З початком опалювального сезону деякі експерти кажуть, що запаси газу в ПСГ знаходяться на критично низькому рівні для проходження осінньо-зимового періоду. Проте міністр енергетики Герман Галущенко запевняє, що газу вистачить. «Нам вистачить газу для проходження опалювального сезону. Більше того, нам вистачить газу з урахуванням збільшення його споживання на об'єктах генерації», – заявив міністр у Раді 1 листопада. Він додав, що Україна на опалювальний сезон має домовленості про можливість імпорту газу «в необхідному обсязі, якщо цього потребуватиме система».
У жовтні імпорт електроенергії скоротився на 58% – до 181 ГВт∙год порівняно з вереснем, свідчать дані моніторингу ExPro Electricity. Водночас порівняно з жовтнем 2023 року імпорт електроенергії в Україну зріс у 9,5 раза.
Екскерівниця Міненерго Ольга Буславець сформулювала підсумки енергетичного тижня, що минає.
Підсумки тижня з 28 жовтня до 1 листопада 2024 року в енергетиці
Попри атаки на газодобувні об'єкти та масовані обстріли ПСГ у квітні – серпні цього року, Група «Нафтогаз» накопичила 12,9 млрд кубометрів газу для проходження осінньо-зимового періоду 2024/2025. Але цей обсяг менший на 22%, ніж торік.
Під час опалювального сезону 2023/2024 років Україна використала 6,7 млрд куб. м газу з підземних сховищ (цього року «Нафтогаз» розраховує приблизно на такі ж показники). Натепер у нас трохи більше ніж 8 млрд куб. м газу, який можна буде підняти із ПСГ.
Споживання електроенергії залишається на рівні, що дозволяє залишати деякі енергоблоки у резерві. Використання імпорту електроенергії також на мінімальному рівні.
Нарешті ENTSO-E збільшила обсяг дозволеного імпорту електроенергії Україною з 1,7 ГВт до 2,1 ГВт (плюс 250 МВт додатково аварійної допомоги) з 1 грудня.
У такому режимі енергосистема може працювати до перших негативних температур без нових комплексних ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі.
Усі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють у енергосистемі України.
Виробництво електроенергії на ГЕС залишається на низькому рівні через відсутність опадів.
Виробництво на ТЕС поступово зростає завдяки проведенню ремонтних робіт.
Запаси вугілля на складах теплової генерації максимально можливі – 3,2 млн тонн.
Виробництво електроенергії ВДЕ знизилося через погодні умови.
Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» становить 28,4 млрд грн. Загальний борг «Гарантованого покупця» перед ВДЕ становить 29,5 млрд грн.
У жовтні споживання газу було нижчим за аналогічний період 2021 року на 34%, але вищим за рівень минулого року на 5%, що зумовлено підвищеним споживанням газу для генерації.
Добове споживання газу в Україні зросло до 50 млн кубометрів на добу, 31 жовтня офіційно розпочато сезон відбору газу з ПХГ.
Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень зросли на 5% у робочі дні. Індекс базового навантаження становив у середньому 6174 грн/МВт∙год. Середній індекс базового навантаження РДН за жовтень становив 5249 грн/МВт∙год, що нижче на 3% порівняно з попереднім місяцем. У листопаді індекс РДН базового навантаження становить 5339 грн/МВт∙год, що на 2% вище за індекс жовтня.
Ціни на електроенергію на західному кордоні України суттєво зросли. На 23% відзначено зростання у Румунії, на 10% та 8% у Словаччині та Угорщині відповідно. Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 107 євро/МВт∙год (Польща) до 136 євро/МВт∙год (Румунія).