Князівство Андорра нині переживає можливо найдивнішу житлову кризу в Європі. Ця гірська мікродержава, затиснута між Францією та Іспанією, не має виходу до моря, але відома багатьом завдяки своїм магазинам безмитної торгівлі та зручним гірськолижним схилам. Низькі податки та високий рівень банківської таємниці давно зробили її потужним магнітом для надбагатих покупців та орендарів житла. Остання хвиля приїжджих сформована переважно ютуберами та зірками соціальних мереж.
Ціни на нерухомість в Андоррі зросли більш ніж на 30% з літа 2018-го, що змусило багатьох місцевих жителів переїхати до Іспанії. Прагнення багатих і впливових іноземців отримати посвідку на проживання в Андоррі може призвести до того, що країна перетвориться з юрисдикції з низькими податками та хорошим рівнем життя на податкову гавань, подібну до Монако, з гіперщільністю надбагатих жителів, де мало місця для всіх інших, пише Bloomberg. Щоб запобігти цьому, законодавці Андорри пропонують радикальні заходи, спрямовані на те, щоб відлякати нерезидентів. Але є побоювання, що такі заходи можуть виявитися контрпродуктивними. @material: https://thepage.ua/ua/news/bizhenciv-v-irlandiyi-pochnut-primusovo-viselyati
Андорра завжди була унікальним місцем. Майже всю свою історію вона є незалежною. Маючи площу вдвічі меншу за Київ і населення 86 тисяч осіб, вона входить до числа найменш населених країн Європи. Столиця – Андорра-ла-Велья («Андорра-місто», 24 тисячі жителів) є найвисокогірнішою столицею континенту (1029 м над рівнем моря).
У політичному відношенні Андорра також незвичайна. Держава, яка перебуває у митному союзі з ЄС і використовує євро як національну валюту, але не є його членом, формально контролюється двома співправителями («князями»): президентом Франції та єпископом Урхельським, резиденція якого перебуває в Іспанії. Але реальна влада належить обраному парламенту (Генеральній раді) з 28 членів і уряду (Виконавчій раді), який парламент призначає. Попри відсутність аеропортів та залізничних вокзалів, у 2022 році Андорру відвідали 8,4 мільйона осіб.
ВВП на душу населення в Андоррі вищий, ніж у Німеччині та Швеції. Країна є однією з небагатьох у світі, де автомобілів більше, ніж людей. При цьому тривалість життя в Андоррі одна з найвищих у світі.

Нинішні офіційні співправителі Андорри
Однак це не означає, що кожен мешканець може дозволити собі різке зростання цін на житло. Друга проблема, пов'язана з приїжджими, – загроза державній мові. Нині Андорра – єдина держава, офіційною мовою якої є каталанська. Цією мовою також говорять багато людей в іспанських Каталонії, Валенсії та на Балеарських островах.
Нові правила купівлі нерухомості покликані вирішити обидві проблеми. Насамперед, це нещодавно прийнята тримісячна заборона на купівлю нерухомості нерезидентами. На зміну їй прийде закон, який стягує податок з усіх покупок нерухомості нерезидентами, а отримані доходи фінансуватимуть будівництво доступного орендного житла. Генеральна рада Андорри також планує вимагати від усіх претендентів посвідку на проживання складати іспит з каталанської мови.
Але критики цих заходів вважають їх недостатніми, щоб перешкодити «перетворенню Андорри на Монако». Для багатих людей нескладно стати «пасивним» мешканцем – тобто тим, хто заробляє гроші за межами країни. Для цього їм потрібно мати зарплату, яка втричі перевищує мінімальну в країні (зараз це 1286 євро на місяць), та інвестувати не менше 600 тисяч євро (552 500 євро — у нерухомість, а решту — як поворотний депозит). За поточних середніх цін в Андоррі будь-яка нерухомість площею понад 95 квадратних метрів буде відповідати такій інвестиції. При цьому мінімальна кількість днів на рік, які проводяться в Андоррі для збереження посвідки на проживання, становить лише 90 днів.
Ті, хто відповідає критеріям, можуть розраховувати на привабливий пакет пільг. Максимальна ставка прибуткового податку в Андоррі становить лише 10%. Резиденти не сплачують податки на спадщину або податок на приріст капіталу щодо будь-якого активу, в якому вони володіють менше ніж 25% або яким володіють понад 10 років. Ще однією важливою перевагою є те, що банки Андорри не діляться інформацією з будь-якими зовнішніми податковими органами.
Довідка . Андорра – багатонаціональна держава. Станом на 2021 рік андоррці становили 48,3%, іспанці – 24,8%, португальці – 11,2%, французи – 4,5%, аргентинці – 1,4%, інші національності – 9,8%.
Офіційною мовою є каталанська, поширені також французька, іспанська (кастильський діалект) та португальська мови.
З 1278 року Андорра є асоційованою з Іспанією та Францією державою. На цих країнах лежить відповідальність за захист Андорри. Встановлений 8 вересня 1278 року кордон Андорри є найстарішим державним кордоном у світі, що зберігся до наших днів.
Нині Андорра – парламентська монархія. До 1993 року андорці виплачували своїм сюзеренам щорічну символічну данину: 960 франків – президентові Франції; 460 песет, 12 головок сиру, 12 каплунів (спеціально відгодований на м'ясо кастрований півень), 12 куріпок, 6 окістів – Урхельському єпископу.
Основна доходна стаття бюджету країни – туризм, який формує 80% ВВП країни. Держава бере мінімальну участь у управлінні економікою, приватний бізнес діє майже без обмежень. Велику роль в економіці грає банківський сектор, який користується значними податковими пільгами.
В Андоррі немає армії, всі силові функції виконує поліція, яка налічує 240 осіб, яким допомагають цивільні помічники. Відповідальність за оборону Андорри несуть Франція та Іспанія
Українцям для в'їзду до Андорри віза не потрібна, достатньо мати біометричний закордонний паспорт та страховку. Без візи в країні можна перебувати 90 днів протягом півроку.
Громадяни України, які бажають отримати тимчасовий захист у Князівстві Андорра, мають звернутися на електронну адресу [email protected] (англійською мовою), вказавши ім'я, іншу інформацію про себе та контактний телефон. Після цього буде призначено зустріч із компетентними органами та повідомлено про можливість чи неможливість прийняти та надати тимчасовий захист.

Столиця – Андорра-ла-Велья

Андорра на карті Європи