Інтерактивність цвинтаря обмежується спогадами про небіжчиків, але цифровізація, як вірус, проникає навіть у тишу могильних плит, хоч інтернет чи Instagram Stories небіжчику вже навряд чи потрібні.
Speka підготувала огляд цифровізації спогадів і «вічної» пам’яті та головних проблем такого підходу. Своєю чергою, друкує головне.
Мініфільми про померлих в Україні
Українська компанія «МЕМОС» не першою почала пропонувати QR-коди на кладовищах. Цю послугу можна було знайти і раніше, але вони роблять акцент на тому, що QR-код зображується на світлому камені, є частиною меморіальної композиції.
За QR-кодом знаходиться мініфільм із фото, відео, історій рідної людини:
«Клієнт надає нам фото і відеоматеріали, які ми монтуємо у мініфільм. Зараз у нас є три шаблони (буде більше), але за бажанням клієнта ми можемо зробити індивідуальні фон, музику, переходи тощо», – розповів про можливості проєкту в коментарі Speka Євген Васильєв, CEO «МЕМОС».
Компанія планує продавати такі спогади по всьому світу, але поки вийшла тільки на території України.
Хоча кілька американських похоронних бюро почали прикріплювати QR-коди до надгробків ще на початку 2011 року.
Зазвичай їх роблять на металевих табличках, аби вони могли протистояти погоді та простояти не один сезон. Вони доступні будь-якому перехожому, тобто стоять такою собі версією таблички для видатної людини, але значно розширеною.
Посмертна цифрова конфіденційність – чому це важливо

Приклад надгробного каменя з QR-кодом у США
У 2011 році вчені-правознавці Ліліан Едвардс та Едіна Харбінга висунули ідею посмертної цифрової конфіденційності, яка стосується наклепу, прав на дані та туманних ситуацій, коли розкриті секрети померлої людини можуть завдати болю чи шкоди членам сім’ї, що вижили.
Ще у 2008 році японська меморіальна компанія Ishinokoe вирішила питання конфіденційності QR-надгробку шляхом закриття коду від зайвих очей – його могли побачити лише люди з фізичними ключами. А компанія з США дозволяє своїм клієнтам робити сайти з померлими публічними або приватними.
Наскільки QR-гробки це навічно
«МЕМОС» створює камені, що можуть лежати хоч сто років. Але чи протягне стільки сама технологія QR?
Якщо коротко, то ніхто не може передбачити, бо життя, а особливо технологічне, нині бентежне. Але поки що QR-код допоможе зберегти пам’ять людини щоразу, коли хтось дістає свій телефон і сканує його.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також