Facebook Pixel

Топ-5 подій у світовій енергетиці у 2023 році: вітер та сонце проти вугілля

Енергетика перебуває в ранній стадії нової індустріальної епохи – виробництва екологічно чистої електроенергії. Такі твердження можна часто чути від експертів чи отримувати зі ЗМІ. Обґрунтування «екологічності» часто фрагментарні та спірні. Але загальний тренд вже фактично сформувався — відмова у перспективі від викопного палива при виробництві е/е. Насамперед йдеться про нафту, газ та вугілля. Однак підсумки 2023 показали, що головні події у світовій енергетиці знаходяться не тільки в рамках цього тренду. The Page підготувало свій топ-5 таких подій.

Зростання потужностей відновлюваної енергетики

Витрати на перехід до екологічно чистої енергетики у 2023 році у світі зросли на 17% (до $1,8 трлн). Це рекордний рівень, але його недостатньо, щоб досягти нульових викидів, йдеться у звіті Bloomberg NEF. До цих витрат відносяться інвестиції у встановлення відновлюваних джерел енергії (ВІЕ), купівлю електромобілів, будівництво систем виробництва водню та впровадження інших технологій.

Китай залишається найбільшим ринком із великим відривом. Минулого року там витратили $676 млрд: зростання на 6% порівняно з 2022 роком. Інвестиції в США, Великій Британії та Європі зросли на 22%, склавши $718 млрд.

Вкладення у відновлювану енергетику збільшилися на 8% (до $623 млрд). Деякі технології, що зароджуються, пережили бурхливе зростання. Наприклад, інвестиції у водневу галузь потроїлися і склали $10,4 млрд, що є ознакою зростання інтересу до цієї технології.

За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), у 2023 році глобальні потужності відновлюваної енергетики (ВІЕ) зросли на 50% від рівня 2022 року до 510 ГВт. Таке зростання стало рекордним за останні 20 років, хоча воно продовжується вже протягом 22 років.

Світовий приріст потужностей відновлюваної енергетики, ГВт

Світовий приріст потужностей відновлюваної енергетики, ГВт

У МЕА наголосили, що завдяки цій динаміці світ може досягти кліматичних цілей до 2030 року. «Вражаюче» зростання пропонує «реальний шанс» для того, щоб світові уряди виконали обіцянку, погоджену на кліматичних переговорах COP28 у листопаді 2023 року: потроїти потужності відновлюваної енергії до 2030 року, щоб значно скоротити споживання викопного палива.

Зазначається, що потужності СЕС забезпечили три чверті зростання ВДЕ. Більшість із них встановили у Китаї, незважаючи на скорочення субсидій.

За прогнозами, до 2028 року на ВДЕ припаде щонайменше 42% світового виробництва електроенергії.

Нарощування генерації атомних електростанцій

На кліматичному саміті COP28 22 країни з чотирьох континентів підписали Декларацію про потроєння потужностей ядерної енергії до 2050 року. До угоди приєдналися США, Канада, Франція, Україна, ОАЕ, Велика Британія та інші країни.

За даними МАГАТЕ, на кінець 2023 року у світі працювало 413 енергетичних ядерних реакторів, ще 58 будувалися. Загальна потужність усіх реакторів – 371,5 ГВт.

Країни-лідери з використання ядерної енергії:

  • США – 93 діючі реактори та 1 будується, загальна потужність – 95,8 ГВт;
  • Франція – 56 діючих реакторів та 1 будується, потужність – 61,4 ГВт;
  • Китай – 55 діючих реакторів і 23 споруджувані, потужність 53,2 ГВт.

Прогрес у технологіях термоядерної енергетики

У атомних реакторах енергія утворюється при реакціях поділу атомів важких металів, а термоядерних – при синтезі (з'єднанні) легких ядер ізотопів водню. Теоретично, у другому випадку питомий вихід енергії на порядки вищий, немає радіоактивних відходів. Але десятки років досліджень поки що не дуже наблизили комерційне використання «мирної» термоотрути. Однак висока привабливість технології забезпечує їй інтерес та фінансування.

Асоціація термоядерної промисловості FIA повідомила, що за 2023 рік фінансування проєктів зросло на 27%, до $6,2 млрд, з яких $5,9 млрд – приватні інвестиції. Головна позитивна тенденція в галузі, на думку FIA, – віра інвесторів та урядів у наближення термінів появи комерційної термоядерної установки.

Минулого року вперше відзначено значні програми державно-приватного партнерства у ключових країнах. Існує чітка тенденція зростання зацікавленості уряду у термоотруті. США, Японія та Німеччина на початку 2023 року оголосили про нові програми підтримки комерціалізації термоядерного синтезу.

У звіті FIA 25 компаній (із 45) вважають, що перша термоядерна установка почне постачати електроенергію до 2035 року. У 27 компаній у 2023 році збільшився обсяг фінансування, загальний обсяг інвестицій зріс на 27%.

Зростання світового споживання електроенергії

Статистичні дані про глобальне споживання е/е публікуються з великим запізненням. Прогноз на 2023 рік, зроблений компанією BP, говорить про очікування зростання попиту на енергію в багатьох регіонах світу. Найбільшими споживачами енергії у 2023 році мають бути Японія, США, Китай, Індія та Німеччина.

Прогнозоване зростання попиту на е/е у 2023 році за регіонами:

  • Північна Америка – 2,4%;
  • Латинська Америка – 3,2%;
  • Азія – 4,7%;
  • Африка – 2,9%.
Сумарне виробництво електроенергії у світі, ТВт∙ч

Сумарне виробництво електроенергії у світі, ТВт∙ч

Що стосується 2022 року, Китай виробив 8849 ТВт•ч е/е і зайняв 30,3% світового обсягу. США – 4548 ТВт•год та 15,6% відповідно, Індія – 1858 ТВт•год та 6,4%.

Коригування перспектив для енергетичного вугілля

Згідно з останнім щорічним звітом МЕА, після досягнення рекордного рівня у 2023 році світовий попит на вугілля знижуватиметься.

Попит минулого року зріс на 1,4%, вперше перевищивши 8,5 млрд т. Проте глобальне зростання маскує сильну різницю між регіонами. Споживання у більшості країн із розвиненою економікою різко знизиться, в ЄС та США – приблизно на 20%. Однак попит у країнах з ринковою економікою, що формується, і країнах, що розвиваються, залишається дуже високим. Наприклад, він збільшився на 8% в Індії та на 5% у Китаї.

Експерти МЕА очікують, що світовий попит на вугілля впаде на 2,3% до 2026 року щодо рівня 2023 року, навіть якщо уряди не реалізовуватимуть сильнішу політику в галузі чистої енергетики. Передбачається, що це зниження буде зумовлене значним розширенням потужностей ВДЕ.

Більше половини глобального розширення потужностей ВДЕ відбуватиметься у Китаї, на частку якого нині припадає більше половини світового попиту вугілля. В результаті очікується, що попит на вугілля у Китаї знизиться у 2024 році та стабілізується до 2026 року.

Глобальний прогноз консалтингової компанії McKinsey з вугілля

Глобальний прогноз консалтингової компанії McKinsey з вугілля

Прогнозоване зниження світового попиту на вугілля може стати «історичним поворотним моментом», йдеться у звіті МЕА. Проте аналітики прогнозують, що світове споживання залишиться значно вищим за 8 млрд т до 2026 року.

«Поворотний момент для вугілля явно не за горами, хоча темпи розширення ВДЕ в ключових азіатських економіках визначатимуть те, що відбудеться далі, і для досягнення міжнародних кліматичних цілей необхідні набагато більші зусилля», — вважає директор МЕА з енергетичних ринків та безпеки Кейсуке Садаморі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉