Facebook Pixel

Влада Китаю перейнялася падінням народжуваності в країні та думає, як переламати тренд

Батьки з дитиною у Китаї. Фото: Andrea Verdelli / The New York Times

Батьки з дитиною у Китаї. Фото: Andrea Verdelli / The New York Times

Національне бюро статистики Китаю почало загальнонаціональне вибіркове обстеження, щоб «точно» відслідковувати зміни у чисельності населення КНР та краще планувати економічну та соціальну політику, спрямовану на зупинення падіння народжуваності в країні.

Пекін терміново намагається вжити низку заходів, щоб стимулювати молоді пари заводити дітей після того, як у 2023 році в Китаї другий рік поспіль відзначено скорочення чисельності населення.

Швидке старіння населення Китаю також стає дедалі серйознішою проблемою для політиків. Очікується, що до 2035 року чисельність населення Китаю віком 60 років і більше збільшиться щонайменше на 40% і становитиме понад 400 мільйонів осіб.

У вересні китайські чиновники охорони здоров'я заявили, що зосередять більше зусиль на пропаганді шлюбу та народженні дітей «у відповідному віці», і закликали до поділу батьківських обов'язків, щоб спрямувати молодих людей до «позитивного погляду на шлюб, дітонародження та сім'ю».

Багато молодих китайців вважають за краще залишатися бездітними через високі витрати на догляд за дітьми, небажання одружуватися або відкладати кар'єру. Це відбувається в традиційному суспільстві, де жінки вважаються основними опікунами, а гендерна дискримінація, як і раніше, широко поширена.

Стимулювання народжуваності у КНР

Видання The New York Times днями опублікувало великий репортаж, в якому розповідається про те, як влада в Китаї стимулює жінок до народження дітей.

Коли Юмі Ян із чоловіком реєстрували свій шлюб у місцевому офісі на північному сході Китаю, держслужбовець дала їм безкоштовні пренатальні вітаміни. Тоді дівчина списала на те, що уряд намагався їм допомогти. Коли пізніше чиновник зателефонував, щоб запитати, чи приймала вона їх, а потім зателефонував знову, коли вона завагітніла, щоб відстежувати її прогрес, Ян уже насторожено поставилася до того, що відбувається. Коли вона народила, чиновники з'явилися біля її дверей та попросили сфотографувати її з дитиною для їхніх звітів — це було занадто. «Я відчула легку огиду», — сказала 28-річна Ян.

Зіткнувшись із скороченням населення, яке ставить під загрозу економічне зростання КНР, китайський уряд застосовує перевірену часом тактику: втручається у найінтимніший вибір жінок — мати чи не мати дитину.

Чиновники не просто ходять по домівках, щоб спитати жінок про їхні плани. Вони співпрацюють з університетами, щоб розробити курси про «позитивний погляд на шлюб та дітонародження». На важливих політичних зборах чиновники розповсюджують це повідомлення скрізь, де тільки можуть.

Китайський лідер Сі Цзіньпін не тільки керував придушенням феміністського активізму в країні, нещодавно він заявив, що просування дітонародження як національного пріоритету є одним із кроків до того, щоб жінки «завжди йшли в ногу з часом».

Регулювання народжуваності – стара турбота Компартії Китаю

Кампанія підвищення народжуваності також є нагадуванням про те, що Комуністична партія Китаю має довгу історію нав'язування своєї волі репродуктивним рішенням людей. Десятиліттями, починаючи з 1970-х років, вона проводила політику «одна сім'я одна дитина», іноді жорстоко. Чиновники штрафували пари, які мали несанкціоновану вагітність, і навіть змушували деяких жінок робити аборти.

У міру розвитку економіки Китаю партія дещо відступила, хоч і не відмовилася від обмежень повністю, ухваливши 2021 року, що пари можуть мати трьох дітей.

Батьки з дитиною у Китаї. Фото: Andrea Verdelli / The New York Times

Батьки з дитиною у Китаї. Фото: Andrea Verdelli / The New York Times

Коефіцієнт народжуваності в Китаї, тобто кількість дітей, яких жінка, як очікується, народить за своє життя, є одним із найнижчих у світі. За оцінками, він становить близько 1,0 у порівнянні з 1,62 у Сполучених Штатах минулого року.

«Деякі люди вважають, що шлюб і народження дітей — це виключно особисті справи, і вирішувати їх кожній людині. Така думка неправильна і одностороння», — заявила державна асоціація планування сім'ї в Муданьцзяні, місті з населенням близько двох мільйонів людей на півночі Китаю.

Серцевина роботи лягає на урядові асоціації планування сім'ї — мережу із сотнями тисяч відгалужень, вбудованих у села, робочі місця та міські квартали. Протягом десятиліть під наглядом національної асоціації вони були основними органами, які забезпечували дотримання політики однієї дитини. Тепер вони працюють над просуванням так званої нової культури фертильності.

У Міюні, районі Пекіна з населенням близько 500 000 осіб, місцеві чиновники з планування сім'ї створили пропагандистську групу із 500 осіб для просування цієї ідеї. Вони зв'язалися з більш ніж половиною пар «відповідного віку» принаймні шість разів. Група також встановила новий витвір мистецтва в парку: фігури чоловіка та жінки в натуральну величину, що йдуть з трьома дітьми під гаслом, що закликає пари не чекати надто довго, щоб завести дітей.

Повідомлялося, що бонуси чиновників будуть прив'язані до того, наскільки успішно вони просувають нову культуру, хоча не уточнювалося, як вимірюватиметься їхня продуктивність.

Спроби відслідковувати та впливати на плани жінок щодо фертильності можуть починатися ще до заміжжя. У багатьох містах пропонуються безкоштовні передвесільні медичні огляди, де пари перевіряють на наявність спадкових захворювань та кажуть, що в ідеалі їм слід завести дітей до 35 років. Декілька жінок розповіли, що невдовзі після проходження медичних оглядів їм зателефонували чиновники і сказали, що треба забрати безкоштовну фолієву кислоту — пренатальну добавку.

Урядові веб-сайти наказують жінкам реєструвати свою вагітність у громадських медичних центрах, які контролюються місцевою владою.

Центральний уряд пообіцяв у кількох недавніх планах охорони здоров'я скоротити «медично необґрунтовані аборти», викликавши негативні коментарі в соціальних мережах. Уряд не уточнив, що він визначає як непотрібний з медичної точки зору, і він давав подібні обіцянки протягом більше десяти років. У Китаї один із найвищих показників абортів у світі, частково тому, що політика «одна сім'я — одна дитина» зробила цю процедуру широкодоступною.

Подякувати 🎉