Антимонопольний комітет України розглянув пропозиції CRH, одного з найбільших у світі виробників будівельних матеріалів, щодо купівлі двох цементних заводів в Україні та виставив їх на обговорення. Про це йдеться на офіційному сайті АМКУ. Заява була на розгляді з вересня 2023 року та є другою за розміром інвестиційною угодою з початку повномасштабного вторгнення. Розповідаємо, які саме умови має виконати CRH та що це означатиме для цементного ринку України та економіки країни в цілому.
На яких умовах CRH зможе придбати цементні заводи
Наразі CRH в Україні належать три заводи: «Миколаївцемент», «Подільський цемент» та Одеський цементний завод. У 2023 році компанія заявила про наміри придбати «Волинь-цемент» та «Югцемент», якими через дочірню компанію «Дікергофф цемент Україна» володіє італійська компанія Buzzi. Розгляд угоди триває.
25 липня Комітет опублікував умови, за яких купівля може відбутись, а також оголосив початок маркет тесту, щоб опитати учасників ринку стосовно цих умов. Тож що саме має зробити CRH та які наслідки це матиме для ринку.
Продаж частки активів
Протягом дев’яти місяців після укладення угоди CRH має передати 25-28% акцій ПрАТ «Дікергофф цемент Україна» незалежному інвестору.
Таким чином, участь в управлінні придбаними заводами братиме третя сторона, отже кількість гравців на цементному ринку України не зміниться: заводи CRH, якими компанія володіє зараз, конкуруватимуть з новопридбаними. Таке зобов’язання має забезпечити конкуренцію та чесні умови на ринку.
З цією ж метою протягом п’яти років з моменту придбання заводів на керівні посади на підприємствах мають призначатися люди, які не працюють на трьох інших заводах CRH в Україні.
Збереження виробничих потужностей та рівні умови для всіх клієнтів
Згідно з публікацією АМКУ, CRH забезпечить незалежний контроль над заводами та збереже виробничі потужності заводів, гарантує рівні умови та ринкові ціни для споживачів цементу, а також буде зобов’язана регулярно звітувати Антимонопольному комітету, зокрема, про обсяги виробництва продукції та постачання її на ринок України.
Очікується, що CRH інвестуватиме у придбані заводи, розширюючи та модернізуючи їхні виробничі потужності, зберігатиме робочі місця та покращуватиме умови праці для співробітників, а також вітатиме чесну конкуренцію і появу нових цементних виробників на українському ринку.
Які угоди АМКУ погодив після маркет-тестів
Проведення маркет-тестів, опитувань споживачів, конкурентів та експертів застосовуються нечасто, але є одним з підходів АМКУ щодо прийняття рішень у випадках великих угод злиття та поглинання. Після проведення усіх необхідних процедур, оповіщення зацікавлених сторін, створення, оприлюднення та гарантування з боку заявника виконання необхідних умов рішення приймається остаточно. Таким чином, маркет-тест є передостаннім кроком на шляху до угоди.
Кілька прикладів угод, погоджених АМКУ після маркет-тестів:
- Рішення АМКУ щодо придбання компанією Septodont активів групи Sanofi від 23 серпня 2023 року. Сукупна частка учасників концентрації на ринку — понад 65%. Компанія Septodont Holding заявила про готовність взяти на себе зобов’язання для здійснення концентрації. Під час розгляду справи Комітет опитав споживачів, експертів і конкурентів на ринку стоматологічної анестезії та провів маркет-тест, не отримавши жодних негативних зауважень. З огляду на зібрану інформацію і відповідність запропонованих зобов’язань потребам споживачів, Комітет надав дозвіл на заявлені дії з відповідними умовами.
- Дозвіл на злиття Peugeot та Fiat від 29 грудня 2020 року. Прогнозована сукупна частка учасників концентрації — 35%. Комітет повідомив заявників про можливість негативного впливу концентрації на конкурентне середовище на ринку, а компанії PSA і FCA повідомили Комітет про готовність взяти зобов’язання, якими має бути обумовлене здійснення відповідної концентрації. Комітет провів маркет-тест та опитав учасників ринку легкових і легких комерційних автомобілів щодо зобов’язань учасників концентрації. Негативних зауважень не було. Враховуючи це, Комітет надав дозвіл на заявлені дії з відповідними умовами.
- У рішенні від 15 серпня 2023 року АМКУ дозволив компанії AI PAVE Dutchco I B.V. набути контроль над GfK SE та Acceleratio Holdco S.à r.l. за умови виконання структурних зобов’язань. Комітет зазначив, що без належних умов Група Advent могла б впливати на ціни маркетингових послуг. Учасники концентрації погодилися на зобов’язання, включаючи продаж GfK SE активів, пов’язаних з наданням маркетингових послуг, незалежній третій особі. Протягом року GfK SE має підтвердити продаж документально. Враховуючи виконання цих зобов’язань, АМКУ дозволив заявлені дії.
Що кажуть експерти про другу за розміром M&A-угоду
CRH готова придбати цементні заводи за 100 млн євро. Ця M&A-угода є другою за розміром в Україні від початку повномасштабного вторгнення і найбільшою на ринку будматеріалів.
Якщо АМКУ надасть дозвіл на угоду, це сприятиме залученню міжнародних інвестицій в Україну, що є ключовим для розвитку країни зараз та подальшої повоєнної відбудови. Експерти сходяться на тому, що укладення угоди може стати сигналом для інших великих міжнародних бізнесів вкладатися в Україну.
Віктор Гушель, комерційний директор компанії-виробника бетону «Будіндустрія-1»:
«Збільшувати виробництво цементу в Україні важливо вже сьогодні. І інвестувати в це також потрібно саме зараз. Коли міжнародна компанія вкладає кошти у розвиток українського виробництва, це працює не тільки на перспективу для відбудови. Це загалом позитивна тенденція для української економіки. Адже весь цикл виробництва відбувається всередині країни, ми не витрачаємо валютні кошти для імпорту, генеруємо податки до державного бюджету».
Максим Нефьодов, співзасновник ГО «Технології Прогресу»:
«Для мене, перш за все, підписання цієї угоди — це про довіру. Бо одне діло, коли інвестори чи партнери говорять про підтримку України та віру в нашу перемогу, а інше — коли вкладають сюди гроші попри війну. CRH — профільний інвестор і він інвестує в найбільш необхідні будматеріали. Навіть зараз у нашому проєкті brp.org.ua, який ми розвиваємо для моніторингу відновлення, у нас починають з’являтися вузькі місця у виконанні будівельних робіт.
Проблема в тому, що в головах людей все впирається в гроші — дадуть їх нам чи ні.
Але важливо також те, як саме ці гроші будуть використані, чи вистачить нам цементу, цегли, скла та інших матеріалів, щоб все відбудувати. І ця угода позитивно вплине на вирішення проблеми, не кажучи навіть про збільшення потужностей, збереження робочих місць та модернізацію».
Сергій Фурса, заступник директора з питань торгівлі цінними паперами Dragon Capital:
«Я б оцінив підписання такої угоди однозначно позитивно, тому що це хороший приклад іноземних інвестицій і активності іноземного інвестора в Україні».
Юлія Завалішина, директор з корпоративних та юридичних питань Imperial Tobacco:
«Те, що АМКУ оцінив угоду, запустив процедуру опитування думки учасників ринку, свідчить про готовність Комітету винести рішення на користь інвестора у разі позитивної оцінки. Це стане потужним сигналом для інших інвесторів, що зараз розглядають Україну як майданчик для розміщення інвестицій.
Також хотілося б відмітити відкриту і прозору політику CRH, які готові взяти на себе досить жорсткі обмеження щодо своєї діяльності для забезпечення повного дотримання антимонопольного законодавства і гарантію збереження конкурентного розвитку цементного ринку в Україні, особливо в умовах наявності незначної кількості гравців.
Приємно відзначити, що у цьому випадку АМКУ продемонстрував лідерські якості та позицію як орган, що здатен ефективно працювати навіть в умовах війни».
Володимир Ланда, старший економіст «Центру економічної стратегії»:
«Загалом, АМКУ ухвалив сьогодні цілу низку рішень, пов'язаних із заходом в Україну іноземних компаній.
Це безумовно позитивний сигнал для української економіки, головним чином тому, що інвестиційний апетит може стати прикладом до наслідування з боку інших компаній.
Кількість умов для інвестора, на перший погляд, є надмірною, проте ці умови були узгоджені з інвестором і мають на меті довести його готовність розвивати ринок і працювати в умовах ринкової конкуренції. Загалом для збільшення прямих іноземних інвестицій в розвиток української інфраструктури було б доцільним взяти курс на спрощення умов і процедур, аби максимально дебюрократизувати вхід стратегічних інвесторів на український ринок».