Facebook Pixel

Як геополітична напруженість у світі підштовхнула ціну золота до рекордного рівня у 2024 році

Ще ніколи в історії золото не коштувало так дорого, як 12 квітня 2024 року — більше $2400 за тройську унцію. Для порівняння: рік тому ціна золота коливалася біля позначки $2000. The Page з’ясовує, що призвело до стрибка світових цін на цей дорогоцінний метал.

Скріншот tradingeconomics.com

Скріншот tradingeconomics.com

Чому ціна золота досягла історичного максимуму у 2024 році

Віктор Шулик, директор департаменту управління проєктами рейтингового агентства ІBI-Rating, називає три головні чинники, які штовхають вгору ціни на золото:

  • політична напруженість між глобальним Заходом та глобальним Півднем через військові конфлікти в Україні, на Близькому Сході та ризик конфіскації суверенних і приватник активів третіми країнами;
  • ймовірне погіршення економічної ситуації в країнах G7, що на фоні параду виборів із непередбачуваним результатом призвело до зниження попиту на інвестиції в активи, номіновані у валютах країн великої сімки;
  • різке погіршення логістики, що знижує привабливість вкладень у біржові товари.
Quote«Таким чином, російське вторгнення в Україну могло стати каталізатором для перегляду гарантій збереження активів між різними країнами, що призвело до посилення попиту на захисні активи з високою власною ліквідністю — в першу чергу, металічне золото, яке накопичують як центробанки, так і приватні інвестори», — підсумовує Віктор Шулик.

Передусім опитані експерти вказують на особливо активні закупівлі золота Народним банком Китаю 17 місяців поспіль. У березні 2024 року золоті запаси Китаю досягли 72,75 млн тройских унцій (2,263 тис. тонн).

Штаб-квартира Народного Банку Китаю у Пекіні. Фото: Вікіпедія

Штаб-квартира Народного Банку Китаю у Пекіні. Фото: Вікіпедія

Своєю чергою Олександр Мартиненко, голова департаменту корпоративного аналізу групи ICU, вважає, що головною передумовою зростання цін на золото були очікування нижчих ставок ФРС і ЄЦБ у цьому році, оскільки це призводить до падіння дохідності казначейських облігацій США — головного конкурента золота в сегменті малоризикових активів.

Quote«Окремо можна виділити новий фактор — популярність інвестицій у біткоїн як категорію «цифрового золота», — продовжує Дмитро Чурин, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital. — Інформаційний шум у ЗМІ з приводу неминучості подальшої інфляції у розвинених країнах під впливом зростання боргового навантаження і можливих монетарних стимулів від центробанків створює враження вигідності інвестицій у активи, кількість яких обмежена. А саме під цю категорію підпадають дорогоцінні метали і, власне, біткоїн, випуск якого лімітований в самому алгоритмі цього криптографічного феномену».

Нагадаємо, у березні 2024 року біткоїн вперше в історії перетнув позначку $70 тис. і у квітні ця криптовалюта продовжує дорожчати.

Опитані The Page експерти також вказують, що разом з геополітичними і економічними факторами на золото тисне спекулятивний чинник.

Тройська унція золота коштує більше $2350. Фото: Pixels

Тройська унція золота коштує більше $2350. Фото: Pixels

Quote«Глобальна політична ситуація є доволі напруженою — інвестори придивляються до війни в Україні, поведінки КНР відносно Тайваню, у фокусі також Ізраїль. Все це додає підтримки золоту. Хоча слід визнати, що радикальних змін у жодній із згаданих точок в останні місяці не відбувалося, відтак я думаю, що за нові рекорди цін на золото насамперед слід завдячувати спекулятивній грі як інституціональних інвесторів, так і армії приватних інвесторів, що значно зросла протягом останніх кількох років», — розмірковує Анна Золотько, директор департаменту казначейських операцій Unex Bank.

Хто виграє, коли ціна золота зростає

Одним з найбільших світових виробників золота є росія, яка виробляє біля 370 тонн на рік. Тим часом в рф заявляють, що у 2030 році вироблятимуть вже 600 тонн жовтого металу. Відповідно, країна-агресорка виглядає однією з найбільш зацікавлених у подорожчанні золота країн. Проте опитані експерти не впевнені, що саме росія могла посприяти цьому процесу.

Воронцовське родовище золота у росії. Фото: Вікіпедія

Воронцовське родовище золота у росії. Фото: Вікіпедія

Дмитро Чурин зазначає, що росія хоча і є найбільшою за територією країною у світі, її вплив на глобальні економічні процеси занадто слабкий, щоб диктувати цінові тренди. Віктор Шулик погоджується, що можливостей рф не вистачить, щоб вносити суттєві коригування на міжнародних ринках цього металу через певний рівень закритості економіки.

Тим часом російські ЗМІ стверджують, що саме золото допомагає рф подолати пекельні санкції і розвивати економіку. Адже золоті запаси у резервах рф у 2023 році досягли 2,36 тис. тонн. Але опитані The Page експерти оцінюють вплив зростання ціни на золото на російську економіку неоднозначно.

«Економічні процеси так побудовані, що коли ціни на певні активи зростають, ціни на інші активи падають. Помітне подорожчання золота може у теорії зміцнити валютні резерви росії, але існує протилежна ситуація з глобальними цінами на сталь та залізну руду, які також є експортними флагманами для росії. А ціни на сталь за останній рік впали на 16%», — зазначає Чурин.

На думку Віктора Шулика, російська федерація отримує ситуативні вигоди від зміни вартості цього металу, але вона не є головним бенефіціаром, оскільки основні торги золотом проходять на спеціалізованих біржах і саме маркетмейкери є кінцевими вигодонабувачами. Але Шулик додає, що рф мала 335 тонн монетарного золота у складі активів ФНБ (фонд національного добробуту рф), що дозволить підтримувати ліквідність фонду тривалий час навіть у разі посилення міжнародних санкцій від окремих країн.

Quote«Варто розглядати такі вкладення ФНД та обсяг річного видобутку металу, як додаткове джерело міжнародної ліквідності [для рф]. Тут ситуація схожа з ураном, коли санкції від окремих партнерів є досить умовними, — коментує Шулик. — Як на мене, країни глобального Півдня отримують більшу вигоду від подорожчання золота, ніж країни глобального Заходу, за виключенням Австралії, США та Канади, які теж є одними з найбільших виробників цього металу».


Золоторудне родовище в місті Калгурлі в Австралії. Фото: Вікіпедія

Золоторудне родовище в місті Калгурлі в Австралії. Фото: Вікіпедія

Проте на Україну вплив подорожчання золота є нейтральним. Віктор Шулик зазначає, що країна перебуває в режимі воєнного стану, тому операції із валютою і банківськими металами є обмеженими.

Quote«В Україні золото є вкрай низьколіквідним товаром. Фактично ключовим споживачем металу є ювелірна промисловість. Національний банк останнім часом не проводив закупівель золота. Клієнти банків не проявляють значної зацікавленості в інвестиціях у фізичне золото. Звісно, зростання вартості металу призводить до певної корекції у золотовалютних резервах. Але, зважаючи на вкрай низьку долю золота в резервах НБУ (4,38% на кінець березня 2024 року), йдеться про символічні зміни», — пояснює Анна Золотько.


Клієнти банків в Україні не проявляють значної зацікавленості в інвестиціях в фізичне золото. Фото: Pixels

Клієнти банків в Україні не проявляють значної зацікавленості в інвестиціях в фізичне золото. Фото: Pixels

Ціна золота 2024 — чого чекати далі

Ціна золота в п'ятницю 12 квітня досягло чергового історичного максимуму — $2400 за унцію. Але на ринку зберігається інтрига — попереду подальше зростання цін, або має відбутися перелом тренду?

Quote«Загалом, золото характеризується періодами затяжного зростання та спаду. З 2012 року до 2018 року ціни на золото падали з рівня $1900 до $1500 за унцію. А з 2022 року ми спостерігаємо досить впевнене зростання з рівня $1700», — нагадує Дмитро Чурин.

Напевно, тренд зростання ціни золота ще не вичерпаний. У світових ЗМІ обговорюється гіпотетичне подорожчання жовтого металу до $3000 за унцію. Опитані The Page експерти більш обережні. За прогнозами Eavex Capital, пікова ціна золота становитиме близько $2450 за унцію, після чого почнеться корекція до $2100.

Quote«Наразі на ринок все більше починає впливати невизначеність, пов’язана з проведенням і результатами президентських виборів США, адже можлива зміна адміністрації може значно вплинути на світові геополітичні розклади. Також залишається сильним потенціал впливу від зниження ставок, навіть попри слабші прогнози відносно цього зниження. Отже можна принаймні очікувати, що найближчим часом ціни на золото залишатимуться на високих рівнях», — продовжує Олександр Мартиненко.

Нагадаємо, чергові вибори президента США у 2024 році мають відбутися 5 листопада. Відповідно, тиск цього фактора на ціну золота, ймовірно, зберігатиметься до кінця осені. Проте опитані експерти не виключають і більш швидкої корекції.

Quote«Поточний тренд пережив вже кілька прогнозів неминучої корекції через очікувану фіксацію спекулятивного прибутку, та поки золото продовжує дорожчати. На мою думку, якщо загальна ситуація в світі принаймні не погіршуватиметься, найближчими тижнями ми все ж дочекаємося корекції», — підсумовує Анна Золотько.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉