Сьогодні, 7 жовтня, уряди України та Словаччини проводять другі міжурядові консультації. Зустріч відбувається біля Ужгорода, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
«Проведемо сьогодні другі міжурядові консультації з урядом Словаччини та прем'єр-міністром Робертом Фіцо. Зосередимося на обговоренні дорожньої карти – плану спільних заходів, який підписали на нашому першому засіданні. Це, зокрема, співпраця в інфраструктурних проєктах, економіці та енергетичній безпеці. Значна частина імпорту електроенергії в Україну йде зі Словаччини, яка ніколи не відмовляла у допомозі», – написав Шмигаль.
За його словами, сторони планують порушити питання посилення підтримки мирного плану Володимира Зеленського, підтримки членства України в ЄС, а також розмінування українських територій, гуманітарної підтримки та відновлення України. «Країни продовжують тісно співпрацювати у сфері оборонних закупівель», – додав Шмигаль.
«Очікуємо на підписання двосторонніх документів між Україною та Словаччиною як продовження нашої політики «нового прагматизму»», – підсумував він.
«Прем'єр-міністри обговорять дорожню карту – план спільних дій України та Словацької Республіки, який підписали Роберт Фіцо та Денис Шмігаль на першій спільній зустрічі урядів у Михайлівцях (Словаччина. – ) у квітні цього року. Дорожня карта охоплює співпрацю у сфері енергетичної безпеки, інфраструктурних проєктів та економіки. Вона також включає підтримку мирного плану президента України Володимира Зеленського, який був представлений на першому Глобальному мирному саміті», – йдеться в повідомленні на сайті словацького уряду.
Що говорив Роберт Фіцо на зустрічі з Денисом Шмигалем
Як повідомило агентство «Укрінформ», у ході зустрічі Фіцо повідомив, що Словаччина надаватиме Україні аварійні постачання електроенергії у разі блекауту. «Хочемо, щоб Україна гідно перезимувала», – сказав він.
Також Словаччина підтримує ідею приєднання України до єдиної енергетичної системи ЄС. «На черговому європейському саміті ми хочемо запропонувати системне рішення. Ми розуміємо, що основу вашої енергосистеми було знищено, але хочемо мати впевненість, що це буде відновлено. У нас є єдиний енергетичний ринок у ЄС, необхідно, щоб він поширювався і на вас», – заявив Фіцо.
Також Словаччина готує черговий пакет гуманітарної допомоги для України. У ньому не буде летальної зброї, але буде підтримка енергетичної системи України.
Фіцо також заявив, що Словаччина на 100% підтримує вступ України до ЄС. «Будуть країни в ЄС, які бажатимуть, щоб цей процес вступу України до ЄС не був би таким швидким. Ми не будемо такими», – запевнив він.
Проте Словаччина «холодно ставиться до членства України у НАТО».
Що казав Роберт Фіцо напередодні зустрічі з Денисом Шмигалем
Напередодні, 6 жовтня, Фіцо заявив в інтерв'ю словацькому виданню, що Захід хоче війни в Україні. Як би війна триває лише тому, що її підтримує Захід, щоб «поставити росіян на коліна». Однак цей «конфлікт не може бути вирішений військовим шляхом».
Щодо членства України в НАТО Фіцо сказав, що він не прихильник цього. Він нагадав, що це членство має бути ратифіковано всіма державами НАТО: «Поки я буду прем'єр-міністром Словацької Республіки, я керуватиму депутатами, яких я, як голова партії, тримаю під політичним контролем, щоб вони ніколи не погоджувалися на членство України в НАТО», – заявив Фіцо. На його думку, вступ України до НАТО «був би добре лише як основа для третьої світової війни».
Фіцо також повідомив, що наступного року з нагоди 80-річчя закінчення Другої світової війни він хоче побувати у Москві. «Будь ласка, не страждайте на цю русофобію. Давайте не будемо автоматично відразу говорити, коли ми позитивно говоримо про Червону Армію чи колишній Радянський Союз, що ми свого роду агенти Путіна», – сказав Фіцо. Він додав, що «хотів би подякувати визволителям у Москві. Тому що свобода прийшла до Словаччини зі Сходу».
Хто і як звільняв Словаччину у Другій світовій війні
хотіло б нагадати прем'єру Словаччини, що перемогу над Німеччиною здобув СРСР, а не Росія. І що у лавах Червоної Армії воювали мільйони українців, тисячі яких загинули на території Словаччини, яка у роки війни була союзником Гітлера.
14 березня 1939 року, коли німецькі війська окупували Чехію, парламент Словаччини проголосив незалежність Словацької республіки. За наявності формальної незалежності історики розглядають Словацьку республіку як клієнтську державу нацистської Німеччини, оскільки того ж дня в Берліні було оголошено, що Німецька імперія приймає під «охорону» Словаччину.
1 вересня 1939 року Словаччина виявилася єдиною державою, яка в союзі з Німеччиною напала на Польщу.
15 червня 1941 року Словаччина офіційно підписала пакт про приєднання до країн Осі.
23 червня Словаччина оголосила війну СРСР. З 1 липня розпочалося відправлення на фронт Словацького експедиційного корпусу. Він складався з двох дивізій та входив до складу 17 німецької армії групи армій «Південь». Воювали словаки дуже погано. Найбільш боєздатні частини корпусу наступали у напрямку Вінниці, Бердичева та Житомира і далі на Київ.
Економічні відносини Словаччини та України
За даними Держстату, у першому півріччі 2024 року експорт товарів до Словаччини з України становив 487,6 млн доларів. Це становить 78,7% від аналогічного показника минулого року та 2,5% загального обсягу експорту. Імпорт склав 961,6 млн доларів, це 129,8% у річному вимірі та 2,9% у загальному обсязі.
Про це не йдеться офіційно, але велика ймовірність, що на зустрічі Фіцо знову порушив питання продовження транзиту газу через Україну у 2025 році, в якому Словаччина дуже зацікавлена, оскільки досі не має інших значних каналів постачання газу.
ОНОВЛЕННЯ. Україна не буде продовжувати транзитну угоду з росією після завершення строку її дії. Про це наголосив Денис Шмигаль. «Ми закликаємо усі країни Європи до повної відмови від нафти та газу з РФ. Розуміємо гостру залежність деяких держав, зокрема Словаччини, від цього ресурсу. Але розраховуємо на поступову диверсифікацію поставок», – підкреслив очільник українського уряду.
Водночас, за словами Шмигаля, Україна готова і надалі виконувати свої зобов’язання відповідно до Угоди про асоціацію з Євросоюзом та Договору до Енергетичної хартії.
Відповідно до цих договорів, Україна зобов'язалася не перешкоджати транзиту газу до ЄС. Таким чином, на думку , якщо хтось із європейських країн купуватиме газ на кордоні України з РФ, то його можна буде транспортувати ГТС України.