Наступний рік буде роком великих надій на припинення вогню та покращення ситуації безпеки для України. «Однак ми очікуємо, що більшу частину року українська економіка функціонуватиме в тих умовах безпеки, які склалися на сьогодні, – йдеться у макроекономічному прогнозі на 2025 рік інвесткомпанії ICU. – На щастя, фінансової допомоги, яку зобов'язалися надати наші партнери у 2025 році, буде достатньо, щоб гарантувати макроекономічну стабільність і щоб бізнес та населення не зіткнулися зі значними економічними викликами». The Page вибрало з цього прогнозу найважливіше.
Економічне відновлення сповільниться
Ключовим фактором для економічного зростання залишається внутрішнє приватне споживання, яке підживлюється зростанням доходів населення. Жорстка конкуренція за працівників змушує роботодавців підвищувати зарплату. Експорт також суттєво сприяє пожвавленню економіки завдяки безперебійному функціонуванню чорноморського коридору. Роль урядових витрат у підтримці економічного зростання мінімальна через скорочення дефіциту бюджету. Економіка зросте на 4% у 2024 році та досягне 78% рівня 2021 року. Проте значна частина ВВП зараз формується видатками на сектор оборони. Виробництво ж товарів та послуг, не пов'язаних із військовими цілями, нині не перевищує 70% рівня 2021 року.
Ключові економічні прогнози
Умови роботи економіки у 2025 році
Уряд скорочуватиме дефіцит держбюджету – до 19% ВВП порівняно з 23% цього року. Це обмежить споживання державного сектору та трансферти населенню 2025 року. Темпи зростання приватного споживання домогосподарств дещо знизяться через повільніше зростання доходів. Хоча конкуренція за робочу силу підживлюватиме зарплати у приватному секторі, у державному зростання зарплат суттєво сповільниться.
Підвищення військового збору з 1,5% до 5,0% обмежить зростання доходів домогосподарств. У частині експорту ситуація навряд чи зміниться принципово, якщо морський коридор і надалі функціонуватиме безперебійно. Однак підтримувати високі темпи зростання експорту буде складніше через високу базу порівняння 2024 року. Перебої у постачанні електроенергією залишатимуться обмежувальним чинником економіки. В результаті ICU очікує уповільнення зростання ВВП до 3,4% у 2025 році.
Прогноз інфляції на 2025 рік
Індекс споживчих цін у листопаді досяг 11,2% у річному вираженні, хоча ще на початку літа він становив 3,3%. Ціни на продовольство залишаються ключовим фактором прискорення інфляції та забезпечили більше половини загального приросту споживчих цін за останній рік. Літня посуха вплинула на врожай, і її наслідки досі негативно впливають на ціни.
Підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств у червні на 64% зумовило близько 15% загального зростання цін протягом року. Також свою роль відіграв і ефект девальвації гривні, що відбулася протягом першого півріччя. «Однак ми не вважаємо, що інфляційні ризики зараз вкрай високі та мають довгострокову природу», – зазначили в ICU.
Там очікують уповільнення інфляції до 7% до кінця 2025 року, хоча протягом зимових та весняних місяців вона перевищуватиме 10%.
Динаміка облікової ставки НБУ
Цими днями НБУ підвищив ставку до 13,5%. У ICU вважають, що зробив це він із двох причин:
- надіслати сигнал ринку у тому, що серйозно приймає поточне зростання інфляції;
- спонукати банки скоригувати ставки за депозитами населення, щоб ті залишалися позитивними у реальному вимірі. Аргумент на користь вищих ставок додатково посилено після підвищення військового збору з 1,5 до 5,0%.
Аналітики очікують, що підвищення облікової ставки не буде тривалим, а повернення до пом'якшення монетарної політики майже гарантовано у другому півріччі 2025 року. Наприкінці року ставка може бути лише на рівні 12%.
Реакція депозитних ставок банків на підвищення облікової ставки буде ледь помітною, а UIRD – індекс ставок за тримісячними депозитами населення – залишатиметься протягом року у діапазоні 12,5-13,0%. Також не очікується і помітна реакція ставок облігацій внутрішньої держпозики принаймні до кінця другого кварталу 2025 року.
Показники міжбанківського валютного ринку
Дисбаланси зовнішньої торгівлі та фінансового рахунку
Дефіцит зовнішньої торгівлі цього року буде близьким до 18% ВВП – це другий найбільший показник в історії України після рекорду 21% у 2023 році. Наразі немає підстав очікувати, що цей показник зменшиться 2025-го. Імпорт товарів продовжує стійко зростати (+7% з початку 2024 року) через поновлення приватного споживання, а також завезення великих обсягів обладнання для енергетики та військових товарів. Очікується збереження таких самих темпів зростання імпорту протягом наступного року.
Експорт товарів помітно зріс (+13% з початку року), але залишається на рівні 55% від обсягу імпорту. Темпи його приросту, ймовірно, знизяться наступного року, оскільки зникне позитивний ефект від відкриття чорноморського коридору промислових товарів.
Фінансовий рахунок повинен залишатися загалом у плюсі, незважаючи на значне зростання готівкової іноземної валюти поза банківським сектором. Цей обсяг у 2024 році має перевищити $16 млрд, що є рекордним показником для України. Таке зростання пояснюється купівлею населенням готівкової валюти у банках або зняттям валюти з власних рахунків.
Така сама ситуація збережеться і наступного року, адже населення досі, незважаючи на відносну стабільність курсу гривні та високі ставки за гривневими інструментами, розглядає заощадження в іноземній валюті як тиху гавань. Ще одне можливе пояснення зростання готівкової валюти поза банками – попит із боку тіньового бізнесу.
Резерви НБУ
2024 року Україна може отримати допомогу у розмірі понад $40 млрд. Це дозволить НБУ наростити резерви до рівня понад $44 млрд, тобто на 9% вище за рівень кінця 2023 року. Перспективи на 2025 рік також позитивні. Оголошена партнерами допомога вже становить $38 млрд. Якщо вся фінансова допомога надходитиме вчасно, то НБУ зможе продавати стільки валюти на міжбанківському валютному ринку, скільки буде необхідно для підтримки його стабільної роботи. При цьому резерви НБУ залишатимуться протягом року в діапазоні $40-45 млрд, перевищуючи 100% композитного критерію достатності резервів МВФ.
Курс гривні
Обмінний курс гривні зараз повністю залежить від бачення НБУ його оптимального рівня, ринкові фактори дуже обмежено впливають на курсоутворення. Під час війни міцність курсу гривні – це похідна двох чинників: бажання Нацбанку підтримувати гривню та достатність його ресурсів для цього. Достатність ресурсів не викликає питань завдяки сильній міжнародній фінансовій допомозі. З огляду на це курс гривні визначатиметься виключно дискреційними рішеннями НБУ.
В ICU вважають, що регулятор продовжуватиме поступово послаблювати курс. Ослаблення гривні, ймовірно, буде мінімальним у першому півріччі 2025 року, оскільки НБУ намагатиметься не створювати нових проінфляційних ризиків. Однак після того, як інфляція почне сповільнюватися у другому півріччі, НБУ може дозволити стрімкіше ослаблення гривні.
«Ми бачимо девальвацію за результатами повного року не більше ніж на 10%, а курс наприкінці наступного грудня дещо нижчий за 46 грн/$. З урахуванням цього прогнозу курсу ми очікуємо, що прибутковість гривневих активів буде вищою, ніж валютних активів в Україні (у валютному еквіваленті)», – йдеться у прогнозі.