Правління Національного банку схвалило концепцію оцінки стійкості банків та банківської системи у 2025 році. Після чотирирічної перерви оцінка стійкості банків та банківської системи здійснюватиметься за стандартною процедурою із залученням зовнішніх аудиторів до оцінки якості активів та застосуванням несприятливого сценарію в рамках стрес-тестування.
Оцінка стійкості банків буде проводитись у три етапи:
- Оцінка якості активів (AQR). Вона обов'язкова для всіх банків і здійснюватиметься незалежними аудиторами. Передбачає перевірку якості базової вибірки активів та прийнятності забезпечення за ними згідно з встановленими НБУ вимогами до оцінки кредитного ризику. Якщо після перевірки базової вибірки активів аудитори виявлять значну кількість помилок щодо оцінки кредитного ризику (понад порогового значення), вони мають провести поглиблену перевірку більшої вибірки активів.
- Екстраполяція. Передбачає екстраполяцію результатів поглибленої перевірки активів у рамках AQR та здійснюватиметься Національним банком лише для банків, для активів яких було проведено поглиблену перевірку.
- Стрес-тестування. Здійснюється НБУ за базовим та несприятливим сценарієм за даними фінансової звітності банків з горизонтом прогнозування три роки.
Третій етап стосуватиметься найбільших банків за показниками обсягу коштів фізичних осіб, зважених на ризик активів, та обсягу кредитів фізичних осіб, а також банків, які потребують капіталізації за результатами оцінки стійкості 2023 року. За попередніми оцінками, такий підхід передбачатиме стрес-тестування близько 20 банків та забезпечить вибірку більш ніж у 90% від чистих активів банківської системи. Оцінка стійкості проводитиметься станом на 1 січня 2025 року.
Орієнтовний графік проведення оцінки стійкості банків у 2025 році:
- грудень 2024 року – затвердження Технічного завдання щодо проведення оцінки стійкості та переліку банків, до яких застосовуватиметься стрес-тест;
- 30 квітня 2025 року – завершення етапу I та подання аудиторами до Національного банку звіту про оцінку якості активів;
- 10 липня / 10 серпня 2025 року – затвердження НБУ результатів оцінки для банків етапу ІІ / етапу ІІІ та надсилання за необхідності вимог про складання програм;
- 1 серпня 2025 року – відображення банками результатів оцінки якості активів у звітності;
- 15 серпня / 15 вересня 2025 року – подання банками за результатами етапу ІІ / етапу ІІІ програм у НБУ;
- 31 грудня 2025 року – виконання банками затверджених НБУ програм та публікація результатів оцінки стійкості 2025 року.
Контекст. Оцінка стійкості банків в Україні здійснювалася з 2018 року щороку, за винятком 2020-2022 років, коли оцінка не проводилася через коронакризу та повномасштабне вторгнення. Оцінку було відновлено у 2023 році станом на 1 квітня, але з низкою особливостей. За результатами цієї оцінки більшість банків в Україні мали достатній капітал, а банківська система загалом – високий запас міцності, водночас окремі банки виконують узгоджені з НБУ програми капіталізації/реструктуризації. Нова оцінка у 2024 році не проводилася, оскільки попередні результати залишалися актуальними.