Рік новий, але коронавірус, як і раніше, і далі трансформує реальність. Країни починають вакцинацію, хтось посилює карантин, а на Україну з 8 до 24 січня 2021 року чекає новий локдаун.
розбиралося, як коронавірус продовжить змінювати світову економіку та людські життя й чого варто чекати в новому 2021 році.
Сумні цифри прогнозів
Згідно з дослідженням Moody`s, вплив пандемії на світову економіку 2021 року триватиме. У короткостроковій перспективі сильніше за інших постраждають країни з низькими кредитними рейтингами, але в довгостроковій перспективі наслідки торкнуться всіх держав.
Уникнути краху ВВП вдасться тільки Китаю – аналітики прогнозують зростання його економіки на рівні 7%. В інших країнах G20 падіння економіки очікується на рівні 4,6%.
«Китай, імовірно, буде єдиною великою економікою у світі, яка цього року продемонструє позитивне зростання», – сказав Financial Times експерт із питань Китаю з Корнелльського університету Есвар Прасад.
Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Economic Outlook теж погіршила свої прогнози на 2021 рік. Особливо сильно ВВП знизиться в країнах Європи. Сумні прогнози збережуться принаймні доти, доки у світі не розпочнеться масова вакцинація проти коронавірусу.
«Після істотного падіння на 4,2% 2020 року світовий ВВП збільшиться приблизно на 4,25% у 2021-му та на 3,75% у 2022 році. Загалом до кінця 2021 року обсяг глобальної економіки повернеться до докризового рівня завдяки потужному підйому в Китаї, однак динаміка ВВП великих економік світу буде серйозно відрізнятися», – вважають в ОЕСР.
Проте добрі новини теж є: ОЕСР очікує поступового, але нерівномірного відновлення світової економіки у 2021-2022 роках після появи вакцини в широкому доступі. Прогноз міг бути оптимістичнішим, якби прогрес у розробленні та поширенні вакцин був значнішим. Але прогноз може виявитися й більш песимістичним, якщо друга хвиля коронавірусу посилиться.
Українські надії
Згідно з прогнозом уряду, 2021 року зростання економіки України має скласти не менш як 5%.
«У 2021 рік ми заходимо з прогнозами щодо зростання економіки майже +5%. Для цього в нас із вами є все необхідне: стратегія, ресурси та готовність спільно працювати заради блага своєї країни», – повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Він додав, що до кінця 2020 року доходи бюджету будуть значно перевиконані.
За словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка, пандемія COVID-19 найбільш негативно вплине на економіку саме на початку 2021-го, однак програми підтримки бізнесу та пільгових кредитів допоможуть пом'якшити цей вплив.
За прогнозами групи ICU, у першому кварталі 2021 року інфляція наблизиться до 6% і буде утримуватися на цьому рівні впродовж року. Стимулювати інфляцію 2021 року будуть, зокрема, підвищення мінімальної заробітної плати та пожвавлення економіки.
Водночас Національний банк України (НБУ) прогнозує зростання української економіки 2021 року, але відновлення після пандемії COVID-19 тільки 2022 року. Зростання економіки Нацбанк очікує приблизно на 4%.
Вакцина наприкінці тунелю
Україна отримає 16 млн доз вакцини проти коронавірусу в рамках програми COVAX. Президент Володимир Зеленський хоче, щоб Україна вже в січні отримала 100-200 тисяч доз.
Міністерство охорони здоров'я веде переговори щодо закупівлі вакцини Pfizer і ще кількох інших компаній. Якщо вони нададуть згоду, то, найімовірніше, вона з'явиться в нас у квітні-травні 2021 року. Центр громадського здоров'я (ЦГЗ) і Національна технічна група експертів із питань імунопрофілактики затвердили критерії, за якими визначатимуть 12 пріоритетних категорій людей, які першими отримають вакцину проти коронавірусу. Вони охоплюватимуть майже 21 млн осіб.
За даними групи «Рейтинг», в Україні приблизно 40% жителів не хочуть вакцинуватися проти коронавірусу навіть безоплатно. Водночас 53% готові зробити щеплення, якщо воно буде безкоштовним, а платним – 35%. Однак 57% українців взагалі не збираються робити платне щеплення.
Українці стали побоюватися, що введуть примусову вакцинацію. Раніше член Асоціації правників України, керуючий партнер АО «Пекаренін Михайлов» Назар Михайлов у коментарі розповів, що ч. 7 ст. 41 законопроєкту № 4142 встановлюється, що щеплення людині можуть зробити після медогляду за відсутності в неї протипоказань. Якщо людина відмовляється від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має взяти в неї письмове підтвердження про відмову.
Водночас світ наближається до масової вакцинації проти коронавірусу. У ЄС почалася кампанія з вакцинації населення проти COVID-19. Вакцинують населення також у США, Британії, Мексиці, Канаді, Бахрейні та Ізраїлі.
Передусім щеплення роблять медикам і людям, які входять до груп ризику через стан здоров'я або за віком.