Facebook Pixel

Енергетики оцінили наслідки ударів по енергосистемі та розповіли, скільки часу займуть ремонти

Дефіциту електроенергії в Україні немає, за командою «Укренерго» 26 березня навіть короткостроково зменшувалося навантаження на об'єкти відновлюваної енергетики, повідомило Міністерство енергетики. Але ж воно визнає, що відсутності дефіциту багато в чому сприяло те, що після обстрілів 22 березня та в інші дні значну частину споживачів все ще відключено від енергосистеми. The Page зібрало інформацію про стан енергосистеми на 27 березня

Що повідомляє «Укренерго» про стан енергосистеми країни

Через значні пошкодження після нещодавніх обстрілів та неможливість передати необхідні обсяги електроенергії 26 березня за розпорядженням «Укренерго» застосовувалися погодинні та аварійні відключення електроенергії в Одеській, Харківській, Дніпропетровській областях та в піковий годинник – у Хмельницькій області.

Імпорт е/е знизився 26 березня до 12 702 МВт•год після рекордного з початку року показника 18 649 МВт•год у перший день після удару. Експорту е/е немає четвертий день поспіль (до удару він був стабільним та значним).

В аварійний ремонт після обстрілів вийшла повітряна лінія 110 кВ на Сумщині, але до знеструмлення споживачів це не призвело. Через обстріл повітряних ліній у Чернігівській області за добу відключили щонайменше 400 споживачів у шести населених пунктах.

Через теплу погоду влада на місцях розпочала процес завершення опалювального сезону. 25 березня його завершили у Харкові, з 28 березня планується вимкнути опалення у Києві. Проте в «Укренерго» побоюються таких ініціатив, оскільки відключення тепла в умовах низької температури повітря може призвести до зростання споживання е/е.

Харків без світла

Харків без світла

Що відбувається з електропостачанням у Харкові

Внаслідок ударів 22 березня у місті було серйозно пошкоджено ТЕЦ (об'єкт генерації) та всі високовольтні підстанції. Результатом цього став локальний блекаут. Відновлювальні роботи розпочалися оперативно, але вони проходять повільно та з великими труднощами. Електропостачання Харкова зараз походить із інших регіонів. У місті у 200 тис. абонентів зберігаються перебої зі світлом вже кілька днів, повідомляло 26 березня Міненерго.

У різних районах Харкова світло відсутнє від чотирьох до шести годин на добу, заявив мер міста Ігор Терехов. Майже всі будинки в місті підпадають під графіки відключення.

Відновлюватимуть ТЕЦ-5 у Харкові після прильоту довго, попередив її директор Олександр Мінкович. Знадобиться виготовити ексклюзивне обладнання енергоблоків, зокрема турбін, генераторів.

«У разі повноцінного фінансування робіт, допомоги з виробництвом та постачанням обладнання процес реконструкції триватиме не один рік», — сказав Мінкович.

У ході брифінгу 26 березня голова «Укренерго» Володимир Кудрицький повідомив, що енергетики поетапно відновлюють енергоживлення Харкова. Запитана вся критична інфраструктура міста, з'явилося світло, хоч і з певними обмеженнями, у будинках містян. Пом'якшити графіки відключень, що діють у Харкові, можливо, вдасться на вихідних (30-31 березня). Відновлення ж енергопостачання міста в повному обсязі може зайняти від одного до двох тижнів за відсутності нових масованих атак.

Брифінг Володимира Кудрицького 26 березня (відео)

Для відновлення енергоінфраструктури Харківщини, зруйнованої внаслідок масованого ворожого обстрілу в ніч на 22 березня, використовуватимуться кошти з Фонду підтримки енергетики України, заявив міністр енергетики Герман Галущенко.

«На сьогодні в цьому фонді доступні понад 40 млн євро. Це ті гроші, на які ми сьогодні розпочнемо всі закупівлі. Тобто ми збираємо, верифікуємо потреби, надсилаємо і робитимемо закупівлі. Крім цього, ще буде постачання обладнання фізично», – сказав Галущенко на брифінгу в Харкові 27 березня.

Він наголосив, що ці гроші можна використовувати на відновлення енергооб'єктів незалежно від форм власності.

Як в «Укренерго» оцінюють наслідки ударів по енергосистемі

  • руйнування були б мінімум удвічі масштабнішими, якби не інженерні рішення, які застосували для захисту критичних елементів на енергооб'єктах. Система комплексного захисту нарощуватиметься й надалі;
  • «Укренерго» зараз має в своєму розпорядженні достатню кількість обладнання, ремонтних бригад, спеціалізованої техніки та матеріалів. У цьому ситуація значно відрізняється від минулого опалювального сезону, коли обладнання було дефіцитне. Єдиний стримуючий фактор – це час, необхідний для того, щоб провести всі ремонтні роботи;
  • оцінка збитків, завданих енергосистемі під час останніх ракетних та дронових атак, триває. Але вже можна сказати, що це десятки мільйонів гривень для підстанцій «Укренерго» та сотні мільйонів гривень для електростанцій.
Харківська ТЕЦ-5, зруйнована ракетним ударом 22 березня

Харківська ТЕЦ-5, зруйнована ракетним ударом 22 березня

Що для України означає удар по ДніпроГЕСу

Рано-вранці 22 березня до Дніпровської гідроелектростанції потрапили кілька ракет. Було сильно пошкоджено машинну залу ГЕС-2 і менше – ГЕС-1. Греблі ніщо не загрожує.

Через пошкодження ГЕС-2 повністю зупинено, а ГЕС-1 через деякий час частково відновила генерацію. За оцінкою «Укргідроенерго», Україна втратила не менше 1000 МВт генерації (близько 2% від загального довоєнного обсягу – The Page).

Глава «Укргідроенерго» Ігор Сирота 25 травня повідомив, що розбір завалів на станції триватиме ще близько тижня. Після цього можна буде оцінити наслідки обстрілу. Але вже зрозуміло, що:

  • на ДніпроГЕС постраждало електричне обладнання та гідроагрегати – їх відновлення буде тривалим;
  • для виготовлення електричного обладнання на індивідуальне замовлення необхідно 9-12 місяців. На відновлення гідроагрегатів – від 18 до 24 місяців. Також потрібен час для відновлення самого машинного залу.

Виступ Ігоря Сироти 25 березня (відео)

ДніпроГЕС після удару

ДніпроГЕС після удару

Як оцінюють наслідки ударів по енергосистемі у ДТЕК

Влітку в Україні може виникнути дефіцит е/е, заявив гендиректор компанії Yasno Сергій Коваленко. Внаслідок ракетної атаки 22 березня лише компанія ДТЕК втратила половину своїх генеруючих потужностей.

«Вразили кілька типів генеруючих потужностей, велика кількість ТЕЦ була вражена, і був уражений гідрогенеруючий об'єкт. Друга частина – ворог дуже багато потрапив у мережеві вузли «Укренерго», трансформатори. Ця атака одночасно руйнує можливість системи передавати е/е та знижує наші можливості генерації», — розповів Коваленко.

За його словами, відновлення «займе місяці».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉