Що втратила та придбала сонячна енергетика за час війни в Україні

Розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та прискорення енергетичного переходу дозволить Україні зміцнити енергетичну безпеку країни, заявив міністр енергетики Герман Галущенко у березні 2023 року на профільній конференції у Берліні. При цьому в Україні зростає заборгованість держави перед виробниками ВДЕ за постачену електроенергію до Об'єднаної енергосистеми країни (ОЕК). The Page розбиралося, що відбувається зараз із сонячною енергетикою, головною в сегменті ВДЕ після гідроенергетики.

Сонячна енергетика в Україні у вересні 2023 року

Промислові сонячні електростанції (СЕС) розташовані зараз далеко не лише на півдні країни. До 2022 року лідерами за сумарною потужністю СЕС були такі області:

  • Дніпропетровська – 290 МВт;
  • Одеська – 240 МВт;
  • Вінницька – 230 МВт;
  • Херсонська – 100 МВт.

Для порівняння: потужність знищеної Каховською ГЕС була 335 МВт.

В Україні до війни було приблизно 10 тис. індивідуальних (домашніх) та 2 тис. промислових СЕС. Через бойові дії частина СЕС була пошкоджена або опинилася на окупованій території.

Пошкоджена промислова СЕС. Фото: Асоціація сонячної енергетики України

Для стимулювання виробництва електроенергії у багатьох країнах, включаючи Україну, запроваджують «зелені» тарифи, які значно перевищують звичайні. Простимульовані цим тарифом інвестори будували в Україні станції, але держава, використовуючи різні приводи, не платить їм у повному обсязі за електроенергію, що постачена до ОЕС. Так було протягом кількох років до війни, нині ситуація не стала кращою. Рівень розрахунків різний для різних компаній, у середньому – трохи більше 50%.

Неплатежі та складні системи перехресної оплати є хронічною проблемою недореформованої енергетичної галузі України. Наприклад, на кінець літа борг «Укренерго» перед держпідприємством «Гарантований покупець» становив 32,2 млрд грн. На середину серпня він був 26 млрд грн. А «Гарантований покупець» і має платити ВДЕ-виробникам.

На цьому тлі нещодавно спалахнув скандал, пов'язаний із СЕС. Розслідувачі проєкту Bihus.Info стверджують, що компанія, пов'язана із заступником глави Офісу президента Ростиславом Шурмою, СЕС якої знаходиться на тимчасово окупованій території, отримувала гроші за електроенергію, яка не надходила до ОЕС. За іншою інформацією, електроенергія все ж таки надходила до ОЕС «партизанськими стежками». Поки що сторони обмінюються взаємними звинуваченнями в медіа. Чи проводиться фахівцями професійне розслідування, наразі не повідомлялося.

Проблеми з розрахунками за електроенергію та війна значно знизили обсяг інвестицій у «зелену» генерацію. За даними Energy Map, у 2022 році інвестиції у відновлювану енергетику України знизилися до 258 з 982 млн євро у 2021 році.

Перспективи сонячної енергетики в Україні

Дія «зеленого» тарифу в Україні за кілька років припиниться. Він поступово знижується (з різною швидкістю для різних станцій) і до 2030-го зрівняється зі звичайним.

При цьому на тій самій конференції у Берліні глава Міненерго заявив, що розвиток ВДЕ – це майбутнє української енергетики. «Ми бачимо майбутній енергетичний мікс України таким: 50% — це атомна генерація, яка зараз виробляє більше половини всієї електроенергії в Україні, і решта 50% вироблятимуться з відновлюваних джерел», — зазначив він.

Галущенко сказав, що прискорити розвиток ВДЕ змушує і військова ситуація. Минулої осені та взимку росіяни цілеспрямовано руйнували системи передачі електроенергії, що не дозволяло передавати її з одного регіону до іншого. Розвиток ВДЕ дозволить децентралізувати генерацію електроенергії та підвищити тим самим безпеку постачання.

У червні 2023 року на Конференції з відновлення України у Лондоні Галущенко презентував Енергетичну стратегію України до 2050 року. У ній йдеться, що наша країна має потенціал до цього терміну збільшити потужності вітряної генерації до 140 ГВт, сонячної – до 94 ГВт, накопичувачів енергії (energy storage) – до 38 ГВт, атомної генерації – до 30 ГВт, ТЕЦ та біоенергетичних потужностей – до 18 ГВт, гідрогенерації – до 9 ГВт.

СЕС “Мерефа” (Харківська область). Фото: Станіслав Ігнатьєв

Загалом інвестиційні можливості для нових енергетичних потужностей становлять $383 млрд. Зокрема, для вітряної генерації – $134 млрд, сонячної – $62 млрд, водневих технологій – $72 млрд, energy storage – $25 млрд, атомної генерації – $80 млрд, систем передачі – $5 млрд, гідроенергетики – $4,5 млрд.

Обґрунтованість та реалістичність цих цифр викликає сумніви, але вони, як мінімум, вказують на тренд, який заявляє влада країни. Проте втілювати тренд у життя будуть приватні інвестори, яким уряд та законодавці України мають створити привабливі умови роботи і гарантувати справедливий судовий захист.

Зазначимо, що географічне розташування України сприяє розвитку проєктів сонячної енергетики. Наприклад, показники української інсоляції (кількість сонячної енергії, що досягає поверхні землі) вищі, ніж у Німеччині – провідній країні ЄС із виробництва енергії на СЕС.

Відновлювана енергетика в Європі оновлює рекорди

Генерація з ВДЕ досягає рекордних значень у Європі. Влітку 2023 року в Німеччині, Бельгії, Франції, Італії та Великій Британії вироблення з енергії вітру та сонця досягло рекордного середнього значення в 45 ГВт. Середня потужність вітру і сонця з початку червня була на 20% вищою за попередні сезонні максимуми, збільшивши частку ВДЕ в структурі електроенергії цих п'яти країн до 27%. Потужність сонячної генерації у них має зрости цього року на 13,4 ГВт – на 14% порівняно з аналогічним періодом минулого року, перевищивши попередньо рекордне збільшення на 8,3 ГВт у 2022 році.

Читати на The Page