Федеральна резервна система США (ФРС) 18 вересня знизила базову ставку на 50 базисних пунктів (0,5 процентного пункта) до цільового діапазону 4,75-5,0% вперше з 2020 року. Через день, 19 вересня, НБУ зберіг рівень облікової ставки на рівні 13%. Обидва центробанки мотивували свої рішення боротьбою з інфляцією.
У США зараз інфляція знизилася до 2,5%, наблизившись до цільового показника в 2%, і знаходиться значно нижче за пік середини 2022 року в 9,1%.
За даними Держстату, в Україні інфляція на споживчому ринку у серпні порівняно з липнем становила 0,6%, з початку року – 4,9%. НБУ повідомив, що у серпні споживча інфляція зросла до 7,5% у річному обчисленні. Нацбанк прагне наблизити її до цільового рівня 5%.
Зазначимо, що рівень інфляції оцінюється зі зміни ціни кількох сотень товарів та послуг. Зростання деяких цін може збігтися з рівнем інфляції, але для більшості він буде вищим або нижчим за нього. проаналізувало, як змінювалися останніми роками ціни на деякі популярні товари в Україні та США.
Зміна цін у США
З серпня 2020 року, коли карантинні заходи через пандемію ковіду все ще нависали над повсякденним життям, до серпня 2024 року ціни на товари та послуги для споживачів у середньому зросли на 21%. Такі дані наводить Бюро трудової статистики США (BLS).
Вартість яєць зросла на понад 60%, бензин, попри недавнє падіння, подорожчав на 56%. Електрика стала майже на 30% дорожчою, а їжа поза домом у середньому обійдеться на 25% дорожче. Можливо, це пояснення, чому недорогі страви з точок швидкого харчування, таких як McDonald's, зараз виявилися настільки популярними.
Ціни знизилися лише в декількох категоріях, при цьому електроніка стабільно чинить опір інфляційній тенденції, насамперед завдяки гедоністичним коригуванням якості BLS. Йдеться про те, що для цілей аналізу ціни коригуються з урахуванням покращення характеристик, наприклад, смартфонів.

Динаміка споживчих цін у США
Зміна споживчих цін в Україні
На основі даних про індекс споживчих цін, які наводить Держстат, розрахувало, на скільки подорожчали в Україні основні споживчі товари та послуги у серпні 2024 року порівняно із серпнем 2020 року, тобто тим самим базисом, що й у даних BLS для США. Знизилися ціни лише на одяг та взуття – на 12%. Все інше подорожчало.
Зміна споживчих цін в Україні з серпня 2024 року:
- споживчі ціни загалом – 59%;
- продукти харчування та безалкогольні напої – 68%;
- житло, комунальні послуги – 81%;
- предмети домашнього вжитку, побутова техніка – 34%;
- охорона здоров'я – 52%;
- транспорт – 76%;
- зв'язок – 29%;
- відпочинок та культура – 21%;
- освіта – 63%;
- ресторани, готелі – 64%.
Порівняння динаміки споживчих цін в Україні та США
У споживчій статистиці України та США товари та послуги розбиті на різні категорії, для різних періодів часу публікуються різні набори даних. На діаграмі ми представили зміну цін у США (за чотири останні роки) та в Україні (за останній рік).

Зміна споживчих цін в Україні та США
Економіка США після 2020 року боролася головним чином із наслідками пандемії. В Україні ж удар пандемії не просто доповнила, а в багато разів перевершила війна. Тому двоцифрові цифри зростання споживчих цін сумно закономірні. Водночас цифри показують, що навіть за умов війни ринкові фактори продовжують діяти. Наприклад, ціни реагують на рівень попиту у конкретній товарній категорії.