В Україні триває скандал, пов'язаний із бажанням Міненерго та «Енергоатому» закупити у Болгарії обладнання для добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Це обладнання вироблено «Росатомом».
В аналітичному матеріалі DiXi Group йдеться, що попри три роки повномасштабної війни російська державна корпорація «Росатом» залишається помітним винятком у санкційній політиці Заходу щодо російського енергетичного сектору. Введені обмеження торкнулися лише окремих топ-менеджерів та компаній із 360 підприємств та організацій у структурі «Росатому». Корпорація не тільки продовжує свою діяльність, але й намагається розширювати присутність на міжнародній арені, особливо в країнах Африки та Азії.
За даними публічної звітності «Росатому», активність корпорації на міжнародній арені залишається високою. У 2022 році було укладено 21 угоду та меморандуми, а у 2023 році їх було вже 29, у 2024 році – 24.
Особливо помітне розширення присутності «Росатому» у регіонах – від Латинської Америки до Південно-Східної Азії, з особливим фокусом на країни Африки. Це свідчить про системну стратегію розширення впливу у регіонах, де історично сильні позиції західних компаній. Укладаються угоди не лише у сфері ядерної енергетики, підписуються також меморандуми про співпрацю в інших сферах, що створює довгострокову та комплексну залежність цих країн від російських технологій та експертизи.
Уся ця активність відбувається на тлі успішної реалізації масштабних проєктів будівництва атомних енергоблоків. «Росатом» продовжує займати перше місце у світі за кількістю проєктів будівництва АЕС за кордоном – 33 енергоблоки.
«Росатом» продовжує зберігати критично важливі позиції на традиційних ринках через технологічні залежності, що історично склалися. Найбільш значущою залишається залежність атомних електростанцій із реакторами типу ВВЕР у країнах ЄС від російського ядерного палива. Хоча всі країни, які експлуатують такі реактори, вже оголосили про підписання контрактів з іншими постачальниками, процес повного переходу потребує часу.

Угоди та меморандуми «Росавтома» за 2024 рік
Подібна ситуація склалася і з постачанням збагаченого урану до США та ЄС – російська частка на цьому ринку становить близько 30%. Незважаючи на заявлені плани диверсифікації постачання і вже введену заборону на імпорт російського збагаченого урану (у США), ці залежності все ще зберігаються.
Особливе занепокоєння викликає проєкт французького Framatome з виробництва ядерного палива на своєму заводі в Лінгені (Німеччина) за ліцензією російської «ТВЕЛ» (дочірня компанія «Росатому»). У січні 2023 року ними створено спільне підприємство European Hexagonal Fuel SAS, яке подає заявку на отримання дозволу на таку діяльність від уряду Нижньої Саксонії. Ініціатива отримала понад 11 тисяч заперечень від громадськості, зокрема від DiXi Group.
Хоча цей проєкт позиціонується як крок до енергетичної незалежності Європи, фактично він створює нову форму технологічної залежності від «Росатому». Російська сторона контролюватиме критично важливі елементи виробництва – від постачання обладнання до навчання персоналу, що суперечить самій меті диверсифікації та зменшенню залежності від російських ядерних технологій.