
Фото: brdo.com.ua
Останні кілька років Олексій Гончарук очолював Офіс ефективного регулювання. У цій ролі він багато говорив про дерегуляцію, приватизацію і вільний ринок. Тепер, після призначення новим прем'єр-міністром, у нього з'явився шанс не просто радити і пропонувати реформи, а й втілити їх у життя.
У червні в інтерв'ю – одному з перших для нього на посаді заступника голови Офісу президента – Гончарук позначив основні економічні напрями, на яких він вважає за необхідне сконцентруватися.
Насамперед, підкреслив він, економічна політика при президенті Володимирі Зеленському буде більш сміливою і чесною, а реформи – менш «популярними». А Верховній Раді та уряду відразу ж після початку роботи потрібно буде прийняти декілька десятків важливих рішень, основні з яких – запустити ринок землі та розблокувати процес великої приватизації, а також легалізувати гральний бізнес.
- У «великій» приватизації підхід буде індивідуальним. На тих великих держпідприємствах, які не продадуть, введуть корпоративне управління, щоб уряд не мав можливості втручатися в їх роботу. В рамках «малої» приватизації продадуть весь непотріб, тобто всі підприємства, які плодять збитки і корупцію.
- Мораторій на продаж с/г землі фактично не діє, земля так чи інакше продається за «сірими» схемами, на яких наживаються нечесні ділки, а прості люди стають заручниками великих компаній. Однак при запуску ринку землі рубати з плеча і приймати необдумані рішення ніхто не буде. На першому етапі дозволять продаж тільки державних земель.
- Зараз розробляється економічна стратегія розвитку України. Умови для розвитку кожної галузі та бізнесу будуть рівними. Будь-яке «стимулювання», так чи інакше, пов'язано з корупційними історіями і в кінці кінців за це платить платник податків. У той же час допустимі окремі держпроекти для точкової підтримки якоїсь конкретної інноваційної, креативної, освітньої чи іншої галузі.
- За три роки Україна повинна увійти в топ-10 країн рейтингу Doing Business – це цілком реальне завдання. У цьому контексті практика роботи Інвестиційної ради буде збережена і модернізована з тим, щоб вона стала більш ефективною. Також дуже важлива підтримка незалежності Національного банку України. При цьому кадрове питання і інституційну незалежність регулятора потрібно розмежовувати.
- Потрібно прагнути до rule of law [з англ. — «панування закону»]. Для цього потрібен прогрес у реформуванні судової системи. Якщо припиниться рейдерство, хабарництво, контрабанда, будуть захищені права інвесторів у судах — це помітять, сюди прийдуть інвестиції і економіка почне зростати.