Facebook Pixel

В Україні розпочинає роботу місія МВФ із перегляду програми співробітництва

Реформи не можна імпортувати. Запит на реформи має бути всередині країни: в уряді, інститутах і в громадян. І коли цей запит є зрозумілим і чітко сформульованим, тоді реформи починають проводитися без жодних вимог. «Ми розуміємо, що це потрібно нам, і тому ми це робитимемо. Зокрема й для того, щоб створити умови, які дозволять повернутися в країну тим 8 млн українцям, які виїхали після початку війни», — сказала перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова 19 травня на конференції «Вперед і вгору: реформування України під час війни», організованої аналітичною платформою «Вокс Україна».

З 22 травня в Україні починає працювати місія МВФ щодо першого перегляду програми співробітництва. На сьогодні Україна мала відновити роботу внутрішнього ринку запозичень, внести законопроєкт про відновлення довоєнного оподаткування, зробити низку кроків для боротьби з корупцією та відмиванням грошей, зокрема, відновити обов'язкове декларування для чиновників. «Практично все це ми зробили, тому сподіваємося, що перегляд пройде успішно», — вважає Рожкова.

Катерина Рожкова, Борис Давиденко, головний редактор «Forbes Україна», Єгор Григоренко, партнер «Делойт» в Україні, Сергій Коваленко, генеральний директор Yasno

Катерина Рожкова, Борис Давиденко, головний редактор «Forbes Україна», Єгор Григоренко, партнер «Делойт» в Україні, Сергій Коваленко, генеральний директор Yasno

Однак у міру того, як ризики безпеки знижуватимуться, вимоги партнерів щодо реалізації реформ підвищуватимуться, зазначила заступниця голови НБУ. Одна з таких вимог – зближення українських регуляцій з європейськими. Це прописано в меморандумі з МВФ. Там немає строків, але записано, що робота має вестися, а дорожню карту цього процесу буде розроблено, коли ситуація в країні стане прогнозованішою.

Рожкова наголосила, що в меморандумі вказано не вимоги МВФ, а зобов'язання, які українська влада бере на себе, щоб досягти бажаних цілей, дійти з точки А до точки Б.

Вона зазначила, що програма МВФ фактично є платформою, до якої приєдналися наші країни-партнери та міжнародні фінансові організації. МВФ зробив чотирирічний прогноз розвитку України та підрахував розмір необхідної фінансової підтримки – $115 млрд на 2023 – 2026 роки.

У програмі немає жодних кардинальних вимог щодо реформ, які мають проводитися в умовах війни. У МВФ розуміють, що зусилля держави зосереджені на поточній ситуації. Водночас є вимога не відступати від уже розпочатих реформ, не робити кроків назад. Це фіскальна, енергетична, фінансова сфера, корпоративне управління.

Ще одна вимога – антикорупційні заходи, які необхідно реалізовувати й за нинішніх умов. Наприклад, щодо фінансового сектору є вимога розробити дорожню карту «повернення до нормальності», тобто повернутися до регуляцій і податків, які були до початку повномасштабної війни. Зокрема, у рамках поточного 2023 року не передбачено монетарне фінансування держбюджету, тобто «друкування грошей» Нацбанком.

Подякувати 🎉