Цигарки в Range Rover, великий ритейл і ОЗУ. Нефьодов розповів п'ять історій про контрабанду

Сканування вантажного автомобіля на пункті пропуску «Краковець — Корчова» у Львівській області. Фото: УНІАН

Сканування вантажного автомобіля на пункті пропуску «Краковець — Корчова» у Львівській області. Фото: УНІАН

Щороку Україна втрачає мільярди доларів на контрабанді. Про те, які способи існують і як митниця бореться з контрабандою, The Page розповів голова Держмитної служби Максим Нефьодов.

Історія перша. «Ну, заробила людина 2-3 тисячі доларів. Що тут такого?»

Максим Нефьодов
Максим Нефьодов
ексголова Державної митної служби

Ситуація з корупцією на кордоні — це складна історія. У нас є цілі регіони, які неприховано розглядають кордон як джерело заробітку. Це Закарпаття, Волинь, Львів, Буковина — де найбільш активний кордон, через який можна щось «тягати». Дуже часто можна побачити сприйняття контрабанди як не дуже суспільно шкідливої речі.

Люди кажуть: «Мільйонери, великі контрабандисти — це погані люди. А тут людина взяла собі 3 тисячі пачок цигарок, ну, заробить вона собі 2-3 тисячі доларів. Що ви до людини чіпляєтеся? Взагалі це навіть експорт з якоїсь точки зору. Не чіпляйтесь до людей».

Це сумно. Це ознака певної недовіри до держави.

Історія друга. Цигарки в Range Rover і BMW X5

Максим Нефьодов
Максим Нефьодов
ексголова Державної митної служби

Цигарки вивозяться. Інколи знаходимо трагікомічні випадки.

Що мотивує власника Range Rover розкрутити його, зняти панелі, напхати в цей Range Rover всюди 3 тисячі пачок цигарок і їхати через Тису? Ось вилучили Range Rover, а потім і BMW X5. Ховають цигарки від бампера до задніх сидінь.

Це якась така ментальність, якийсь окремий пласт людей. Ці люди повинні мати можливість знайти легальну роботу, яка може принести їм якісь співвідносні гроші. І тоді цей вид контрабанди повністю зникає.

Історія третя. «Контрабанда є, а контрабандистів немає»

Максим Нефьодов
Максим Нефьодов
ексголова Державної митної служби

Треба ламати економіку компаній, які побудовані лише на тому, що вони торгують контрабандними товарами. Я інколи сумно жартую, що у нас в країні контрабанда є, а контрабандистів немає. Іноді збираєш великий ритейл і кажеш:

- Говоріть нарешті без камер, без запису, де ж ці люди, які торгують? Як ви в інтерв'ю розповідаєте, що у нас 10, 20, 30% якогось сегмента в тіні. Хто ж ці люди? Де вони?

- Ми не знаємо, — кажуть. — Ринки!

На ринках у нас хіба торгують контрабандними холодильниками великими обсягами? Це виглядає не дуже ймовірним.

Історія четверта. Злочинні угруповання

Максим Нефьодов
Максим Нефьодов
ексголова Державної митної служби

Велика контрабанда — це ОЗУ, де є злочинці. Ці злочинці дуже часто працюють у змові з митниками, з прикордонниками, з СБУшниками, з прокурорами і так далі. Ще раз повертаємось до того, що таких людей, перевертнів у погонах у різних державних структурах зокрема, треба саджати.

Ми бачимо зараз перші справи такого плану. НАБУ веде, наприклад, справу Альперіна [йдеться про бізнесмена Вадима Альперін, якого ЗМІ називають «королем контрабанди» — прим. ред.]. Гадаю, вона широко всім відома. Було багато обшуків, і велика справа йде в Чернівцях. Зараз СБУ та ДБР ведуть справу у Ковелі про оформлення автомобілів. Тому процес поступово рухається.

Історія п'ята. «Піджаки», або «Подарую внукові»

Максим Нефьодов
Максим Нефьодов
ексголова Державної митної служби

Деякі види контрабанди — питання соціальні. Ті ж самі добре відомі «піджаки». Як працює ця історія.

Стоїть фура з одного боку кордону, і десь прихована фура з іншого боку кордону. Люди переходять кордон пішки або підсаджуються в який бус, який їх перевозить. Завантажуються, переносять, говорячи, що це товари для особистого користування. Ось їде сім'я, і кожен тримає по диску від автомобіля або по одному телевізору. І вони кажуть:

- Так, це для мене. Диск подарую онукові. Чому ви кажете, що це контрабанда ?

І далі вони завантажуються в машину, і весь товар їде кудись на ринки торгуватися без касових апаратів.


У 2019 році аналітична група Ukraine Economic Outlook оцінила щорічний обсяг контрабанди, ввезеної в Україну, у понад $10,8 млрд. У цьому обсязі понад 20% – це техніка й електроніка. А далі – за спадною лінією: хімія (14%), транспорт (10,6%), текстиль та одяг (9,8%) і так далі.

2-uroven-poter-2-1-1024x5371.png

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини