Росія заявила, що Сполучені Штати погодилися допомогти їй зняти низку західних санкцій та обмежень щодо продовольства, добрив та судноплавних компаній як попередні умови для угоди про морську безпеку в Чорному морі.
Дональд Трамп пообіцяв: «Ми розглянемо російські запити щодо зняття санкцій». Він сказав, що США «вивчають» озвучені Росією умови.
Євросоюз уже дав зрозуміти, що не зніматиме своїх санкцій із РФ, навіть якщо Москва погодиться на припинення вогню по лінії фронту. Виведення всіх російських військ з України стане однією з головних умов скасування чи зміни санкцій ЄС, заявив 26 березня представник Єврокомісії.
Нагадаємо, країни ЄС продовжили дію двох своїх санкційних рамок щодо Росії ще на шість місяців наприкінці січня та на початку березня. Будь-які зміни санкцій потребують одноголосного рішення 27 держав-членів.
Більшість обмежень, перерахованих зараз Кремлем, пов'язані із санкціями та обмеженнями саме Європейського Союзу.
Журнал The Economist проаналізував антиросійські санкції, введені США та Євросоюзом, та їхній тягар для економіки РФ.
Вплив санкцій на зовнішню торгівлю РФ
Деякі геополітичні експерти вважають, що санкції ЄС для Росії не матимуть великого значення без санкцій США. Вони кажуть, що доступ до американських технологій, валюти та платіжних мереж — це те, чого насправді хоче Росія. «Але наш аналіз показує, що це неправильно. Без підтримки Європи торгівля Росії, доступ до платіжних систем та іноземних інвестицій залишаться серйозно обмеженими», — пише The Economist.
Наприклад, скасування американських санкцій може пожвавити торгівлю товарами між двома країнами, яка скоротилася на 90% із 2021 по 2024 рік. Однак навіть до вторгнення обсяг такої торгівлі становив лише порівняно скромні $35 млрд. При цьому довоєнна торгівля Росії з ЄС коштувала $305 млрд. Якщо Європа продовжить слідувати нинішнім курсом, то цього вже не буде.

Число санкцій, введених проти РФ різними країнами
Росія може сподіватися на великий ефект від скасування американських санкцій на її енергетичний експорт, який є основним джерелом доходу Кремля. Америка підтримує цінову межу для ціни на нафту, яка забороняє страховикам, судноплавним компаніям та банкам у країнах G7 сприяти продажу російської сирої нафти, якщо вона коштує понад $60 за барель. Перед відходом у відставку Джо Байден вніс до чорного списку 155 танкерів, які перевозили нафту для Росії. Але Кремль знайшов нові судна, а також нові порти для швартування, і цінова межа мала менший вплив, ніж очікувалося. Після падіння в січні експорт нафти відновився до 3,5 млн барелів на день, що вище, ніж у 2021 році. Скасування санкцій не дасть особливого додаткового стимулу.
Також обмежені можливості для покращення у сфері природного газу. Зняття санкцій з «Арктік СПГ 2», флагманського російського проєкту зі зрідження газу, може допомогти перенаправити частину експорту, але, ймовірно, не раніше 2026 року, коли очікується надлишок газу в усьому світі. І саме Путін закрив найбільший російський трубопровід до Європи 2022 року. Хоча Росія, можливо, захоче знову продати газ, рішення про покупку прийматиме Європа.
Що стосується можливого скасування американських заборон на експорт до РФ, то з 2022 року Росія навчилася оминати обмеження, отримуючи товари-аналоги з Китаю або поставляючи товари через Центральну Азію. Багато з цінних товарів, наприклад високотехнологічне обладнання, раніше поставлялися з Європи. Є деякі товари подвійного призначення, які переважно поставляються з Америки. Але заборони на експорт компонентів зброї можуть залишитись, навіть якщо будуть зняті інші обмеження.
Санкції та світова фінансова система
Друга сфера, в якій Росія сподівається побачити прогрес, — це міжнародні платежі. Виключення її банків із карткових систем Mastercard та Visa, системи обміну повідомленнями SWIFT та кореспондентської мережі, яка проводить доларові транзакції в Америці, обмежило росіян у ділових відносинах за кордоном.
Якщо американські санкції припиняться, такі проблеми ослабнуть, але не зникнуть. Більшість активів російського центрального банку перебуває у Європі і, мабуть, залишиться замороженою. Більшість російських банків, як і раніше, будуть відрізані від SWIFT, що базується в Бельгії. Вони також можуть зіткнутися з труднощами при отриманні доларів, якщо американські банки не наважаться проводити платежі через європейські санкції.
Три роки повномасштабної війни перетворили Росію на фінансову чорну скриньку. Її членство у Групі розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, всесвітньому органі з нагляду за брудними грошима, було припинено. Вона також підпорядковуватиметься різним режимам регулювання, на Заході цього може бути достатньо, щоб відмовити банки від роботи з російськими клієнтами.
Вплив санкцій на інвестиції
Іноземні інвестиції в економіку РФ скоротилися на 43% з кінця 2021 року. Іноземна власність на російський державний борг майже зникла. Надії на розворот вже допомогли зміцнитись рублю на одну п'яту з моменту інавгурації Трампа. Відновлення припливу інвестицій ще більше зміцнить рубль і дасть відстрочку російським банкам, які є основними кредиторами держави.
У реальної Росії також багато місця для інвестицій. Її авіаційна та електротехнічна галузі потребують реконструкції. Автомобільним та логістичним компаніям не вистачає машин та грошей. «Схід Ойл» на півночі Росії є одним із найбільших у світі запланованих до розробки нафтових родовищ. Для цього потрібно 15 нових міст, три аеропорти, 3500 км ліній електропередачі і багато іншого, за прогнозованої вартості $110 млрд.

Структура власників державних ЦП Росії
Компанії з невеликими активами можуть піддатися спокусі повернутися до РФ. Але більшість іноземців, ймовірно, як і раніше, побоюватимуться інвестувати в Росію, навіть якщо американські санкції будуть зняті, вважає The Economist. Санкції можуть повернутися — якщо Росія порушить свої обіцянки або коли до Білого дому прийде новий президент. Багато інвесторів у Росії втратили свої активи після вторгнення, і Кремль може їх знову експропріювати. Може бути завдано шкоди репутації. Акціонери можуть збунтуватися. І все це заради доступу до економіки, яка менша за Техас. У будь-якому разі, потенційним інвесторам може бути складно знайти першокласний банк, готовий переказати кошти в Росію та з неї.
Які санкційні «козирі» має Європа
Звільнення від американських санкцій навряд чи трансформує економіку Росії. Європа може навіть спробувати саботувати «розрядку» Трампа. Її регулятори можуть сказати іноземним банкам: якщо виявиться, що якісь із їхніх переказів, пов'язаних з Росією, стосуються європейських операцій, вони будуть притягнуті до кримінальної відповідальності. Багато неєвропейських транзакцій проходять через Дублін, Франкфурт чи Лондон.
Європа могла б скасувати обмеження цін на нафту, натомість заборонивши своїм судноплавним компаніям та фінансистам брати участь у російських продажах. Політики континенту могли б заборонити танкерам, які перевозили російську нафту, заходити до своїх портів. Сильним кроком стала б загроза покупцям російської нафти з третіх країн і тим, хто її обслуговує, втратити доступ до фінансових послуг ЄС та спільного ринку.
Такі заходи спричинять великі витрати і ризик серйозної реакції у відповідь з боку Трампа, який може вважати, що європейська «твердолобість» підриває його угоду. Щоб Європа розглянула можливість запровадження настільки жорстких нових санкцій, запропонована США мирна угода має бути жахливою.
***
«Для Росії Європа завжди означала більше, ніж Америка. Мовою Трампа це означає, що Європа має гідні карти. Якщо її ігнорувати і загрожувати, вона може піддатися спокусі використовувати їх», — резюмує The Economist.