У Польщі з'явився свій Ілон Маск – мільярдер очолив боротьбу з бюрократизмом

Рафал Бжоска

У лютому цього року, приблизно в той же час, коли Ілон Маск розпочав свою кампанію щодо підвищення ефективності роботи уряду США, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск попросив місцевого мільярдера очолити кампанію з дерегулювання у своїй країні, пише Bloomberg. Ідея, яку спочатку багато хто вважав передвиборчим ходом Туска перед президентськими виборами в травні, перетворилася на серйозний проєкт під керівництвом 48-річного Рафала Бжоска, засновника компанії-оператора поштових автоматів InPost.

З командою менеджерів, науковців та колишніх державних службовців Бжоска запропонував уже 230 законодавчих змін. Він також створив вебсайт, на якому люди додають свої ідеї та голосують за зміни правил, яких вони найбільше хочуть.

Статки Бжоска зараз оцінюють у $1,1 млрд. Основну його частину він заробив, створивши компанію InPost, що оцінюється зараз у 7,5 млрд грн. Компанія оперує мережею цілодобових автоматизованих посилальних автоматів, яка розширилася з Польщі до Великої Британії, Франції та інших країн Європи.

Роботу команди з дерегулювання поділено на 30 тематичних напрямів. Її пропозиції перевіряються урядом, який направляє проєкти, які йому сподобалися, до парламенту для затвердження або видає постанови про зміну правил, які знаходяться в його компетенції.

На початку роботи Бжоска вирішив, що його група не проводитиме змін, які нашкодять працівникам, підкресливши різницю їхнього підходу з масовими звільненнями Маска в США та різким скороченням гуманітарної допомоги США світу заради скорочення бюджету та підвищення прозорості.

Ключові ініціативи команди Бжоска включають підвищення ефективності системи правосуддя, спрощення податків та створення більш прийнятного для бізнесу процесу відмови від вугілля в країні.

InPost має мережу автоматів, що працюють цілодобово. Фото: Лукаш Сокіл / Bloomberg

Є також ідеї, які випливають з геополітичного становища Польщі. До них належить, наприклад, спрощення участі приватних компаній в оборонних ініціативах, оскільки країна нарощує військові витрати на тлі війни у сусідній Україні.

Приватний бізнес широко підтримував Туска перед парламентськими виборами 2023 року, які залучили рекордну явку виборців після восьми років націоналістичного правління. Хоча Туск досяг відновлення зв'язків з Європейським Союзом і розблокування допомоги блоку, він поки зробив мало, щоб допомогти підприємцям. Представляючи у лютому свою програму з відродження економіки країни вартістю $800 млрд, Туск попросив Бжоска допомогти скоротити бюрократичну тяганину.

Союзник Туска, мер Варшави Рафал Тшасковський, є провідним кандидатом на посаду наступного президента Польщі. Але, як свідчать опитування, він навряд чи набере понад 50% голосів на виборах 18 травня, тож потрібен другий тур. Там Тшасковський може зіткнутися з одним із двох консервативних політиків, які приваблюють підприємців обіцянками нижчих податків та меншого контролю за бізнесом.

Дерегулювання Бжоска займе час, тому його вплив на вибори може бути обмеженим. Але якщо все зробити правильно, дерегулювання може мати сприятливі непрямі ефекти, такі як поліпшення сприйняття бізнесу в країні.

***

Після початку повномасштабної війни в Україні Рафал Бжоска з дружиною Оменою Менса відправили до Харкова 34 вагони гуманітарної допомоги загальною масою 500 тисяч тонн. Це найбільший гуманітарний вантаж, надісланий не державою, а приватною особою. Потяг отримав назву «Конвой польських сердець». Раніше 100 тонн вантажу (ліки, підгузки, продукти харчування, а також автомобіль швидкої допомоги) отримала дитяча лікарня у Рівному.

Читати на The Page