Facebook Pixel

«Нафтогаз» і ОП заспокоюють паніку на ринку газу

Напередодні опалювального сезону висловлюється багато сумнівів у тому, що бюджетні підприємства (зокрема, соціальна сфера: школи, дитсадки й лікарні) зможуть оплачувати рахунки за опалення.

Представники уряду, Офісу президента (ОП), «Нафтогазу» та місцевої влади 30 вересня підписали меморандум про заходи щодо недопущення зростання тарифів. Але практичні кроки для реалізації цього меморандуму переважно поки що перебувають у розробленні.

Учора, 12 жовтня, в ОП та «Нафтогазі» виступили із заспокійливими заявами, а Кабмін напередодні ухвалив одне з важливих рішень.

Що кажуть в Офісі президента

Заступник глави ОП Кирило Тимошенко (його підпис стоїть під меморандумом) написав, що «сьогодні звучить багато маніпуляцій у пресі та з вуст опозиційних політиків щодо тарифів на опалення». Також «розганяють паніку через проведення засідань обласних комісій ТЕБ та НС щодо оголошення надзвичайних ситуацій із постачами газу в регіонах».

Тому заступник голови ОП вирішив пояснити, що:

  • комісії ТЕБ та НС нині збираються в областях тільки для подолання технічних моментів із метою прискорення підписання договорів на постачання газу;
  • газу в сховищах цілком достатньо для потреб населення та соціальної сфери;
  • до 15 жовтня «Нафтогаз» готовий підписати договори із споживачами соціальної сфери;
  • ціна на газ для потреб населення — 7,42 грн. За такою ціною «Нафтогаз» продає його роздрібним постачальникам і теплогенерувальним компаніям для задоволення потреб населення;
  • ціна на газ для потреб соціальної сфери (шкіл, лікарень тощо) — 16,8 грн. Це повна ціна з ПДВ і тарифом на транспортування.

Що кажуть у «Нафтогазі»

Глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що з 13 жовтня його компанія пропонує новий продукт для бюджетних організацій — фіксовану ціну на газ 13,7 грн за 1 куб. м (без ПДВ і плати за транспортування) до кінця 2022 року.

За словами управлінця, ситуація, яка нині склалася на ринку, показує, що механізм його регулювання потребує вдосконалення. Бюджетні організації зіткнулися з тим, що постачальники газу або не виходять на Prozorro, або пропонують ціни, непідйомні для місцевих бюджетів, а часто взагалі відмовляються від виконання своїх обов'язків.

За оцінкою «Нафтогазу», в країні майже 7500 бюджетних установ, які загалом споживають майже 1,5 млрд кубометрів газу на рік. Переважна більшість із них раніше не були клієнтами «Нафтогазу».

Реакція Кабміну

Кабмін, як акціонер «Нафтогазу» і орган, що натепер виконує функції його наглядової ради, схвалив типовий договір постачання компанією «Нафтогаз Трейдинг» газу для виробництва тепла для бюджетників і релігійних організацій на 2021 — 2024 роки.

Зокрема, узгоджені умови додаткових угод до договорів постачання природного газу для виробництва теплової енергії.

Правлінню «Нафтогазу» доручено укласти відповідні додаткові угоди та договори.

Загрози для «Нафтогазу» та держбюджету

Хоча влада і запевняє в достатності запасів газу, дуже ймовірно, що взимку газ потрібно буде закуповувати у великому обсязі. Грошей для цього в «Нафтогазу» немає.

Ще у вересні він звернувся за допомогою до Кабміну із запитом на свої потреби не менше 40 млрд грн.

Уряд вирішив взяти гроші для закупівлі газу в іншої держкомпанії — «Укртрансгазу» (УТГ). Юридично було оформлено безвідсоткову позику «Нафтогазу» в УТГ. Сама ж УТГ ці гроші (27 млрд грн) бере в третьої держкомпанії — «Оператора ГТСУ» — в межах договору компенсації.

За даними агентства «Інтерфакс-Україна», ОГТСУ на кінець вересня мав на своїх рахунках близько 30 млрд грн. Отже, після перерахування 27 млрд грн оператору може знадобитися вийти на ринок запозичень, щоб цілком виконати умови договору про компенсацію.

Крім того, якщо «Нафтогаз» буде постачати газ за ціною, нижчою від закупівельної, це позначиться на фінансових показниках компанії. Цілком імовірно, що в результаті вона не лише не заплатить дивіденди до держбюджету, але і потребуватиме допомоги держави.

Подякувати 🎉