Facebook Pixel

До третини всіх витрат: скільки регіонам РФ доводиться платити за агресію в Україні

До кінця 2024 року російські регіони та окуповані території планують виділити на пов'язані з війною витрати майже в півтора раза більше коштів, ніж торік — понад 800 млрд рублів ($8 млрд за поточним курсом). І це мінімальна оцінка, без урахування Москви та безлічі прихованих витрат. В Адигеї, Курганській та Курській областях такі витрати перевищать витрати на охорону здоров'я.

У жовтні Держдума РФ схвалила в першому читанні проєкт держбюджету на 2025 рік — національна оборона залишається найбільшою статтею витрат: на неї припаде майже третина (32%) усіх федеральних витрат наступного року (13,5 трлн рублів, або $135 млрд).

Які військові витрати лягли на регіони

Значна частина військового навантаження лягла на регіональні бюджети. Видання «Нова-Європа» нарахувало 813,4 млрд рублів, уже виділених регіонами у 2024 році за статтями, пов'язаними з війною: це в 3,6 раза більше витрат за тими самими статтями 2021-го.

Для порівняння, регіональні витрати на соціальні виплати за не пов'язаними з війною статтями зросли з 2021 року лише у 1,16 раза.

Військові витрати регіонів РФ у 2024 році

Військові витрати регіонів РФ у 2024 році

Таких значних витрат спочатку не було заплановано. На початку року регіональні бюджети передбачали на ці статті 445 млрд рублів, тобто пов'язані з війною витрати мали знизитися порівняно з 2023 роком. Однак натомість до середини жовтня сума запланованих витрат зросла майже вдвічі (на 83%). При цьому затверджені на 2024 рік витрати регіонів загалом зросли за цей період на 12%, а на охорону здоров'я та соціальні виплати за не пов'язаними з війною статтями — на 14% та 8% відповідно.

До 2022 року «військові» витрати регіонів складалися переважно з витрат на цивільну оборону та захист від надзвичайних ситуацій, соціальне забезпечення ветеранів воєн та первинний військовий облік. До розрахунків видання потрапила і частина витрат, які прямо не пов'язані з війною. Наприклад, надзвичайні ситуації далеко не завжди спричинені бойовими діями. Але відокремити ці витрати від по-справжньому військових неможливо, оскільки кошти на будівництво бомбосховищ і усунення наслідків пожеж та зсувів часто проходять за тими самими бюджетними статтями.

Поки війна не торкалася території Росії, витрати регіонів на цивільну оборону та надзвичайні ситуації були відносно стабільними: близько 130-140 млрд рублів на рік. 2024-го вони зросли до 225 млрд рублів.

Крім того, тепер на регіони лягли і виплати за підписання контрактів з Міноборони, і різноманітні допомоги «учасникам СВО» та членам їхніх сімей, компенсації за зруйноване житло, формування та озброєння загонів самооборони у прифронтових областях.

Пов'язані з війною витрати регіонів не обмежуються розділом «національна оборона»: його частка якраз незначна і в бюджетах 2024 становить лише 4,4% від усіх. Більшість витрат, що стосуються війни, розподілено за «мирними» розділами: «соціальна політика», «житлово-комунальне господарство», «охорона здоров'я», «освіта», «загальнодержавні питання».

Звідки регіони беруть гроші на війну

Рівень військових витрат сильно відрізняється від регіону до регіону: якщо в окупованих Луганській, Донецькій та Херсонській областях третина припадає на військові статті, то Чечня та Татарстан витрачають на війну лише 0,5% всього бюджету.

Після вторгнення ЗСУ Курська область досягла показників окупованих областей: 28,7% бюджету йде на пов'язані з війною витрати. Тепер ці витрати в 1,3 раза перевищують витрати регіону на освіту і майже вчетверо — на охорону здоров'я.

Таке зростання військових витрат регіонам не по кишені: усі 89 регіонів закінчать рік із дефіцитом бюджету. Він покривається переважно з допомогою федеральних грошей, причому у 17 регіонах дотації перевищують власні доходи.

Наприклад, у Курській області замість запланованих 18,3 млрд рублів трансфертів у поточному варіанті бюджету вже закладено 45,6 млрд рублів. На кінець 2024 року вони повинні становити 50,9 млрд рублів.

Видання зазначає, що його оцінку можна вважати мінімальною, значну частину витрат, пов'язаних з війною, неможливо розпізнати у бюджеті та врахувати у розрахунках. Наприклад, частина витрат за «розвиток економіки» насправді призначена не цивільному сектору, а військово-промисловому комплексу (ВПК). Багато регіонів дають різні дотації, субсидії підприємствам, які випускають продукцію військового призначення. Часто це не ініціатива самих регіонів, а розпорядження із центру.

Хоча всі регіони запровадили одноразові виплати за укладання контрактів з Міноборони, більше ніж у половині регіональних бюджетів немає відповідної статті видатків: гроші «замасковані» під інші соціальні витрати.

Подякувати 🎉