У Києві 25 вересня відбувся ІХ форум «Диригенти змін». Він традиційно об’єднує власників і керівників компаній, авторитетних державних та громадських діячів, інтелектуалів – тих, хто спрямовує свої зусилля на збереження, відновлення та розвиток України. задав спікерам форуму одне запитання: що треба змінити сьогодні, щоб перемогти завтра.
У нас немає розкоші робити це після війни
Спочатку треба усвідомити, що ми бачимо перемогу дуже амбітною. Не просто захистити державний суверенітет, деокупувати території, звільнити людей, які там живуть, а також побудувати таке суспільство, в якому влада підзвітна і підконтрольна, де суди незалежні, де поліція не б'є і не розганяє мирних демонстрантів.
Якщо так бачити перемогу, то перед нами багато завдань, і одне з них — це змінювати правила гри і будувати демократичні інституції. Це складно робити навіть в мирний період, це дуже важко робити під час повномасштабного вторгнення. Але в нас немає розкоші робити це в післявоєнний період, бо ми не знаємо, коли він буде.
Складна війна з дуже багатьма викликами
Нам потрібно більше якісних підходів на всіх рівнях, але кількісні теж не можна відкидати. А ще треба розуміти, що немає чарівної пігулки, немає простого рішення. Це складна боротьба, вона багатовимірна, вона потребує відповідальності в кожній сфері: у бізнесі, в громадянському суспільстві, в церкві, в системі освіти тощо. Це складна війна з дуже багатьма викликами.
Потрібен мінімальний вплив держави
Потрібна дерегуляція та мінімальний вплив держави на все, що відбувається в суспільстві. Треба дати змогу українцям самим творити свою історію. Ми бачимо і по військових, і по добровольчих рухах, і по інвестиційній діяльності, що українці розумні і треба їм дати максимальну кількість свободи і прибрати вплив держави.
Потрібні інвестиції для підтримки МСБ
Потрібна економіка, яка зможе генерувати ресурс для державного бюджету, щоб підтримати суспільство. Працююча економіка є важливим елементом перемоги. Зараз економіка потребує додаткових інвестицій для підтримки малого і середнього бізнесу.
Ми, як Мінекономіки, прийняли стратегію для підтримки МСБ. С країнами-партнерами створили альянс для такої підтримки, щоб отримати донорський ресурс і довгострокове фінансування. Треба консолідувати усіх навколо економічних питань України і побудувати країну, яка експортує не сировину, а вироби з неї. Це дозволить нам долучати більше доходів.
Треба посилити дипломатію
Треба посилити дипломатію, щоб Захід нас більше підтримував як фінансово, так і військовим обладнанням. Це досить критично. Демократії повинні показати, що вони не слабкі.
Має бути запроваджена автономія вищої освіти
Я вважаю, що не існує простих рішень. Але ми рухаємося в правильному напрямку. Нам треба утримати демократію, ми пишаємося нашим сильним громадянським суспільством, але нам потрібно створити ефективну державу. І не треба вигадувати якогось особливого шляху. Це стосується і автономії вищої освіти, вона має бути запроваджена.
Дати відчуття гідності військовим
По-перше, нам потрібна інвентаризація податкового законодавства та економіки. По-друге, потрібна трансформація вищої та професійно-технічної освіти. По-третє, дати людям, які сьогодні на фронті, відчуття гідності після війни, бо їхнє розчарування зробить перші два пункти неможливими.
Нам дуже потрібні суперефективні менеджери
Треба, щоб на всіх керівних державних посадах працювали суперефективні менеджери. Нам дуже потрібні системні, структурні, чіткі та швидкі менеджери. Звісно, що на війні перемагає зброя, але для цього потрібна сильна економіка і сильні менеджери.
Працювати на перемогу
Відповідь проста: працювати ста відсоткам українців на перемогу.
Потрібно просто працювати на перемогу
Не треба нічого робити спеціально, треба просто працювати для перемоги. І тільки для перемоги, немає нічого посередині. Просто рано встаєш і працюєш.