Головні економічні новини тижня
На тижні з 23 по 27 січня важливі рішення ухвалив Нацбанк, до Києва приїхали міжнародні аудитори, відбулася серія відставок топ-чиновників, розпочала роботу Координаційна платформа міжнародної допомоги Україні.
В Україну приїхали закордонні ревізори
Міжнародні аудитори приїхали до Києва для перевірки використання фінансової допомоги, яку надають США.
На що це може вплинути: Позитивний сам факт такої перевірки на тлі корупційних скандалів в Україні, до того ж вона може зменшити бажання чиновників красти. Якщо результат перевірки виявиться позитивним, у міжнародних партнерів буде менше сумнівів.
Гаряча лінія інспектора зі США
Розпочав роботу «Фінансовий Рамштайн»
Міжнародна донорська Координаційна платформа з підтримки відновлення, відродження та реконструкції в Україні розпочала роботу 26 січня.
На що це може вплинути: Мета платформи – скоординувати зусилля міжнародних донорів та фінансових організацій та забезпечити узгоджену, прозору та підзвітну підтримку України. Є надія на те, що гроші надходитимуть своєчасно та в достатньому обсязі, а використовуватимуть їх більш ефективно.
Україна відмовилася від міжнародних посередників під час закупівлі ліків
З 2023 року міжнародні організації більше не закуповуватимуть ліки та медвироби для України. ДП «Медичні закупівлі України» стає єдиним централізованим закупівельним агентством у сфері охорони здоров'я
На що це може вплинути: Не треба буде сплачувати комісії посередникам, але зростають корупційні ризики при закупівлі.
Розширено можливості для торгівлі із Казахстаном
Україна успішно завершила переговори з Казахстаном щодо отримання дозволів на міжнародні автомобільні перевезення.
На що це може вплинути? Розширюється один із логістичних коридорів для українського експорту. Вантажі будуть доставлятися маршрутом Румунія – Болгарія – Туреччина – Грузія – Азербайджан – Казахстан (через Каспійське море).
МВФ може надати Україні суттєву фінансову допомогу
МВФ вивчає можливість надання Україні пакету допомоги. Якщо програму, розраховану на три – чотири роки, загальною вартістю від $14 до $16 млрд буде схвалено, то в перший рік буде виділено від $5 до $7 млрд.
На що це може вплинути: Грошова допомога від МВФ важлива сама собою, а початок нового етапу співпраці України з фондом може стати каталізатором для збільшення міжнародного фінансування.
НБУ не змінював величину облікової ставки
Облікова ставка Нацбанку залишилася на рівні 25% річних.
На що це може вплинути: Облікова ставка – це фактично вартість кредитів, які НБУ видає комерційним банкам, що впливає на ціну кредитів на ринку. Змінюючи величину облікової ставки НБУ може впливати на рівень інфляції.
Змінено умови виплат компенсацій за працевлаштування переселенців
Кабмін скоригував програму виплати компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.
На що це може вплинути: Уряд розраховує, що роботодавці охоче залучатимуть ВПО, а при отриманні компенсацій буде менше зловживань.
НБУ підвищив вимоги до резервів банків
З лютого та березня НБУ суттєво підвищив нормативи формування банками обов'язкових резервів.
На що це може вплинути: Регулятор вважає, що це має призвести до зростання привабливості гривневих активів, підтримки курсової стабільності та поступового зниження інфляції. Зокрема, мають збільшитись ставки за середньостроковими депозитами.
Суд відмовився заарештовувати екс-главу «Нафтогазу»
Вищий антикорупційний суд відхилив клопотання Спеціальної антикорупційної прокуратури про досудовий арешт Андрія Коболєва або заставу у розмірі 365 млн. грн. у справі про його премію на суму $10 млн. у 2018 році.
На що це може вплинути: Незалежні експерти зазначають, що судової перспективи у звинувачення Коболєва не може бути. Премію йому виплачено без порушення норм законодавства та статуту «Нафтогазу». Може лише йти про моральний аспект отримання настільки великої премії. При цьому переслідування Коболєва негативно впливає на спроби покращити корпоративне управління в держкомпаніях.
Відправлено у відставку кілька топ-чиновників
На тлі звинувачень у корупції та публічних скандалів посад позбулися:
- Кирило Тимошенко, заступник голови ОПУ;
- Олексій Симоненко, заступник Генпрокурора;
- В'ячеслав Шаповалов, заступник міністра оборони;
- голови ОВА Дніпропетровської, Запорізької, Сумської та Херсонської областей.
На що це може вплинути? Ці звільнення сподобалися багатьом міжнародним партнерам України. Можливо, вони злякали деяких чиновників. Але велика ймовірність, що відставками все й обмежиться, кримінальних не буде. У таких умовах відставки для чиновників можна розцінювати чи не як їхнє нагородження: «запопадливо попрацював – спонукай на заслуженому відпочинку».