Facebook Pixel

Сьогоднішня відмова України від російського ядерного палива: політика чи економіка

НАЕК «Енергоатом» 11 березня повідомила, що повністю відмовляється від закупівлі російського ядерного палива. Надалі компанія закуповуватиме ядерне паливо для українських АЕС у компанії Westinghouse.

Крім того, «Енергоатом» прискорить роботу щодо створення виробництва паливних касет в Україні на основі технології Westinghouse. Це дасть змогу повністю замінити паливо російського походження.

Нагадаємо: «Енергоатом» забезпечує приблизно 55% потреб України в електроенергії, в осінньо-зимовий період цей показник сягає 70%.

До 2011 року все ядерне паливо для 15 українських реакторів постачалося з Росії компанією «ТВЕЛ». У 2008 році Україна взяла курс на диверсифікацію постачання палива, уклавши контракт з англо-американською компанією Westinghouse Electric Company.

Впровадження альтернативного палива супроводжувалося великими, зокрема й технічними, складнощами. Повідомлення про проблеми, що виникають, активно коментували у РФ, підкреслюючи їхню «неминучість». Річ у тім, що паливні елементи проєктуються під певний тип реактора.

В українських ЗМІ порушувалося питання безпеки американського палива для українських реакторів типу ВВЕР. Проте в «Енергоатомі» ще 2019 року запевняли, що це питання повністю знято.

Утім, 2020 року угоду про купівлю російського ядерного палива було продовжено ще на п'ять років.

Останнім часом на закупівлі палива в Росії у вартісному вираженні припадало приблизно 52%, у Westinghouse – 48%.

«Ми маємо перейти на постачання ядерного палива зі США замість палива з Росії. Ми хочемо зробити це принаймні у 2023 році, можливо, раніше», – заявляв на початку лютого 2021 року тодішній керівник Міненерго Юрій Вітренко.

У січні цього року «Енергоатом» і Westinghouse запустили програму переведення реакторів в Україні з 12-місячних на збільшені 18-місячні паливні цикли. Це дасть змогу значно покращити коефіцієнт використання встановленої потужності реакторів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉