Facebook Pixel

Що принесе ринок землі

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт про введення в Україні ринку сільськогосподарської землі. Документ поки що прийнято лише в першому читанні. Коли буде друге читання — незрозуміло. Але якщо на підсумкове голосування винесуть текст в нинішньому вигляді, то це кардинально змінить правила гри на земельному ринку.

Проголосований 13 листопада законопроєкт №2178-10 був поданий головою аграрного комітету парламенту, депутатом від «Слуги народу» Миколою Сольським. До обрання в Раду Сольський був партнером юридичної компанії «Процик та партнери».

Головні норми законопроєкту такі: українські громадяни та юридичні компанії, бенефіціарними власниками яких є громадяни України, можуть купувати землю без будь-яких проблем. Покупцями можуть бути й іноземні компанії, але тільки якщо вони на момент набуття законом чинності працювали в Україні понад трьох років.

Це означає, що доступ до ринку отримають нинішні власники землі: на кшталт агрохолдингів Kernel і МХП, які котируються на західних біржах, а також компаній з іноземним капіталом, як-от «Агропросперіс» чи «Агро-Регіон» (серед їхніх акціонерів — американський інвестфонд NCH Capital та шведський East Capital відповідно).

А ось нові іноземні інвестори такого доступу мати не будуть, принаймні до 2024 року. Надалі ринок землі або відкриється для всіх бажаючих, або народні депутати остаточно закриють його для іноземних громадян і компаній.

Самі учасники ринку оцінюють законопроєкт по-різному. Так, генеральний директор ІК Concorde Capital Ігор Мазепа розкритикував документ:

Quote«Фактично ми втратили нових інвесторів, які могли б відразу збільшити вартість землі до $2,5-3 тисяч», — говорить він.

Замість цього, на думку Мазепи, викуплять землю великі агрохолдинги, які з часом таки продадуть її іноземним інвесторам, проте лише через 5-10 років.

Генеральний директор компанії «Агро-Регіон» Катерина Рибаченко загалом оцінює законопроєкт позитивно. «Складна реформа повинна мати свою етапність. Я не бачу трагедії в тому, що процес займе чимало часу», — говорить вона. За словами Рибаченко, для початку уряд має навести порядок всередині країни — розібратися з кадастром, законодавчим правом і з тим, як воно працює. І після цього вже повністю відкривати ринок.

З нею погоджується й аналітик ІК Dragon Capital Наталя Шпигоцька. «Якщо законопроєкт проголосують у другому читанні – ринок землі буде запущено. Це вирішить принаймні три проблеми: залучить інвесторів, дозволить аграріям більш ефективно обробляти землю, а також брати кредити під низький відсоток», — пояснила аналітик.

Втім, старший проєктний менеджер з питань земельної реформи Офісу реформ Кабінету міністрів Андрій Мартин зазначає, що Україна стане першою країною в Європі, яка заборонить іноземні інвестиції в капітал земельних компаній. «Раніше запорукою успіху в агробізнесі було IPO у Лондоні, Франкфурті або Варшаві. Тепер для нових агрокомпаній така можливість буде закрита. Вони не зможуть вийти на біржу, якщо будуть власниками землі», — заявив Мартин.

Подякувати 🎉