Станом на початок жовтня у мережі АЗС ОККО працює вже 100 сонячних електростанцій (СЕС). Їхня потужність становить від 15 до 50 кВт. У 2022 році 65 СЕС мережі сумарно виробили 1,7 млн кВт·год електроенергії, що дозволило компанії заощадити 7 млн грн на закупівлі енергії із зовнішніх джерел. Загальний обсяг інвестицій, закладених ОККО на будівництво дахових СЕС у 2023 році, становить близько 40 млн грн.
Останні кілька років інтерес до малих СЕС в Україні суттєво зріс. Їх встановлюють не лише домогосподарства, а й компанії, місцева влада оснащує СЕС лікарні та інші комунальні об'єкти. Влітку цього року набув чинності закон, що стимулює розвиток сонячної енергетики.
Головні причини інтересу до малих СЕС пов'язані з тим, що вони:
- дозволяють заощаджувати на оплаті рахунків за електроенергію;
- підвищують безперебійність електропостачання об'єктів;
- дають змогу заробити за рахунок продажу надлишків електроенергії.
Але з такими СЕС не все так просто – реальність не завжди відповідає очікуванням. Про це багато говорили на воркшопі, організованому комітетом Верховної Ради з енергетики та ЖКП. Наголошувалося, що не треба сподіватися на суттєвий додатковий заробіток за рахунок малої СЕС. Однак така станція добре вирішує завдання економії коштів та підвищує надійність електропостачання. розповідає, що про це говорили експерти.
Корисний закон є, але він поки що не працює
Закон «про зелений перехід», який стимулює встановлення СЕС для власного споживання та вводить продаж надлишків у спрощеному порядку, набрав чинності 27 липня 2023 року. Проте більшість підзаконних актів до нього все ще розробляють, зауважила юрисконсульт компанії IMEPOWER Євгенія Загуменнова-Крупович. Їхня поява очікується до кінця цього року. Тому поки що використовувати на практиці умови механізму самовиробництва електроенергії неможливо.
У цьому законі з'явилася нова категорія – активні споживачі електроенергії, які виробляють її на власній установці, що генерує. Причому ця діяльність має не бути професійною. Закон не визначає критерії такої професійності. Але можна припустити, що вона починається з потужності установки в 5 МВт, оскільки з цього порога вже потрібно отримувати ліцензію у регулятора.
Також закон встановлює обмеження щодо потужності установок для певних категорій споживачів. Наприклад, для малих непобутових споживачів потужність не має перевищувати 50 кВт. Вони можуть продавати електроенергію постачальникам універсальних послуг.
Є й обмеження, яке стосується всіх категорій – потужність, що генерує, не повинна перевищувати встановлене споживання самого споживача. Продавати можна не більше половини виробленої енергії, інакше втрачається статус активного споживача.
Представник НКРЕКП зазначив: якщо СЕС використовується лише для власного забезпечення енергією, то обмеження лише одне – виключення технічної можливості передачі електроенергії від СЕС до мережі. Власник станції повинен також повідомити оператора системи розподілу про появу у нього генеруючої установки.
Чи можна заробити на продажу енергії, виробленої СЕС
Під час продажу електроенергії, отриманої за рахунок власного виробництва, її ціна встановлюється на основі погодинних цін, що сформувалися на так званому ринку на добу наперед, пояснив Олексій Михайленко, експерт Clean Energy Lab.
Він звернув увагу на те, що при визначенні собівартості виробленої енергії на СЕС необхідно враховувати не лише вартість сонячної панелі та її встановлення, а й вартість грошей, витрачених на неї. В ілюстративному прикладі, який він навів, «проста» собівартість становить 2,29 грн/кВт•год, а з урахуванням грошей – 3,51 грн. Ці цифри показують, що СЕС є вигідною альтернативою купівлі енергії з мережі, де ціни від 4,6 до 6,1 грн за 1 кВт•год для непобутових споживачів у різних регіонах.
,
При цьому немає економічного сенсу продавати надлишки енергії від СЕС у мережу, оскільки її купували б за 2,62 грн у липні та 3,16 грн – у серпні, тобто дешевше за собівартість.
Немає особливого сенсу і в установці накопичувача енергії, щоб продавати енергію в години максимальних цін, оскільки такий накопичувач значно підвищує собівартість (у прикладі – до 10,8 грн/кВт•год). Такий накопичувач потрібний лише для того, щоб підвищити безперебійність власного забезпечення електроенергією.
Проблема неплатежів на ринку відновлюваної електроенергетики
Додатковим аргументом проти надій на заробіток за рахунок продажу енергії в мережу є велика заборгованість держави перед існуючими СЕС.
Голова комітету ВР з енергетики та ЖКП Андрій Герус повідомив, що наприкінці літа він отримав десятки звернень від власників домашніх СЕС та асоціацій щодо погіршення ситуації з оплатою за вироблену електроенергію. Відповідь на такі звернення він розмістив у фейсбуці. У ній докладно описана складна схема платежів за електроенергію, яка натепер існує в Україні. Ми її не переказуватимемо, відзначимо лише низку моментів, пов'язаних із СЕС.
«Якщо хтось у цьому ланцюжку перестає платити, то борги утворюються по всьому ланцюжку енергоринку», — написав Герус.
З 1 червня тарифи для домогосподарств на електроенергію було підвищено. Однак на початку серпня ситуація з платежами не покращилася. Комітет ВР з енергетики днями запросив «на розмову» основних учасників ланцюжка платежів. За результатами засідання склали план дій, наприкінці якого зазначено такий пункт: «Укренерго», отримавши додаткові кошти, відправляє їх на оплату «зеленого» тарифу домашнім СЕС та «Гарпоку» на оплату «зеленого» тарифу промисловим електростанціям».
Герус вважає, що ці кроки мають суттєво покращити поточні платежі, допоможуть повністю сплатити борги перед домашніми СЕС до кінця року, а також покращити платежі промисловим станціям.