Facebook Pixel

Спекотна пора: як енергосистему України готують до військової зими

У середу, 26 липня, за вікном було лише на 1,9˚С спекотніше, ніж 25-го. Але для енергосистеми України навіть таке незначне підвищення температури обернулося відчутним збільшенням навантаження – увечері споживання виявилося на 4% більше, ніж напередодні. Електростанції були змушені включати в роботу додаткові блоки, повідомило «Укренерго» 26 липня.

Подібні «зведення з полів» енергетики зараз публікують регулярно, завершуючи їх закликом вимкнути кондиціонери та споживати бережливо з 16:00 до 23:00: «Це дозволить енергетикам ефективно відновлювати енергосистему та підготуватися до опалювального сезону». The Page розповідає, як зараз відбувається така підготовка.

З яких частин складається енергосистема України

Залежно від форми власності електроенергетика в Україні складається з трьох частин: державної, приватної та комунальної. Завдання комунальних енергетиків полягає в тому, щоб забезпечити надійну працездатність розподільних електромереж та оснастити об'єкти критичної інфраструктури міст резервними джерелами живлення.

Найскладніше завдання зараз у держструктур, які мають забезпечувати роботу Об'єднаної енергосистеми України. Зона відповідальності приватного бізнесу – значна частина генерувальних потужностей і регіональних розподільних мереж.

Що робить держава для відновлення енергосистеми України

Триває ремонтна кампанія на об'єктах генерації – тепловій, гідро- та атомній. Електроенергії, виробленої українськими електростанціями, цілком достатньо для покриття потреб споживачів. Дефіциту немає, йдеться у зведенні Міненерго від 26 липня.

З початку року відремонтували 14,5 тис. км повітряних ліній, низку підстанцій та електроустаткування. Забезпечується посилений захист енергооб'єктів, заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль 25 липня.

«Національна компанія «Укренерго» виконала приблизно 60% запланованих робіт з оновлення мереж. Рухаємося чітко в межах графіків. У результаті плануємо додати до енергосистеми 1,7 ГВт потужності», – зазначив прем'єр.

До українських газосховищ уже закачали 11,7 млрд куб. м газу. За оцінкою уряду, це приблизно 80% потреб. На складах ТЕС і ТЕЦ накопичили 1,5 млн тонн вугілля, планується до зими мати 1,8 млн тонн. Ці цифри наближені до торішніх. Таких запасів минулої зими вистачило, бо погода була порівняно теплою, але якою буде нова зима, ніхто не знає.

Як змінилося споживання електроенергії влітку 2023 року

Як змінилося споживання електроенергії влітку 2023 року

Важливу роль для проходження опалювального сезону відіграватиме імпорт електроенергії з європейських країн. Україна розраховує на збільшення пропускних спроможностей імпорту до 2 ГВт, а також на розширення пропускної спроможності інтерконнекторів (з'єднувальних мереж) зі Словаччиною та Румунією.

За даними ENTSO-E (європейська енергосистема), станом на 27 липня імпорт в Україну електроенергії зі Словаччини зріс майже на 11% за добу — до 2 844 МВт•год і зростає протягом усього цього тижня. Водночас у вечірні години з 15:00 до 22:00 він йде на максимально можливій потужності 350 МВт, тобто дуже інтенсивно.

Триває ліквідація наслідків підриву Каховської ГЕС. Станом на 21 липня «Херсонобленерго» отримало 37 трансформаторів і 5 км сталеалюмінієвого дроту, наданих партнерами зі Швеції, Фінляндії та Нідерландів. Нині в регіоні через підтоплення залишаються без світла 11,5 тис. абонентів (одразу після підриву їх було 15 тис.).

Світовий банк готує для України проєкт «Відновлення енергозабезпечення в зимовий період і постачання енергетичних ресурсів», який передбачає загальне фінансування обсягом $500 млн. Гроші спрямують на закупівлю обладнання для систем опалення та передали електроенергії. Його перша частина передбачає виділення гранту в розмірі $200 млн. Ще одна угода передбачає виділення гранту від уряду Німеччини в розмірі 37,7 млн євро для модернізації підстанцій.

Що робить приватний бізнес для відновлення енергосистеми України

Домінувальним приватним гравцем на ринку електроенергетики є група ДТЕК. «Цієї зими легше не буде. Минулої зими нас рятувала наявність власних запасів обладнання», — сказав генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко в інтерв'ю Forbes.

Нині таких запасів немає, і компанія намагається їх сформувати. «Замовляємо трансформатори у виробників та за можливості виготовляємо власне обладнання. Також ми виводимо з консервації енергоблоки та ремонтуємо те, що можна відремонтувати», – зазначив гендиректор.

2022 року ДТЕК заходила в зиму з потужністю генерації 6 тис. МВт, а вийшла з неї з 3 700 МВт. Цього року розраховують мати до зими 4 800 МВт.

Тимченко заявив, що їм потрібно 3,5 млрд грн на планові ремонти та 5 млрд грн на відновлення після обстрілів. Частину суми покриють власним коштом, але головна надія – на кредити та донорську допомогу. Хоча остання поки що здебільшого сфокусована на державних компаніях. За весь час ДТЕК отримала лише $13 млн у вигляді допомоги.

На цьому тлі дещо дивними виглядають слова Тимченка, що ДТЕК до кінця 2023 року планує завершити будівництво 60 МВт вітряних і 50 МВт сонячних потужностей у Румунії. За його словами, у 2024 році компанія розпочне будівництво вітряної станції в Хорватії, а в Італії проєкт перебуває на стадії девелопменту. Загалом ДТЕК має плани будівництва у Європі до 5 ГВт «зеленої» енергетики, що вимагатиме інвестицій на рівні 6 — 6,5 млрд євро.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉