Facebook Pixel

Як влаштовані пейджери, якими Ізраїль обдурив «Хезболлу» – розслідування Reuters

Як влаштовані пейджери, якими Ізраїль обдурив Хезболлу

Як влаштовані пейджери, якими Ізраїль обдурив Хезболлу

Агенти, які створили пейджери, за допомогою яких Ізраїль атакував бойовиків «Хезболли», спроектували батарею, в якій був захований невеликий, але потужний заряд пластичної вибухівки та детонатор, невидимий для рентгенівських променів.

Щоб створити правдоподібну передісторію для нового продукту, агенти створили фальшиві інтернет-магазини, сторінки та пости, які мали ввести в оману «Хезболлу» під час комплексної перевірки, пише Reuters. Операція тривала кілька років.


Влаштування акумуляторної батареї

Влаштування акумуляторної батареї

Влаштування акумуляторної батареї

За даними ліванського джерела, тонкий квадратний лист з шістьма грамами пентаерітриттетранітрату (ПЕТН або PETN) – пластичної вибухівки – був затиснутий між двома прямокутними осередками батареї. Простір, що залишився між осередками батареї, був зайнятий смужкою легкозаймистого матеріалу, яка діяла як детонатор.

Цей тришаровий сендвіч був вставлений у чорну пластикову оболонку та укладений у металевий корпус розміром приблизно із сірникову коробку.

Складання було незвичайним, оскільки в ньому не використовувався стандартний мініатюрний детонатор, що зазвичай нагадує металевий циліндр.

Матеріал, який використовується для детонації, не мав металевих компонентів. Тому він, як і пластична вибухівка, не піддавався виявленню за допомогою рентгенівських променів.

Отримавши пейджери в лютому, «Хезболла» шукала наявність у них вибухових речовин, пропускаючи їх через сканери безпеки аеропортів, щоб перевірити, чи спрацьовують сигналізації. Нічого підозрілого не виявили.

За словами двох експертів з вибухових речовин, яким Reuters показало конструкцію пейджерної бомби, пристрої, ймовірно, були налаштовані так, щоб генерувати іскру всередині акумуляторної батареї, достатню для займання речовини, що детонує, і вибуху листа PETN.

Оскільки вибухові речовини та упаковка займали близько третини об'єму батареї, вона мала лише малу частину потужності, що відповідає її вазі 35 грамів. Якоїсь миті в «Хезболлі» помітили, що батарея розряджається швидше, ніж очікувалося. Однак це не викликало серйозних побоювань щодо безпеки — група все ще роздавала своїм членам пейджери за кілька годин до атаки.

17 вересня одночасно вибухнули тисячі пейджерів у південних передмістях Бейрута та інших оплотах «Хезболли», у більшості випадків після того, як пристрої видавали звуковий сигнал, що вказує на повідомлення.

Загалом атака з використанням замінованих пейджерів і рацій (наступного дня) призвела до загибелі 39 осіб та поранення понад 3400.

Два західні джерела в службах безпеки повідомили, що ізраїльська розвідка «Моссад» очолювала атаки з використанням пейджерів та рацій.

Reuters не вдалося встановити, де було зроблено пристрої. Але Китай виключили зі списку підозрюваних.

Слабка ланка

Батарея пейджера

Батарея пейджера

Зовні джерело живлення пейджера виглядало як стандартний літій-іонний акумулятор, який використовується в тисячах товарів побутової електроніки. І все ж у акумулятора з маркуванням LI-BT783 була проблема: як і пейджера, його не було на ринку. Тому ізраїльські агенти створили їхню історію з нуля.

Створення історій чи «легенд» для таємних агентів давно є основною навичкою шпигунських агентств. Що зробило пейджерний сюжет незвичайним, то це те, що ці навички застосовувалися до масових споживчих електронних продуктів.

Що стосується пейджерів, агенти обдурили «Хезболлу», продавши їм виготовлену на індивідуальне замовлення модель AR-924 під існуючим відомим тайванським брендом Gold Apollo.

Голова ради директорів Gold Apollo Сюй Чинг-куан повідомив журналістам наступного дня після пейджерної атаки, що близько трьох років тому до нього звернулася колишня співробітниця Тереза Ву та її «великий бос на ім'я Том», щоб обговорити ліцензійну угоду.

Сюй надав їм право розробляти власну продукцію та продавати її під найпоширенішим брендом Gold Apollo.

Голова сказав, що AR-924 його не вразив, коли його побачив, але все одно додав фотографії та опис продукту на веб-сайт своєї компанії, що допомогло підвищити його впізнаваність і авторитет. Але не було можливості купити AR-924 на його веб-сайті.

Сюй сказав, що нічого не знав про смертоносні можливості пейджерів. Він назвав свою компанію жертвою змови.

«Я знаю цей продукт»

У вересні 2023 року веб-сторінки та зображення, на яких зображені AR-924 та його акумулятор, були додані на сайт apollosystemshk.com, який повідомляв, що має ліцензію на поширення продукції Gold Apollo, у тому числі міцного пейджера та його громіздкого джерела живлення .

На сайті вказана адреса у Гонконгу компанії Apollo Systems HK. Ні на цій адресі, ні в корпоративних записах Гонконгу компанії з такою назвою не існує.

Однак цей веб-сайт був вказаний на сторінці Терези у Facebook, а також у публічних записах про реєстрацію компанії Apollo Systems, коли вона зареєструвала її у Тайбеї на початку цього року.

Розділ сайту apollosystemshk.com, присвячений LI-BT783, підкреслює визначні характеристики батареї. На відміну від одноразових батарей, які живили пейджери старого покоління, він міг працювати автономно протягом 85 днів і міг заряджатися через кабель USB. Про це йшлося на веб-сайті та в 90-секундному рекламному ролику на YouTube (він завантажений на YouTube-аккаунт Apollo Systems HK 13 грудня 2022).

Наприкінці 2023 року два нових магазини акумуляторів з'явилися в Мережі, в їх каталогах було вказано LI-BT783. На двох онлайн-форумах, присвячених акумуляторам, учасники обговорювали джерело живлення, незважаючи на його недоступність для комерційного використання: «Я знаю цей продукт, — написав користувач з ніком Mikevog у квітні 2023 року. — У нього чудова специфікація та відмінна продуктивність». Reuters не вдалося встановити особу цього автора.

Сайт, інтернет-магазини та обговорення на форумі несуть на собі ознаки обману, повідомили агентству Reuters колишній ізраїльський розвідник та два західні офіцери безпеки. Сайти були видалені з Мережі після того, як пейджерні бомби посіяли хаос у Лівані, але архівні та кешовані копії все ще доступні для перегляду.

***

Проклинаючи той день, коли вони купили пейджери, лідери «Хезболли» заявили, що почали внутрішнє розслідування, щоб зрозуміти, як міг статися витік інформації, і виявити можливих кротів.

Розслідування зазнало невдачі: 28 вересня високопоставленого представника «Хезболли», якому було доручено очолити розслідування із закупівель, Набіль Каук, було вбито внаслідок ізраїльського авіаудару.

Подякувати 🎉