Понеділок після Трійці та День Конституції у 2023 році будуть робочими днями. Частково скориговано правила призову на військову службу, а складання іспиту водієм повністю фіксуватиметься на відеокамери. Про ці та інші червневі нововведення читайте в огляді .
Як зміняться тарифи на електроенергію в червні 2023 року
Згідно з розпорядженням Кабміну, нинішні тарифи на електроенергію для побутових споживачів діють до 31 травня. Суми в платіжках «за світло» в червні можуть зрости в середньому вдвічі.
Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), запропонувала уряду встановити з 1 червня 2023 року єдиний тариф на електроенергію для побутових споживачів на рівні 2,88 грн/кВт•год (з ПДВ) у рамках першого етапу корекції цін. Кабмін 30 травня встановив єдиний тариф з 1 червня на рівні 2,64 грн.
Наразі тариф для населення становить 1,44 грн/кВт•год за умови місячного споживання до 250 кВт•год і 1,68 грн – за вищого споживання.
Які тарифи для обслуговування ФОП і бізнесу будуть у Приватбанку з червня-2023
З 1 червня Приватбанк підвищує для ФОП і бізнесу абонплату та вартість окремих операцій залежно від обраного тарифу. Це перше таке підвищення за два роки, банк його обґрунтовує «зміною кон'юнктури ринку та запровадженням відповідної комісії до загальнодержавної системи електронних платежів».
Тарифи для обслуговування ФОП і бізнесу в Приватбанку:
- у тарифі «Базовий» комісія за платежі до інших банків зросте вдвічі — до 10 грн; за платежі від 100 тис. грн і більше передбачено додаткову плату — 10 грн. Стандартна комісія за обмін валют збільшиться з нинішніх 0,25% до 0,3% суми угоди;
- «Бізнес Старт» – плата за пакет на місяць зросте до 150 грн для ФОП і до 225 грн для юридичних осіб. Комісія за платежі зросте до 5 грн; за платежі від 100 тис. грн і більше передбачено додаткову плату — 10 грн. Стандартна комісія за валютообмін збільшиться до 0,2%;
- «Бізнес Комфорт» – комісія за платежі становитиме 3 грн (замість 2 грн) і додатково 10 грн у разі якщо сума платежу 100 тис. грн і більше. Стандартна комісія за валютообмін – 0,15% замість 0,1%;
- «Бізнес ПРО» – плата за платежі залишиться 1 грн (тут без змін) і додатково 10 грн за суму платежу 100 тис. грн і більше. Стандартна комісія за валютообмін – 0,1% замість 0%;
- тариф для груп ФОП – плата за обслуговування рахунку зросте з 50 до 75 грн. Комісія за платежі зросте до 5 грн і додатково 10 грн у разі якщо сума платежу 100 тис. грн і більше.
Вартість проїзду в комунальному транспорті Києва в червні 2023 року
Міська влада Києва не збирається підвищувати вартість проїзду в громадському транспорті столиці до кінця війни з РФ, повідомляється на офіційному сайті КМДА.
Водночас мер Києва Віталій Кличко зазначив, що громадський транспорт у місті є дотаційним. Собівартість проїзду в кілька разів перевищує нинішню вартість проїзду, і місто виділяє багато грошей, щоб підтримувати роботу транспортних підприємств.
Хто може звільнитися з військової служби з 1 червня 2023 року
У статті 26 Закону про військовий обов'язок та військову службу зазначені підстави, за яких військові можуть звільнятися під час воєнного стану в Україні: за віком, за станом здоров'я, у зв'язку з набранням чинності обвинувальним вироком суду; за сімейними обставинами.
Закон (проєкт № 8009) із 8 травня перебуває на підпису в президента. Він запроваджує можливість звільнення зі служби для осіб, яких не може бути мобілізовано за сімейними обставинами. Документ набуде чинності одразу після його опублікування.
Новою підставою для звільнення буде те, що близькі родичі військовослужбовця загинули чи зникли безвісти під час захисту України.
Для подання рапорту на звільнення необхідно мати оригінали документів, що підтверджують підстави для звільнення.
Кого можуть призвати до Збройних сил з 1 червня 2023 року
Воєнний стан і загальну мобілізацію в Україні продовжили до 18 серпня 2023 року.
Згідно з чинним законодавством, мобілізувати в Україні можуть будь-якого чоловіка віком від 18 до 60 років, якщо він придатний за станом здоров'я й немає законних підстав не мобілізувати його. Водночас не має значення, чи має людина військовий досвід.
З 1 червня 2023 року мобілізації підлягатимуть:
- придатні та обмежено придатні за станом здоров'я під час воєнного стану чоловіки віком від 27 до 60 років;
- зняті з військового обліку чоловіки віком від 18 до 60 років, які визнані придатними або обмежено придатними за станом здоров'я під час воєнного стану рішенням ВЛК і які не чинили тяжких злочинів.
Повістку можуть вручити в будь-якому публічному місці. Водночас працівники військкомату (територіального центру комплектації, ТЦК) одразу перевіряють, чи є у відомства уточнені дані про конкретну людину. Йдеться про дані, які були перевірені після 24 лютого 2022 року. Якщо їх немає, людині видадуть повістку для явки до ТЦК з метою уточнення даних.
Водночас із 1 червня співробітники ТЦК зможуть вручати повістки всім чоловікам – незалежно від того, до якого військкомату вони приписані.
Закон не дозволяє оскаржити вручення повістки.
Підвищення пенсій із червня 2023 року
Після 1 червня пенсіонери, що працюють, отримають доплати одразу за три місяці: квітень, травень і червень. Суми будуть різними, оскільки вони залежать від стажу, зарплати та розміру пенсії.
В Україні продовжують працювати 2,7 млн пенсіонерів, але отримають доплати лише приблизно 600 тис. осіб. Це пенсіонери, які працюють і станом на 1 березня мають право на перерахунок (отримали ще 24 місяці стажу), а також пенсіонери, яким було призначено чи перераховано пенсії не менш як два роки тому.
Як у червні змінять порядок оформлення документів для українців з окупованих територій
З 2 червня 2023 року набуде чинності закон № 3054-IX, який вносить зміни до чинних порядків оформлення низки документів.
Для оформлення та обміну документів, що засвідчують особу та підтверджують громадянство України, особам, які мають зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території, а також на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, потрібно звернутися до регіонального підрозділу Державної міграційної служби.
Якщо зареєстроване місце проживання розташовано на окупованій території або в районі бойових дій, то під час дії воєнного стану можна задекларувати або зареєструвати нове місце свого проживання без зняття з реєстрації за місцем свого попереднього проживання.
Що в червні 2023 року зміниться в порядку складання іспитів водіями
МВС запускає з 1 червня пілотний проєкт, покликаний зробити складання водійських іспитів прозорішим. Він стосуватиметься Львівської, Одеської, Вінницької та Київської областей. Що зміниться:
- оновиться система попереднього запису. Перевірити наявність талонів громадяни зможуть онлайн;
- кандидати у водії отримають більше інструментів для оскарження результатів іспитів у сервісних центрах МВС;
- у класах для теоретичних іспитів з'являться відеокамери та мікрофони, які фіксуватимуть усе, що відбувається під час складання іспиту;
- у салоні автомобілів, на яких складається практична частина іспиту для отримання посвідчення категорії «В», вестиметься відеофіксація та запис розмов. Зокрема, камери будуть направлені на руки та ноги як кандидата, так і екзаменатора.
Як зміняться тарифи «Укрпошти» в червні-2023
Національний поштовий оператор України знизить тарифи на доправлення посилок до США на 8%. Це стало можливим через те, що американська пошта USPS приєдналася до коаліції 67 країн, які підписали угоду PRIME про співпрацю з «Укрпоштою».
Як працюватимуть пляжі в Україні в червні 2023 року
Через воєнний стан у 2023 році пляжний відпочинок буде доступний не на всіх водоймах України. Наприклад, в Одесі досі залишається мінна небезпека, проте військова адміністрація розглядає можливість відкрити частину морського узбережжя. Рішення ухвалять на початку червня.
Морські пляжі та курорти Миколаївської області залишаться закритими, однак у річках і озерах купатися не заборонятимуть.
Київські пляжі не відкриватимуть через загрозу ракетних атак. КМДА не радить відвідувати пляжі, бо там немає укриттів.
Свята та вихідні дні в червні 2023 року
У червні відзначають два державні свята: Трійцю та День Конституції (4 червня та 28 червня). Проте через воєнний стан 28 червня буде звичайним робочим днем, як і понеділок 5 червня після Трійці.
Свята в червні:
- 1 червня – Міжнародний день дітей (День захисту дітей);
- 4 червня – Трійця;
- 6 червня – День журналіста;
- 18 червня – День батька, День медичного працівника;
- 25 червня – День митної служби України;
- 27 червня – Міжнародний день рибальства;
- 28 червня – День Конституції;
- 28 червня – розпочинається Курбан-байрам.