Страховий ринок демонструє стійке зростання – причини

Страховий ринок України продовжує зростати, попри війну – активи ризикових страховиків зросли до 46,1 млрд грн. Водночас триває концентрація ринку: частка п'яти найбільших ризикових страховиків за обсягом премій зросла з 39 до 42%, а десяти з 65 до 71%. На ринку страхування життя частка найбільшого страховика за обсягом премій становить майже 50%.

Станом на початок квітня в Україні було 55 ризикових страховиків (на 30 червня 2024 року їх було 78, а на 30 травня 2023 року – 115). Протягом минулого року з ринку вийшли 36 компаній, з яких 34 працювали у сегменті ризикового страхування. The Page розповідає, що зараз відбувається на цьому ринку.

Підсумки роботи страхового ринку України у 2024 році

Страхові виплати

Страховий ринок України у 2024 році показав зростання всіх ключових показників: активів, страхових премій та виплат. Загальні валові страхові премії зросли на 15%, до 53,1 млрд грн, зокрема з ризикового страхування – до 47,4 млрд грн. Такі дані наводить профільне видання «Форіншурер».

Страхові виплати зросли до 20,4 млрд грн, зокрема: страхування життя – 1,4 млрд грн виплат, ризикове страхування – 19 млрд грн. Рівень виплат 2024 року зріс до 40%.

Збільшення виплат триває з початку 2023 року багато в чому через інфляцію та девальвацію гривні. У ризикових страховиків вони останнім часом зростають приблизно на 1% на квартал, темпи приросту суттєво сповільнилися.

Топ-10 найбільших ризикових страховиків за валовими преміями у 2024 році

Страхові премії

У більшості видів страхування премії також зросли, але динаміка дуже неоднорідна.

У транспортному страхуванні премії зросли за КАСКО на 3% та ОСАЦВ на 14%. З початку року ціноутворення в обов'язкових видах автострахування стало вільним, тарифи зросли майже на 100% за одночасного зростання граничних сум відшкодування. Але ці зміни практично не вплинули на результати 2024 року.

При цьому премії зі страхування «Зелена карта» продовжили скорочення – на 10% квартал до кварталу (дедалі менше українських авто виїжджає за кордон). 2024 року українські страхові компанії виплатили за договорами «Зелена карта» 50,5 млн євро страхового відшкодування потерпілим у ДТП. МТСБУ врегульовано 15 926 справ, що на 5,3% більше, ніж 2023 року. Найбільше випадків зафіксовано у Польщі, Німеччині, Румунії, Чехії та Італії.

У особистому страхуванні позитивну динаміку продемонструвало лише страхування життя (зростання на 17%), тоді як премії зі страхування здоров'я зменшилися на 12%, а по асистансу (страхування туристів) – на 34%.

Також зросли премії зі страхування відповідальності (на 17%) та вантажів і багажу (14%).

Топ-10 найбільших ризикових страховиків за виплатами у 2024 році

Фінансові показники страховиків

За підсумками 2024 року 9% страхових премій передано у перестрахування. У певних сегментах ця частка була значно вищою: 21% – за «Зеленою картою», 23% – у страхуванні майна та вогневих ризиків.

Протягом четвертого кварталу резерви збитків ризикових страховиків зменшилися на 3%, переважно за продуктами «Зелена карта» і страхуванням майна та вогневих ризиків. Це спричинило зниження коефіцієнта покриття премій резервами.

Коефіцієнт чистої збитковості за результатами року залишився на рівні 50%, практично не змінившись порівняно з дев'ятьма місяцями 2024 року.

Чистий прибуток ризикових страховиків у 2024 році склав 2,5 млрд грн, що на 31% більше, ніж у 2023 році. Рентабельність капіталу зросла на 4 п. п. – до 14%. Прибуток страховиків життя за рік зріс більш ніж удвічі завдяки фінансовому результату одного великого страховика – до 1,4 млрд грн, однак рентабельність капіталу майже не змінилася.

За підсумками 2024 року всі страховики дотримувалися вимог до капіталу платоспроможності (SCR) та мінімального капіталу (MCR). У трьох компаній значення нормативу SCR перебуває у межах 100–120%.

Страхові премії та виплати за видами страхування у 2024 році, млрд грн

Страхові компанії можуть бути визнані стратегічно важливими для економіки країни

Національний банк наприкінці березня затвердив критерії визначення страхових компаній, які мають важливе значення для національної економіки у сфері страхування. Поки що «стратегічні» страховики не визначені.

Страховик може бути визнаний критично важливим за умови одночасного виконання трьох вимог:

  1. Відповідність вимогам щодо капіталу платоспроможності та мінімального капіталу. Для підтвердження відповідності підприємство має подати останню звітність згідно з НБУ.
  2. Структура власності підприємства має бути визнана прозорою на підставі рішення Національного банку України.
  3. Підприємство має належати до першої групи суспільної важливості за результатами щорічного визначення Національним банком.

Читати на The Page