Facebook Pixel

В електроенергетиці підвищуються тарифи та ціни: хто платитиме більше і чому

Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), 16 листопада схвалила проєкт рішення щодо підвищення низки бізнес-тарифів на 2024 рік. Раніше вона підвищила граничні ціни на електроенергію на організованих сегментах ринку. The Page розбиралося, чому відбуваються ці зміни і які наслідки можуть бути.

Пропозиції щодо підвищення тарифів на передачу електроенергії «Укренерго»

Тариф «Укренерго» на передачу електроенергії у 2024 році пропонують підвищити на 22,1% – до 593 грн/МВт•год. До кінця 2023 року вартість становить 485 грн. Тариф на передачу для підприємств «зеленої» металургії запропоновано підвищити на 97%, до 413 грн/МВт•год з 209 грн. Тариф «Укренерго» на диспетчеризацію запропоновано підвищити на 5% – до 100 грн/МВт•год з 96 грн.

Наголосимо, що це не остаточне рішення, а пропозиція, яку регулятор виніс на обговорення.

«Сьогоднішніми рішеннями ми входимо до регуляторної процедури щодо перегляду тарифів на передачу, диспетчеризацію, розподіл електроенергії та для постачальників універсальних послуг на наступний рік. Це дуже важливі питання для ринку, тому ми маємо відповідально поставитися до їх прийняття», — сказав голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський. .

Підвищення тарифу на передачу електроенергії безпосередньо не впливає на побутових споживачів, оскільки її доставляють населенню постачальники універсальних послуг за фіксованими цінами. Однак воно торкається бізнесу, тому може вплинути на зростання цін на товари та послуги.

Нагадаємо, тариф на електроенергію для населення підвищили 1 червня – до 2,64 грн/кВт•год. Згідно з постановою Кабміну №544, він діятиме до 31 грудня 2023 року.

Федерація роботодавців України вважає, що значне підвищення тарифів «Укренерго» матиме катастрофічні наслідки для української економіки. Вона підрахувала, що витрати українських підприємств за статтею «диспетчеризація електроенергії» зростуть на 18,2 млрд. грн. У своєму зверненні до «Укренерго», НКРЕКП, Мінекономіки та Міненергетики федерація пояснила, чому вважає запропоноване підвищення тарифів необґрунтованим.

Підвищення граничних цін на низці сегментів ринку електроенергії

Баланс споживання та виробництва електроенергії в Україні зараз досягається не завжди, взимку ймовірним є її дефіцит. Покрити його можна буде лише імпортом енергії із ЄС. Однак зараз такий імпорт економічно дуже невигідний через суттєву різницю цін на імпортну електроенергію та вироблену в Україні.

Підвищити ціни самостійно НКРЕКП не наважилася. Тому президент Володимир Зеленський 7 листопада своїм указом надав чинності рішенню РНБО, яким НКРЕКП рекомендовано «забезпечити умови для імпорту електроенергії під час опалювального сезону».

«Забезпечити приведення граничних цін на ринку «на добу вперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринку електричної енергії України у відповідність до показників граничних цін (прайс-кепів. – The Page)», – йдеться у документі.

Виконуючи це рішення, НКРЕКП 9 листопада встановила з 30 листопада нові прайс-кепи на ринку «на добу вперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринках (також званими організованими сегментами ринку). Ціни підвищили в діапазоні до 25%, залежно від сегменту ринку та доби.

На думку члена НКРЕКП Валерія Тарасюка, комісія рухається до лібералізації ринку і «зниження прайс-кепів є неправильним з будь-якої точки зору». Костянтин Ущаповський зазначив, що комісія ввела в дію нові прайс-кепи з 30 листопада, щоби дати ринку підготуватися. Раніше запровадити їх планували з 10 листопада.

Збільшення прайс-кепів не обов'язково призведе до зростання вартості електроенергії для промислових споживачів, вважає колишній міністр енергетики та голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков. «Не треба лякатися. Це не означає, що ціни дорівнюватимуть розміру обмежень. Це граничні ціни, які можуть бути, і я впевнений, якщо це буде, то на дуже невеликий термін», – сказав ексміністр.

Плачков додав, що п'ять років тому Україна ухвалила європейську модель енергоринку. Вона діє майже у всіх розвинених країнах, і основна її ідеологія полягає в тому, що ціни формуються в онлайн-режимі та в залежності від попиту та пропозиції. Він переконаний, що зрештою Україна прийде до скасування прайс-кепів на ринку електроенергії, і на ціни впливатимуть лише попит та пропозиція.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉