Facebook Pixel

Очікування зростання імпорту електроенергії: підсумки енергетичного тижня, що минає

Трансформатор поперечного регулювання для однієї з підстанцій 750 кВ, отриманий у рамках проєкту REPOWER від Світового банку

Трансформатор поперечного регулювання для однієї з підстанцій 750 кВ, отриманий у рамках проєкту REPOWER від Світового банку

Вранці 25 жовтня споживання електроенергії було на 3,5% вищим за попередній день. Це пояснюється хмарною погодою у більшості регіонів України та пов'язаною з цим зниженою ефективністю побутових СЕС, повідомило «Укренерго».

Споживання електроенергії та газу продовжує зростати. Цього тижня споживання електроенергії в робочі дні було майже на 20% вищим за рівень початку жовтня, зазначила екскерівниця Міненерго Ольга Буславець. Україна наближається до рівня споживання, коли без імпорту електроенергії можливі планові відключення електропостачання споживачів.

Наступного тижня очікується ухвалення рішення щодо збільшення перетину на імпорт електроенергії з країн ЄС з 1,7 ГВт до 2,2 ГВт. Це дозволить мінімізувати дефіцити електроенергії з настанням холодів.

Але щоб максимально використати перетин, має бути створена ринкова можливість для імпорту електроенергії. Ця можливість безпосередньо залежить від рішень НКРЕКП щодо цінових обмежень на ринку електроенергії, оскільки в сьогоднішніх ринкових умовах імпорт електроенергії неможливий у певний час через існуючі цінові обмеження. Попри це НКРЕКП вирішила перенести питання зміни цінових обмежень уже на грудень.

Ворожих масованих атак на енергетичну систему останнім часом не було, проте майже щодня відбуваються локальні удари, які впливають на енергопостачання у деяких регіонах країни.

Підсумки тижня з 21-25 жовтня 2024 року в енергетиці

Усі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України, але не в повній потужності.

Виробництво електроенергії на ГЕС залишається на сезонному рівні, але обмежене наявністю води у водосховищах.

Виробництво на ТЕС та ТЕЦ поступово зростає завдяки проведеним ремонтним роботам.

Запаси вугілля на складах теплової генерації максимальні – майже 3,2 млн тонн. Але не всі блоки ТЕС зможуть спалювати вугілля, лише газ.

Виробництво електроенергії ВДЕ, зокрема СЕС, знизилося через сезонні зміни погодних умов.

Загальний борг перед ВДЕ сягає 29,5 млрд грн.

У жовтні споживання газу нижче за аналогічний період 2021 року на 34%, але вище за рівень минулого року на 5%, що обумовлено підвищеним споживанням газу для генерації.

Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 12,9 млрд куб. нижче за рівень минулого року на 22%.

У жовтні «Нафтогаз» збільшив обсяги імпорту газу до 11 млн. кубометрів на добу.

Починаючи з 2-ї половини жовтня, у зв'язку із зниженням температур та поступовим включенням опалення, добове споживання газу зросло до 50 млн куб. м на добу, а закачування до ПСГ знизилося до 5 млн кубометрів на добу.

Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень зросли на 6% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня становив у середньому 5875 грн/МВт∙год. Середній індекс базового навантаження РДН за вересень становив 5411 грн/МВт∙год, що нижче на 2% порівняно з індексом серпня. У жовтні спостерігається зниження індексу базового навантаження, який становить 5033 грн/МВт∙год, що на 7% нижче за індекс вересня.

Ціни на електроенергію на західному кордоні України цього тижня суттєво зросли. Зростання в Угорщині та Румунії склало 34%. Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 110 євро/МВт∙год (Румунія) до 119 євро/МВт∙год (Польща).

Подякувати 🎉