Влада КНР вимагає, щоб дедалі більше шкільних вчителів та інших працівників державного сектору здали свої закордонні паспорти, оскільки голова країни Сі Цзіньпін посилює контроль над суспільством, пише Financial Times.
Кампанія зі збору паспортів, що проводиться в рамках так званого «управління особистими поїздками за кордон», дозволяє посадовим особам місцевих органів влади контролювати та вирішувати, хто, як часто і куди може виїжджати за кордон.
Обмеження на міжнародні поїздки нині значно розширено порівняно з минулим роком і тепер поширюються на пересічних співробітників шкіл, університетів, місцевих органів влади та державних організацій.
«Якщо ми хочемо поїхати за кордон, нам потрібно подати заяву до міського бюро освіти, і я не думаю, що її схвалять», — сказав один із вчителів.
Жителі неспокійних регіонів, таких як Тибет, втратили свободу пересування більше десяти років тому. Починаючи з середини 2010-х років деякі регіони застосовували правила «управління особистими поїздками за кордон» до місцевих вчителів. Минулого року, після зняття обмежень на поїздки, пов'язаних з пандемією, більша кількість бюро освіти почали вводити обмеження на поїздки вчителів і посилили їх цього літа.
Правляча Комуністична партія Китаю давно надає пріоритет вихованню лояльності у школярів і зробила політичну освіту вчителів центральним елементом цих зусиль.
Влада міста Веньчжоу зажадала, щоб усі вчителі державних дошкільних закладів, початкових та середніх шкіл здали свої паспорти, і повідомила, що їхні імена будуть зареєстровані у прикордонному контрольно-пропускному пункті Бюро громадської безпеки. Для поїздок за кордон вчителям необхідно подати заяву до своїх шкіл, і, зазвичай, їхній виїзд буде обмежений однією поїздкою тривалістю менше 20 днів на рік.
Вчителі, які відмовляються здавати паспорти або виїжджають за кордон без дозволу, будуть піддані «критиці та вихованню» або направлені до антикорупційного органу Китаю залежно від серйозності їхньої справи. Порушникам також буде заборонено виїжджати терміном від двох до п'яти років.
Обмеження щодо персоналу державних підприємств, мабуть, пов'язані зі зростаючою кампанією з «викорінення іноземного шпигунства».
Менеджер банку в Нанкіні розповіла, що їй сказали здати паспорт, коли вона приєдналася до державної організації. Після звільнення звідти їй довелося чекати шість місяців процесу розсекречення, перш ніж вона змогла його забрати.
У провінції Хунань чиновник середньої ланки у місцевому державному інвестиційному фонді повідомив, що отримав схвалення від дев'яти різних департаментів на відпустку за кордоном, але досі не може отримати свого паспорта.
Обмеження також б'ють по пенсіонерах. 76-річний чоловік, який вийшов на пенсію з державної авіабудівної компанії понад 10 років тому, сказав, що його колишній роботодавець забрав його паспорт цього року з міркувань безпеки і заборонив йому відвідувати родину за кордоном.
Міністерство закордонних справ Китаю заявило у відповідь на запит FT, що не обізнане про ситуацію, та переадресувало питання відповідним органам. Сім таких органів не відповіли на запити щодо коментарів.