Державне бюро розслідувань (ДБР) 4 жовтня повідомило, що викрило керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК) та її сина на масштабному незаконному збагаченні. Під час обшуків у чиновників знайшли майже 6 мільйонів доларів у різних валютах. Обшуки проводились у рамках кримінального провадження щодо незаконного оформлення інвалідності чоловікам, які намагалися уникнути призову до армії.

Обшук у керівника Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи
Правоохоронці з'ясували, що сім'я володіє 30 об'єктами нерухомості у Хмельницькому, Львові та Києві, 9 елітними автомобілями, корпоративними правами на 48 млн гривень, готельно-ресторанним комплексом та нерухомістю за кордоном – в Австрії, Іспанії та Туреччині. Крім того, на зарубіжних рахунках сім'я тримає близько 2,3 млн доларів. Нічого цього не було внесено до декларації, як цього вимагає закон. Чиновників можуть звинуватити у шахрайстві, легалізації майна, здобутого злочинним шляхом, подання недостовірних даних у деклараціях та незаконному збагаченні. Їм загрожує до 12 років ув'язнення із конфіскацією майна.
На Хмельниччині ДБР викрило керівницю МСЕК на незаконному збагачені (відео)
Про цю історію багато писали та пишуть у ЗМІ та соцмережах. звернуло увагу на те, що у жовтні про випадки виявлення підозр у медичній корупції повідомляла і Національна поліція. Ми представляємо п'ять таких справ.
Житомирська область
Фіктивні висновки МРТ для військовозобов'язаних: у Житомирській області під час обшуків у виконувачки обов'язків головного лікаря місцевого медичного діагностичного центру вилучили майже 80 000 доларів та 23 600 євро. Згідно з попередньою правовою кваліфікацією фігурантці загрожує до десяти років ув'язнення.

Фіктивні висновки МРТ для військовозобов'язаних у Житомирській області
Підозра вручена у рамках розслідування діяльності групи медиків, які допомагали військовозобов'язаним отримувати фіктивні групи інвалідності.
Під час слідства встановлено, що протягом останніх років 56-річна фігурантка видавала охочим чоловікам призовного віку підроблені висновки МРТ. Надалі наявність у медичних картках військовозобов'язаних чоловіків зазначених фіктивних документів ставало однією з підстав визначення у них захворювання, що з інвалідністю.
Київська область
Голова одного з міжрайонних центрів МСЕК у Київській області сприяв отриманню групи інвалідності для відстрочення призову громадян до ЗСУ, справу щодо нього передали до суду.

Обшук у голови міжрайонного центру МСЕК у Київській області
Під час обшуків у голови МСЕК правоохоронці вилучили кошти та копії медичних документів. У вересні йому повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) та ч. 2 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу.
Одеська область
Махінації із зарплатами на суму понад 3,7 млн грн: поліцейські викрили чиновників Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Нараховані зарплати працівникам, які відсутні на роботі, учасники угоди розділили між собою. Дев'яти правопорушникам повідомлено про підозру. Їм загрожує до восьми років ув'язнення.
Як встановили оперативники і слідчі, до організації схеми причетні керівники двох підстанцій Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Махінації із зарплатами в Одеському облцентрі екстреної медичної допомоги
Слідчі повідомили дев'ятьом посадовим особам про підозру за ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу. Йдеться про керівників двох підстанцій, їх заступників, трьох фельдшерів та двох лікарів.
За заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненим за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану, підозрюваним може загрожувати до восьми років ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Хмельницька область
На Хмельниччині поліція оголосила підозру за оформлення фіктивної групи інвалідності. Фігурантка розслідування отримала 35 000 гривень та 12 000 доларів за вплив на членів лікарсько-консультативної та медико-соціальної експертної комісій, щоб з їхньою допомогою отримати висновки про недієздатність військовозобов'язаної особи. Їй загрожує до дев'яти років ув'язнення.
Під час проведення заходів щодо виявлення осіб, причетних до функціонування корупційних схем, пов'язаних із ухиленням від служби у ЗСУ, оперативники поліції задокументували протиправну діяльність 53-річної місцевої підприємниці, яка працює у сфері обігу лікарських засобів. Вона вимагала з особи призовного віку кошти за допомогу у вирішенні питання з відстроченням призову та виготовлення відповідних документів.

Оформлення фіктивної групи інвалідності на Хмельниччині
Оформлення ІІ групи інвалідності для особи, яка підлягає мобілізації, або підготовку фіктивних документів для безперешкодного виїзду за кордон фігурантка оцінила у понад пів мільйона гривень.
На підставі зібраних доказів фігурантці повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) та ч. 2 ст. 369-2 (зловживання впливом) Кримінального кодексу.
Сумська область
Закупівля медичного обладнання зі збитком у 400 тис. грн – у Сумській області правоохоронці повідомили про підозру бухгалтеру медустанови. Їй загрожує позбавлення волі на строк від двох до п'яти років із позбавленням права обіймати певні посади.

Закупівля медичного обладнання зі збитком у Сумській області
За даними слідства, будучи уповноваженою особою однієї з медичних установ м. Конотоп, а також відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель, бухгалтер перед проведенням відкритих торгів із закупівлі медичного обладнання не проаналізувала ринкові ціни та визначила вартість предмета закупівлі 1 млн грн. За результатами проведення відкритих торгів переможцем визначено підприємця, який поставив до медичного закладу обладнання на загальну суму 990 тис. грн.
Проте згідно з висновками експертів, вартість поставленого медобладнання становить 589 тис. грн.
Бухгалтеру повідомили про підозру у неналежному виконанні службових обов'язків (ч. 2 ст. 367 КК).
***
У судовому реєстрі від початку великої війни видання ЕП знайшло 216 вироків, де фігурує діяльність МСЕК. У 50 з них обвинуваченою стороною є лікарі та члени комісії. Зазвичай їм інкримінують кілька статей Кримінального кодексу: 369-2 (зловживання впливом), 368 (хабар), 358 (підроблення документів), 114-1 (перешкоджання діяльності ЗСУ) та 368-5 (незаконне збагачення).
На перший погляд, вироки в таких справах звучать суворо: п'ять років позбавлення волі, як у випадку завідувачки амбулаторії в Одесі, яка організувала злочинну групу для видачі фіктивних довідок. Однак на практиці більшість засуджених звільняють від відбування покарання з випробувальним терміном (як правило – за угодою з прокурором про визнання винуватості) навіть без конфіскації майна.