Facebook Pixel

Атомна енергетика напередодні зими: генерація електроенергії та корупційних скандалів

Введення в експлуатацію відремонтованого енергоблоку, стан Запорізької АЕС, звинувачення «Енергоатому» у фінансових порушеннях. В огляді The Page – головні події осені у галузі.

Як «Енергоатом» продає електроенергію

Вже кілька років державний «Енергоатом», вірніше, підпорядковані йому атомні електростанції, багато в чому дають можливість українській владі тримати тарифи на електроенергію для побутових споживачів на рівні, нижчому від ринкового. Відбувається так тому, що на атомну енергетику покладено так звані ПСО – спеціальні зобов'язання, які змушують виробників продавати е/е за низькою ціною в обмін на обіцянку від інших учасників ринку.

Від запровадження ПСО у жовтні 2021 року і до початку повномасштабного вторгнення Росії вітчизняний енергоринок залишався збалансованим, а «Енергоатом» не мав боргів за цю послугу. Але через окупацію росіянами Запорізької АЕС, яка генерувала понад 40% загального обсягу «атомної» е/е в Україні, «Енергоатом» втратив значну частину доходів. Це спричинило накопичення з березня 2022 року боргів з оплати послуги із забезпечення доступності енергії для побутових споживачів.

Загальна встановлена електрична потужність генеруючого обладання НАЕК «Енергоатом»

Загальна встановлена електрична потужність генеруючого обладання НАЕК «Енергоатом»

Днями «Енергоатом» повідомив, що починаючи з вересня 2023 року він повною мірою виконує поточні зобов'язання щодо ПЗГ, не допускаючи утворення нової простроченої заборгованості. Повне погашення заборгованості попередніх періодів за послугу ПСО можливе лише за рахунок компенсації, яку мають надавати виробнику відповідно до законодавства.

«Атомна» е/е постачається не лише побутовим споживачам, підприємство «Енергоатом-Трейдинг» приблизно раз на тиждень на біржових торгах продає її всім охочим. 24 жовтня 80 компаній купили е/е з постачанням у листопаді на 8,5 млрд грн за середньозваженою ціною 3857 грн/МВт•год, або 3,86 грн/кВт•год. Для порівняння: тариф для побутових споживачів наразі становить 2,64 грн/кВт•год.

Як «Енергоатом» готується до зими

На одній із АЕС країни на чотири дні раніше запланованого терміну вийшов з ремонту атомний блок. Він зміцнить енергосистему додатковими 415 МВт потужності, повідомив «Енергоатом» 11 жовтня. Це восьмий атомний блок, відремонтований за період ремонтної кампанії 2023 року. Ще один – дев'ятий – підключать найближчим часом.

«Атомні станції минулої зими стали основою енергосистеми країни і залишатимуться нею цього опалювального сезону. Електроенергії, яку вони генерують, є достатньо для покриття потреб споживачів», – запевнив міністр енергетики Герман Галущенко.

https://thepage.ua/ua/politics/chomu-rosatom-ne-pid-sankciyami

Він зазначив, що виведений із ремонту блок працює на ядерному паливі, виробленому компанією Westinghouse Electric Sweden за участю фахівців «Енергоатому». Раніше реактори цього типу працювали лише на ядерному паливі російського виробництва.

З великою ймовірністю Запорізька АЕС не буде підключена до української енергосистеми протягом найближчих місяців. Після руйнування греблі Каховської ГЕС зберігається загроза безпеці станції. Натепер ситуація на ній залишається стабільною та контрольованою, повідомив «Енергоатом».

Станом на 08:00 26 жовтня рівень води у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС не змінився – 15,69 м. Рівень води у «гарячому» каналі Запорізької ТЕС, звідки за потреби підживлюється ставок ЗАЕС, – 16,89 м. У «холодному» каналі ЗАТЕС рівень води – 10,60 м. Ці рівні значно перевищують мінімально допустимі величини.

Район розміщення Запорізької АЄС

Район розміщення Запорізької АЄС

У яких фінансових порушеннях зараз звинувачують посадових осіб «Енергоатому»

НАБУ та САП 25 жовтня повідомили про підозру учасникам організованої групи у завданні збитків НАЕК «Енергоатом» на 100 млн грн. «Компанія зацікавлена у встановленні справедливості та всіляко сприяла правоохоронним органам у проведенні якнайшвидшого та неупередженого розслідування», – йдеться в офіційному повідомленні САП.

При цьому «Енергоатом» назвав недостовірною інформацію депутата Ярослава Железняка про те, що будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) не було завершено. В компанії стверджують, що сховище добудовано, а введення його в експлуатацію «очікувалося ще 9 березня 2022 року, але було відстрочене через російську агресію та перебування військ окупанта у Чорнобильській зоні відчуження, де і розташовано ЦСВЯП».

Депутат Железняк регулярно у себе в телеграм-каналі повідомляє про «дивні» тендери, які проводять підприємства «Енергоатому». Наприклад, на початку жовтня стало відомо про закупівлю для створення електронного архіву за 6,8 млн. грн. Нардепи відправили до компанії запит щодо цього тендера, але його майже відразу скасували.

Схематична карта розташування АЕС України

Схематична карта розташування АЕС України

Публічно на повідомлення Железняка посадовці «Енергоатому» не реагують, але повз інформацію, опубліковану нещодавно на сайті «Наші гроші», пройти чомусь не змогли. Журналісти звинуватили «Енергоатом» у завищенні цін для проведення будівництва промислової будівлі в Южноукраїнську Миколаївської області.

В офіційному повідомленні від 25 жовтня сказано, що ця інформація не відповідає дійсності. Компанія навела аргументи та пояснила свою позицію. «Вказана публікація є черговою спробою спланованої інформаційної дискредитації ДП «НАЕК «Енергоатом» та його відокремленого підрозділу», – вважає компанія.

Журналіст «Наших грошей» Юрій Ніколов докладно розібрав аргументи опонентів і показав, у чому вони, на його думку, лукавлять. «Дуже вибачаюсь, що дозволив собі дуже емоційні випади на адресу «Енергоатому». Абсолютна більшість атомників дуже круті та правильні люди. Мої емоції стосуються лише (людей), які час від часу впливають на формування закупівельних цін та появу виправдувальних пресрелізів», – написав Ніколов.

Подякувати 🎉