Facebook Pixel

Застряглі на кордоні. Скільки Україна заробляє й витрачає на хасидів

Приблизно тисяча хасидських паломників, які прямують до Умані, застрягли на білорусько-українському кордоні. Причиною цього стала заборона уряду на перетин кордону іноземцями, крім деяких категорій громадян.

Міністерство закордонних справ закликало білоруську сторону не оформлювати дозволи на виїзд в Україну особам, які не підпадають під категорію виключень.

На одному з пропускних пунктів у хасидів уже стався конфлікт із далекобійниками. Паломників обурило те, що фури пропускають, а їх — ні. Водночас рабини єврейських релігійних організацій забезпечують водою та кошерною їжею хасидів на кордоні.

Чому хасиди їдуть до Умані

У хасидів є традиція відвідувати святі місця, пов'язані з хасидизмом. Щороку представники брацлавського хасидизму відвідують Умань, щоби відсвяткувати Рош га-Шана (єврейський Новий рік) та помолитися на могилі засновника їхньої течії — цадика Нахмана.

Хасиди вважають своїм обов'язком хоча б раз у житті відвідати його могилу. І найкращим часом для того, коли це можна зробити, вважається саме свято Рош га-Шана. Якщо провести його з молитвою біля могили святого, то наступний рік буде дуже щасливим для них.

Однак цього року через пандемію коронавірусу кордони для іноземців закрито. Ба більше, у серпні керівник Центру з протидії коронавірусу в Ізраїлі професор Роні Гамза звернувся до президента Зеленського з проханням заборонити паломництво хасидів до Умані цього року.

Проте з огляду на ситуацію на кордоні Ізраїль намагається домовитися з Україною щодо пропуску паломників до Умані.

Скільки Умань заробляє на хасидах

Минулого року до місцевого бюджету Умані завдяки діяльності підприємців, які працюють на забезпечення паломників, надійшло 7,5 млн грн. Однак за вивезення сміття місту довелося витратити 2,5 млн грн, розповів в інтерв'ю НВ мер Умані Олександр Цебрій.

Ба більше, під час святкування Рош га-Шана в районі, де живуть хасиди, збільшується споживання води та інших речей, які потребують фінансування. Минулого року місто відвідали майже 30 тис. паломників. Але були роки, коли їхня кількість зростала до 50 тис. осіб.

Власники житла брали щонайменше $100 з людини за три-чотири дні перебування в місті. Також підприємці підвищують ціни на товари для паломників. Так, наприклад, кілограм картоплі для жителів Умані коштував 15 грн, водночас хасидам її продавали за 25 грн.

Одномісний номер у найдорожчому готелі «Хошен» коштує для хасидів від $300 до $500 на добу. У приватному ж секторі або хостелі житло коштує дешевше — $80-150 за весь час перебування (від 5 до 12 днів).

Отже, у разі заборони святкування Рош га-Шана цього року місто ризикує недоотримати кругленьку суму. Однак є й великий ризик збільшення кількості захворілих на COVID-19, адже більшість хасидів не дотримуються карантинних заходів. Так, наприклад, паломники зламали огорожу, яка мала забезпечувати відстань між людьми на могилі цадика Нахмана.

Подякувати 🎉