Складний і неоднозначний 2020 рік добігає кінця. У мережі чи то кепкують, чи то сподіваються, що 2021-го одразу все стане добре, ну, або хоча б так, як було раніше.
Чим запам’ятався бізнесу коронавірусний 2020-й і чого реально варто очікувати від 2021 року, розбиралося .
Неоднозначні підсумки 2020-го
Як повідомив у коментарі партнеру – щотижневику «Перша Шпальта» економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза, 2020 року українська економіка загалом виявилася достатньо адаптованою до коронавірусу. За винятком певних особливостей, які привнесла пандемія, українська економіка зростає.
«2019 рік ми закінчили з ВВП на рівні $153,6 млрд. 2020 рік після, безумовно, важкого другого кварталу ми закінчуємо приблизно на рівні $147-148 млрд. Це невеликий спад для такого року. Ба більше, основний спад припав на другий квартал 2020 року, коли всі фізично перебували вдома. Тобто це класичний спад, коли хтось втратив роботу».

Григорій Кукуруза
економіст Ukraine Economic Outlook
Григорій Кукуруза додав, що після другого кварталу 2020 року українська економіка перейшла до стрімкого відновлення: другий квартал був на рівні мінус 11,2% ВВП, третій – мінус 3,5% ВВП. У четвертому кварталі 2020 року — на початку першого кварталу 2021-го цей показник буде на рівні мінус 0,5 — 1,5% ВВП через локдаун, який планується на січень, і тих втрат, які можуть отримати певні галузі.
Проте, за словами директора соціологічної служби Центру Разумкова Андрія Биченка, 2020 рік об’єктивно був одним із небагатьох, коли немає практично жодної галузі, яка б вважала, що справи покращилися.
«У всіх сферах, у яких ми проводили опитування, переважають негативні оцінки. Можливо, це не було несподіванкою, але залишило прикре враження», – додав він.
Водночас, як повідомив директор приватного підприємства «Складні сплави» Павло Себастьянович, 2020 року рейтинг інвестиційної привабливості України знову впав, а для підприємців рік був жахливим.
За його словами, є два шляхи законодавчих ініціатив: у бік економічної свободи та зменшення повноважень корупціонерів (податківців, контролерів — будь-кого). Навіть якщо не зменшуються податки, підприємці відчувають, що можна працювати. А в Україні все навпаки, адже звужується економічна свобода й надається більше повноважень корупціонерам.
«Зараз податківець може вирішувати, яка в тебе ділова мета. Нині пан Гетманцев надав їм такі повноваження. Тобто приходитимуть податківці й питатимуть: навіщо ти робиш це, що ти робиш? Як це може бути? Я не знаю, де у світі є таке. І він вирішуватиме, чи ця ділова мета відповідає його розумінню ведення бізнесу, чи ні… Або ця система блокування податкових накладних, яка зараз є. У нас у державі загалом 250 тис. підприємств-платників податку на додану вартість. Зараз 136 тис. заблоковано. У нас половину всіх підприємств заблоковано, вони не можуть працювати. І податкова зараз звітує, що вони виконали план із ПДВ. Звісно, якщо ви заблокували половину підприємств, тобто забрали в них гроші, заблокували, підприємства не можуть ними скористатися, вони мають знову сплатити цей ПДВ, щоб далі працювати. Тобто подвійна оплата ПДВ».

Павло Себастьянович
підприємець, координатор громадянської платформи «Нова країна»
Він додав, що президент Володимир Зеленський покликав голову Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева для того, щоб він спростив систему оподаткування, зменшив тиск і запровадив податок на виведений капітал, який уже впровадили Латвія, Грузія, Естонія, Польща.
«Усі навколо впроваджують цей податок, бо це приваблює інвестиції. А ми робимо все навпаки», – зазначив Себастьянович.
Проте деякі галузі показали стрімке зростання. За словами засновника стартапу з доставки харчових продуктів Foodex24 Владислава Савченка, попри негатив через пандемію в бізнесу був різкий поворот у бік e-commerce.
«Обсяги ринку e-commerce почали дуже швидко зростати. Наприклад, країни СНД почали зростати на 200% щороку, якщо брати показники останніх місяців», – розповів він.
Оптимістичні надії на 2021-й
За словами Григорія Кукурузи, наступний рік буде або роком обережного оптимізму, або впевненого. Є прогнози щодо зміцнення гривні до 27 грн за $ у першому півріччі 2021 року. Водночас очікується зростання реального ВВП на рівні 6% після спаду на 5% 2020 року.
За даними Ukraine Economic Outlook, немає жодних причин для того, щоб гривня була вище ніж 28,1 — 28,3 за долар. За прогнозами, у січні — лютому на валютному ринку спостерігатиметься профіцит валюти. Це допоможе гривні повернутися в коридор 27,7 — 28,2 грн за долар.
Національний банк України (НБУ) зберіг прогноз щодо падіння валового внутрішнього продукту (ВВП) на 2020 рік на рівні 6% і поліпшив очікування зростання показника 2021 року – із 4% (за липневим прогнозом) до 4,2%
«Основним драйвером зростання ВВП на рівні 4% у 2021–2022 роках залишатиметься приватне споживання. Економічне зростання підтримають фіскальні стимули, м’яка монетарна політика та відновлення зовнішнього попиту», – додали в НБУ.
За словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка, пандемія COVID-19 найнегативніше вплине на економіку саме на початку 2021 року, але програми підтримки бізнесу та пільгових кредитів допоможуть пом'якшити цей вплив.
«Ми очікуємо зростання на рівні 4,6% ВВП. Багато хто говорить, що це високий показник, якого багато років не було. Але ми вважаємо, що цього можна досягти. Економіка повернеться до позитивного тренду в другій половині 2021 року».

Ігор Петрашко
ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
Владислав Савченко додав, що 2021 року він очікує відновлення економіки світу. Найактивнішими галузями будуть медицина, доставка та e-commerсe проєкти.