Facebook Pixel

«Доказової бази для судових позовів до РФ у нас достатньо» – гендиректор «ДТЕК Енерго»

Менш ніж за два місяці в Україні має розпочатися новий опалювальний сезон. В умовах ведення масштабних бойових дій підготовка до зими 2022-2023 років відбувається дуже важко. Енергетичні компанії втрачають виробничі активи, через проблеми з логістикою утруднено створення запасів вугілля, ще один можливий вид палива – природний газ – постійно дорожчає тощо. На питання The Page про роботу за таких умов відповів генеральний директор «ДТЕК Енерго» Ільдар Салєєв.

Як ваша компанія оцінює свої втрати через війну?

– Загальну суму збитків ще не підраховано. Це постійний процес — війна триває, тому називати точні цифри до її завершення було б неправильно.

У нас створено спеціальну робочу групу, яка постійно фіксує та систематизує дані про знищені, пошкоджені або захоплені окупантами об'єкти. Доказової бази для судових позовів до РФ у нас достатньо.

Релокація генерувальних потужностей навряд чи можлива, але якісь підприємства ви перемістили в безпечні райони?

– Так, шахти та ТЕС фізично перемістити неможливо. Тому релокацію провели лише наші машинобудівні підприємства. Вони стали одними з перших, хто в умовах війни успішно переніс виробничі потужності з областей, де тривають бойові дії, у безпечніші регіони України. Це насамперед Дніпропетровщина та Волинь.

Релокація дає змогу забезпечити безперебійне постачання обладнання для українських шахтарів. На нових майданчиках виготовляємо як запчастини для гірничошахтного обладнання, так і налагоджуємо виробництво сучасних прохідницьких комбайнів. У роботі майже вся номенклатура гірничого устаткування, що вироблялося до війни.

Як ви оцінюєте перспективи забезпечення паливом теплових електростанцій?

– Наше головне завдання – забезпечити безперебійну роботу теплової генерації, особливо в найхолодніші місяці.

Не можу говорити про всі запаси в країні, адже, за офіційними даними, видобуток вугілля на держшахтах упав приблизно на третину. Але можу запевнити, що наших запасів і нашого видобутку на сьогодні достатньо для надійної та безперебійної роботи ТЕС в опалювальний сезон. Можемо ще й підтримати державну генерацію, якщо це буде потрібно.

Щодо власного видобутку, то ми робимо все можливе, щоб зберегти його на торішньому рівні. Для цього ввели в роботу 16 нових лав, а до початку опалювального сезону плануємо довести їхню кількість до 23.

Ми також думаємо не лише про опалювальний сезон 2022/2023, але й дивимося на багато років уперед, шукаємо різні шляхи, як забезпечити країну своїм вугіллям. Для цього з-поміж іншого знайшли варіант, як продовжити роботу однієї із шахт. Це додаткові 3,5 млн тонн вугілля, які дадуть змогу посилити надійність української енергосистеми та енергетичну безпеку України.

У вашу ремонтну кампанію на 2022 рік увійшли 26 енергоблоків ТЕС. Це просто ремонти чи й модернізація, наприклад під інші види палива?

– Йдеться про поточні, середні та капітальні ремонти енергоблоків. Це дуже важливо робити для надійності української енергосистеми, адже через війну відбуваються численні пошкодження та руйнування об'єктів енергетики, а з наближенням опалювального сезону навантаження на теплову генерацію стане ще більшим.

Ми завершили ремонти 14 блоків теплоелектростанцій, 6 – у процесі, ще 6 попередньо плануємо реалізувати до кінця року. Інвестиції в ремонти за 7 місяців цього року становили приблизно 1 млрд грн.

Щодо модернізації станцій під інші види палива, то всі наші ТЕС уже працюють на вугіллі марки «Г». Підприємства «ДТЕК Енерго» багато років послідовно вибудовували виробничі процеси в такий спосіб, щоб максимально знизити залежність від імпортного антрацитового вугілля.

Після втрати антрацитових шахт на непідконтрольній Україні території у 2017 році ми перевели енергоблоки своїх ТЕС, що спроєктовані для роботи на вугіллі марки «А», на вугілля марки «Г». На це було витрачено 617 млн грн.

Модернізація торкнулася чотирьох блоків Придніпровської ТЕС і одного блоку Криворізької ТЕС.

Для підтримки стабільності енергосистеми країни до 24 лютого наша компанія також забезпечувала потреби антрацитових блоків нашої Луганської ТЕС. Але після окупації міста Щастя, фактично з початку повномасштабної війни, ми втратили контроль над її діяльністю.

Подякувати 🎉