Київська міська рада розпочала процедуру створення Національного військового меморіального кладовища, повідомив мер Києва Віталій Кличко. Він зазначив, що за створення меморіалу відповідає держава, місце визначив уряд, а столиця готова всіма можливими способами цьому сприяти.
«Київрада сьогодні відвела землю й фактично розпочала процедуру створення Національного військового меморіального кладовища в Биківні… Раніше ми підтримали пропозицію уряду щодо створення військового кладовища на Лисій горі. Але вона не знайшла підтримки в громадськості. Тому тепер ідеться про Биківню. 8 гектарів землі в цій місцевості – у власності міста. І сьогодні ми відвели їх, фактично розпочавши процедуру організації меморіалу. Поруч приблизно 90 гектарів – земля державна», – заявив Кличко
Він додав, що загальна площа Національного військового меморіального кладовища сягне майже 100 гектарів.
Днями перший заступник міністра в справах ветеранів Олександр Порхун повідомив, що початок поховань на першій черзі Національного військового меморіального кладовища буде вже наприкінці осені цього року.
«Мінветеранів відповідає за створення українського Національного військового меморіального кладовища. Відповідно до плану дій уряду ми створили державну установу, яка опікуватиметься всіма цими процесами. Уже затверджено земельну ділянку під будівництво кладовища», — розповів Олександр Порхун.
У травні 2022 року Верховна Рада України ухвалила розроблений Мінветеранів проєкт закону, який передбачає створення в Україні Національного військового меморіального кладовища.
На Національному військовому меморіальному кладовищі з почестями ховатимуть загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, забезпечували виконання службових обов’язків і присяги на вірність українському народу.
Контекст. Національні військові меморіальні кладовища — це світова практика вшанування воїнів, які віддали життя за свою країну. Аналогічні цвинтарі є в США, Канаді, Франції, Польщі та інших країнах. Закон про створення Національного військового меморіального кладовища готувався декілька років. Його розробляло Міністерство розвитку громад і територій України за участю фахівців Українського інституту національної пам'яті, Міністерства культури та інформаційної політики України та Міністерства в справах ветеранів України.
У законі про Національне військове меморіальне кладовище також є норма, яка забороняє ховати на Національному військовому меморіальному кладовищі осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посади секретаря районного комітету й вище), керівні посади у вищих органах державної влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, органах державної влади й управління областей, міст республіканського підпорядкування, працівників радянських органів державної безпеки всіх рівнів, а також осіб, які на день смерті мали судимість за вчинення умисного злочину, якщо цю судимість не погашено й не знято у встановленому законом порядку.