2024 року закінчується дія договору на транзит російського газу через українську систему до Європи. За такий транзит за умов війни Україну багато критикували. Українська влада говорила, що припинення транзиту завдасть шкоди європейським споживачам в умовах, коли багато інших каналів постачання газу з РФ до ЄС закрилися. Але зараз європейці значно зміцнили свою енергетичну безпеку. У 2023 році російські трубопровідні постачання газу становили менше 10% від загального імпорту ЄС порівняно з 40% у 2021 році. Більше половини їх проходили через Україну, використовуючи лише 10% пропускної спроможності її трубопроводів. Здається, український транзит можна не продовжувати, але є нюанси. The Page розбиралося у ситуації.

На яких умовах Україна транспортує газ із РФ

Контракт «Нафтогазу» з «Газпромом», укладений за принципом «відправляй або плати», передбачав постачання через Україну 65 млрд кубометрів газу в 2020 році і по 40 млрд кубометрів у 2021-2024 роках. Транзит через Україну в 2023 році становив усього 14,65 млрд. кубометрів.

Що дає транзит російського газу Україні

За оцінкою ексглави «Оператора газотранспортної системи України» (ОГТСУ) Сергія Макогона, транзит газу приніс у 2023 році дохід у розмірі $800 млн, що становить 0,46% українського ВВП. Ці гроші в основному використовувалися для оплати експлуатаційних витрат (ремонти, зарплати тощо), пов'язаних із трубопроводом.

Хто в Європі особливо зацікавлений у продовженні транзиту газу через Україну

За даними глобального постачальника енергетичних даних ICIS, 2023 року ключові покупці, такі як Австрія, Італія та Словаччина, імпортували або транзитували через Україну близько 11 млрд кубометрів російського газу. Більшість цих обсягів можна замістити. Але продовження дешевого імпорту привабливе для цих країн.

Наразі головним лобістом продовження транзиту через Україну є прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Це дозволить його країні продовжувати отримувати дохід від подальшого транзиту російського газу до Європи (контракт із «Газпромом» у словаків укладено до 2028 року) та мати дешевий газ для задоволення внутрішнього попиту.

24 січня Фіцо приїхав до України для зустрічі зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем. Після переговорів він заявив, що «Україна відкрита для транзиту російського газу» після закінчення чинного контракту з РФ, і зараз опрацьовуються деталі нової угоди. В українському уряді одразу скоригували слова Фіцо про продовження контракту (про це нижче).

Динаміка транзиту газу через Україну

Динаміка транзиту газу через Україну

В Австрії влада поки не визначилася з позицією щодо російського газу. 18 січня глава енергетичного концерну OMV Альфред Штерн повідомив, що у них підписано контракт до 2040 року з «Газпромом» із зобов'язаннями «бери чи плати». Штерн зазначив, що геополітика, звичайно, важлива, але не слід забувати, що частка OMV у ВВП Австрії становить близько 1,5%.

Днями в OMV висловилися інакше, мовляв, Австрія зможе прожити без російського газу, але для відмови від поставок потрібно підготувати правову основу. Так, там прокоментували пропозицію міністра енергетики вивчити варіанти розриву контракту з «Газпромом». Частка Росії у закупівлі газу Австрією до 2022 року становила 80%, 2023 року вона знизилася до 60%.

В отриманні трубопровідного газу з РФ також зацікавлені Чехія та Угорщина.

Як газ із РФ може потрапляти до Європи через Україну після 2024 року

В українському Кабміні вже неодноразово заявляли, що про новий контракт із «Газпромом» не може бути й мови. Однак там припускають, що транзит російського газу через Україну може бути продовжено після 2024 року.

Як таке може бути? Схема проста: європейські компанії купуватимуть газ у «Газпрому» на кордоні України з РФ, а «Нафтогаз» транспортуватиме вже «європейський» газ на основі договорів із компаніями з ЄС.

Водночас відкритим залишається питання: чи погодиться Росія продавати газ європейцям на російсько-українському кордоні. Раніше вона неодноразово відмовлялася від таких пропозицій. Але знайти нові ринки збуту для газу росіянам зараз важко, тож ймовірність того, що «Газпром» піде на нову схему, досить велика.

Свою позицію щодо продовження закупівель у РФ трубопровідного газу має сформулювати Євросоюз. Остаточний план робоча група має надати 4 березня міністрам енергетики країн-учасниць ЄС.

Що може дати Україні продовження транзиту газу після 2024 року

Вище ми наголошували на тому, що великої економічної вигоди безпосередньо від транзиту російського газу Україна не отримує. Але в цьому випадку важливіші політичні аспекти.

Так, нинішня влада Словаччини та Угорщини вже створює багато проблем Україні і загрожує заблокувати їй доступ до ЄС та НАТО. Однак зараз Київ отримав у своє розпорядження газові козирі, і січневий візит Фіцо підтвердив це.

Водночас важливо, щоб Україна не сама виплутувалася з павутини енергетичних залежностей під тиском кількох держав-членів, а все це було колективними кроками Євросоюзу.

Підтримка ЄС у цьому випадку важлива ще й тому, що навіть якщо європейські покупці самі домовляться про купівлю газу на українсько-російському кордоні, то ОГТСУ все одно доведеться узгоджувати технічні деталі транзиту з «Газпромом».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉