Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроєкт про відкриття ринку землі, але не для іноземних громадян. За проєкт закону №2178-10 проголосували 240 нардепів. Проти — 52, утрималося — 57.
Документ передбачає скасування заборони на продаж земель сільськогосподарського призначення з 1 жовтня 2020 року.
Українські фізичні та юридичні особи, а також територіальні громади та держава зможуть вільно купувати землю. До 1 січня 2024 року продаж землі іноземцям або особам без громадянства, відповідно до прийнятого в першому читанні закону, заборонено. Орендувати українську землю можна буде з будь-яким громадянством.
Купити українську землю не зможуть фізичні, юридичні особи та іноземні держави, які потрапляють під дію закону «Про санкції».
Володіти українською землею іноземні громадяни зможуть тільки протягом року, проте лише за умови, якщо успадкують її за законом. Після цього вони зобов'язані здійснити відчуження.
Переважне право на купівлю земельної ділянки буде мати її орендар. У власності громадянина або юридичної особи з урахуванням пов'язаних осіб може бути не більше, ніж 35% сільгоспземель області, або 0,5% в межах держави.
Для отримання інформації про сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що знаходяться в одних руках, у Державному реєстрі прав на нерухоме майно створене програмне забезпечення. За його допомогою буде відбуватися обмін інформацією між Держреєстром прав, Державним земельним кадастром, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як повідомила співголова фракції «Європейська солідарність», до прийнятого в Верховній Раді в першому читанні закону про обіг сільськогосподарських земель подали комплексний пакет правок.
Серед вимог «Європейської солідарності»:
- обмежити концентрацію землі в одних руках;
- вилучити норму про дозвіл на 210 тис. га власності;
- створити прозорий земельний кадастр;
- передбачити запобіжники для захисту родючості і відновлення землі, рекультивації;
- встановити мінімальну ціну, щоб селяни зараз не продали свої паї за безцінь і щоб їм заплатили ринкову вартість землі.
Контекст
- Згідно з розрахунками уряду, один гектар української землі після відкриття ринку (для іноземців зокрема) буде коштувати $2,2 тис. Якщо землю можна буде купувати тільки українцям, то ціна гектара складе щонайбільше $1,5 тис.