Рада з фінансової стабільності на засіданні, яке відбулося 12 жовтня, зробила висновок, що наразі немає істотних загроз стабільності фінансової ситуації в Україні. Про це йдеться у спільному пресрелізі Мінфіну та НБУ, опублікованому 19 жовтня.
Фактори, що стабілізують фінансову ситуацію
У першому півріччі відновлення економіки було слабкіше, ніж очікувалося, проте в III кварталі економічна активність зросла на тлі високого попиту, сприятливих умов торгівлі й значного врожаю.
Завдяки надходженням від МВФ Україна успішно пройшла у вересні період пікових виплат за зовнішніми боргами. На валютному ринку домінує ревальваційний тиск.
Триває зростання депозитів у банках. Станом на кінець вересня гривневі кошти бізнесу зросли на 28% у річному вимірі, населення — на 15%. Банки активно кредитують бізнес і населення: темпи зростання гривневих корпоративних кредитів перевищують 40%, зростання роздрібних кредитів у гривні становить близько 30%.
Банки переважно стійкі й добре капіталізовані, що демонструють результати стрес-тестування.
Банківська система зменшила рівень непрацездатних кредитів (NPL) до 35%. Найбільший ефект показали державні банки, скоротивши свій портфель NPL на 108 млрд грн, що становить майже 80% загального скорочення.
Фонд гарантування вкладів (ФГВФО) проводить активну роботу з відшкодування збитків власниками й керівниками збанкрутілих банків і повернення активів таких банків.
Ризики для фінансової стабільності, які зберігаються
Інфляція залишається значно вищою за цільовий показник. Її уповільнення очікується з IV кварталу, повернення до цільового рівня 5% — у другому півріччі 2022 року.
Банкам у судах часто не можуть довести свою правоту в суперечках із позичальниками. З аналогічними труднощами в судах стикається ФГВФО у справах із повернення активів банків-банкрутів.
Що таке Рада з фінансової стабільності
Рада з фінансової стабільності створена в березні 2015 року указом Президента України. Її рішення є рекомендаційними. Головні функції Ради:
- виявлення, аналіз, оцінка системних ризиків і загроз для фінансової стабільності;
- підготовка рекомендацій щодо мінімізації системних ризиків;
- узгодження заходів щодо запобігання кризам та швидкого реагування на них;
- координація співпраці держструктур, які впливають на фінансову стійкість.
Співголовами Ради є глава НБУ та міністр фінансів. До її складу входять: голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, директор-розпорядник ФГВФО, два заступники глави НБУ, заступники міністра фінансів і керівника Офісу президента.
Як оцінює фінансову стабільність Нацбанк
НБУ двічі на рік (у червні й грудні) випускає Звіт про фінансову стабільність.
Темою останнього за часом звіту (червень-2021) була динаміка й результати посткризового відновлення фінансового сектору. Зазначалося, що український банківський сектор є високоприбутковим і добре капіталізованим. Банки пристосувалися до карантинних умов роботи й нарощують кредитування в роздрібному та корпоративному сегментах.
На оновленій карті ризиків оцінка більшості ризиків залишилася незмінною. Знизилися макроекономічний ризик, який повернувся до докризового рівня, і кредитний ризик корпоративного сектору.
Карта ризиків фінансового сектору
Теплова карта ризиків фінансового сектору
Як вимірюють фінансову стабільність
Робота щодо забезпечення фінансової стабільності значною мірою покладається на якісні (тобто не вимірювані в цифрах) цілі й не має єдиних показників для їхньої оцінки.
Є показники, які дають змогу побічно оцінити рівень фінансової стабільності, наприклад: рівень непрацездатних кредитів, коефіцієнти боргового навантаження, співвідношення виданих кредитів до вартості застави тощо.
Є також комплексні індикатори, які дають змогу оцінити нинішню ситуацію в фінансовому секторі, наприклад, Індекс фінансового стресу, який відстежується у звітах про фінансову стабільність НБУ.
Для оцінки фінансової стабільності центробанки також вимірюють стійкість системи за різними сценаріями, вивчають фінансові зв'язки банків (з іншими фінансовими установами та клієнтами), проводять опитування банків і компаній.